НБУ зберіг облікову ставку 30%
Експерт: це означає подальше стримування кредитування реальної економіки
Національний банк знову вирішив зберегти облікову ставку в межах 30%, повідомляє прес-служба установи. «Такий рівень облікової ставки сприятиме формуванню спадного тренду інфляції і стимулюватиме подальше повернення депозитів у банківську систему», — вважає регулятор. Водночас зниження ризиків для стабільності гривні дозволяє Національному банку сподіватися на пом’якшення грошово-кредитної політики в найближчій перспективі. Це, на думку членів монетарного комітету Нацбанку, допоможе відновити економіку, зокрема, валютний сегмент.
Нагадаємо, що Нацбанк збільшив облікову ставку до 30% з 4 березня цього року. До того з 6 лютого вона становила 19,5%, а 13 листопада 2014 року — 14%. Останній раз облікова ставка Нацбанку була вищою тільки у 2000 році: з 24 березня 2000 її знизили з 35% до 32% річних. Загалом же у 2001 році НБУ в шість етапів знизив облікову ставку до 12,5% річних.
Втім, тенденцію зі збереженням облікової ставки не підтримує Президент Петро Порошенко. Напередодні рішення регулятора він заявив, що ситуація в економіці та фінансовій системі дає підстави Україні порушити питання перед МВФ про її зниження, щоби полегшити кредитування для підприємств. «Прийшов час, я вважаю, що ставку можна знижувати», — сказав він. Більше того, Порошенко вважає, що вже час знімати частину валютних обмежень і не боятися втратити при цьому курсову рівновагу. Але у НБУ своє бачення.
Що означає для економіки подальше збереження ставки? Про це «День» запитав екс-заступника голови НБУ, ректора Міжнародного інституту бізнесу Олександра САВЧЕНКА:
— Збереження облікової ставки означає, що НБУ не має жодних засобів, окрім адміністративних, для підтримання обмінного курсу гривні на рівні 21 за долар. І він нічого не робить, щоби від них відмовитися. Така висока облікова ставка може триматися максимум місяць. Далі вона наносить велику шкоду: стримує кредитування реальної економіки. Наразі вклад НБУ в падіння економіки на 17%, за моїми оцінками, — 10%, решта — заслуга уряду. Думаю, що наразі доцільно запланувати на 2016 рік поступове зменшення річної інфляції в 10% і тоді можна вийти на щомісячне зниження на 2-3% облікової ставки.