Навпомацки
Мінекономіки вже має стратегію вступу до СОТ, але ще не знає наслідківМіністр економіки Валерій Хорошковський заявив, що не планує ініціювати розробку компенсаційних заходів для галузей, які на сьогодні найменше готові до конкуренції з іноземними компаніями на внутрішньому ринку. «Ми можемо лише вказати на проблеми, щоб вони їх самостійно вирішували», — заявив учора міністр. На його погляд, зараз держава не має фінансових ресурсів для допомоги «відсталим» галузям. Що буде з цими галузями після того, як митні бар’єри для імпорту буде знято, міністра економіки не лякає. За його словами, на ринку недорогих товарів українські виробники цілком конкурентоспроможні, а дорогі товари українці поки просто не в змозі купувати. Власне, саме на цьому і будується оптимізм Мінекономіки.
Сам же документ під гучною назвою Стратегія виявився, щвидше, агітаційним матеріалом на користь вступу України до СОТ. Проте аргументи наведені цілком переконливі. Очікується, що членство у Світовій організації торгівлі допоможе Україні розширити свою участь у міжнародному розподілі праці. Також буде скасовано дискримінаційні умови доступу українських товарів на зовнішні ринки, що обіцяє зростання експорту металопродукції до Євросоюзу на 150—180 мільйонів доларів, тобто в 1,4 разу. За підсумками вступу до СОТ очікується й істотний приплив іноземних інвестицій. На думку фахівців Мінекономіки, найбільш привабливими в очах іноземних товстосумів є оптова торгівля і харчова промисловість. Згадка про ці галузі у Стратегії навряд чи випадкова, оскільки ці аргументи спрямовано, передусім, на галузеве лобі, представлене у парламенті.
Найбільш запеклими противниками вступу України до СОТ до останнього часу були аграрії. Але як заявив учора міністр економіки, їхня позиція помітно пом’якшилася. Головним аргументом, який приготував уряд для фермерів, є збільшення державних дотацій сільському господарству до 1,37 мільярда доларів на рік. Зараз рівень фінансової підтримки села за рахунок бюджету далекий від цієї суми, і тому аграрії «розтанули». Але, схоже, мало хто з лідерів сільськогосподарського лобі знає, що умовою збільшення дотацій до такого високого рівня є скасування єдиного земельного податку. Про це учора однозначно заявив міністр економіки Валерій Хорошковський. На його погляд, нинішні податкові пільги, якими користуються фермери, СОТ розглядає як дотацію, і найближчим часом розмір цієї дотації буде підраховано. Схоже, бурхлива непоступлива дискусія між аграрним лобі й урядом на цю слизьку тему тільки починається.
Той факт, що Стратегія вступу України не уявляє розгорненої картини наслідків цього кроку для всіх головних галузей економіки країни, вказує на те, що уряд знаходиться лише на початковому етапі інтелектуальної і лобістської роботи у цьому напрямі. Учора міністр уже вкотре визнав, що не має повної картини таких наслідків. А це означає, і компенсаційні заходи, навіть якщо їхню необхідність все ж буде визнано, розробляти рано. Адже до задекларованої дати вступу України до Світової організації торгівлі залишилося не так уже й багато. Галузева бізнес-еліта нашої країни, схоже, вже дозріла до думки, що СОТ — неминуча необхідність. Але здійснювана Міністерством економіки спроба вступу до цієї організації «всліпу», не прорахувавши всіх наслідків, навряд чи уникне провалу. Завтра Верховна Рада вислухає звіт Кабінету Міністрів про переговори стосовно СОТ, і Мінекономіки напевно вислухає саме такий докір від головних лобістів країни. Активність, яку проявляє міністр Валерій Хорошковський у просуванні України до СОТ, помітна, але поки у нього немає відповідей на кілька головних запитань, труднощі на цьому шляху йому забезпечено.
Випуск газети №:
№48, (2003)Рубрика
Економіка