Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Не хороніть наших дітей»

Професійні та пацієнтські організації протестують проти спроб ввести 20% ПДВ на ліки
10 грудня, 19:48
ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО

Серед податкових поступок, на які був змушений піти Мінфін у своєму так званому компромісному варіанті проекту податкової реформи, є пункт про те, що ПДВ на ліки не буде піднято до 20%, як передбачало раніше відомство Наталії Яресько, а залишиться на рівні 7%.

«Ми неодноразово були свідками того, — поділився своїми побоюваннями з журналістам заступник голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, екс-міністр охорони здоров’я Олег Мусій, — як декларувалось одне, а потім в останній день, в останню хвилину пропонували народним депутатам проголосувати, не читаючи. Аргументуючи це тим, що, мовляв, усе пропало, все горить, Міжнародний валютний фонд не дасть жодної копійки, всі почнуть помирати. І Росія стоїть уже під Києвом, та інші всякі байки розповідати і (вимагати) спішно проголосуйте за те, чого ви не читали». «Насправді ця політична маніпуляція з Податковим кодексом і з бюджетом, на відміну від минулого року, коли в парламенті було 56% нових депутатів, тепер не пройде», — запевняє Мусій.

«Ліки — це не те, що людина споживає, коли їй добре, — говорить голова Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників Володимир Ігнатов. — Це не морозиво, не шоколад. У випадку з ліками ситуація інша: коли пацієнту погано, коли він хворіє, він змушений використовувати ліки. І підхід, коли він вимушений більше платити у тому випадку, коли дуже хворий і споживає більше цих ліків, абсолютно неприйнятний у системі охорони здоров’я».

У більшості країн Європейського співтовариства, крім того, що там існують пільгові ставки податків на ліки (від нуля до 7%), є ще й система реімбурсації та нормального госпітального покриття витрат, розповідає Ігнатов. За його словами, там пацієнт у середньому покриває не більше 40% вартості ліків. Понад 60% у середньому в Європі платить за них страхова медицина, а в деяких країнах і до 80%. «У нашій країні кошти пацієнтів — це 90%, — повідомляє він і переконує: — у цьому випадку ПДВ в 20% — це фактично додатковий податок на громадян».

«Ми з жахом чекаємо, що буде 2016 року, — говорить голова громадської спілки «Орфанні захворювання України» Тетяна Кулеша. — Мінфін не підтримав проект бюджету, який подав МОЗ. Якщо буде введено 20-відсотковий ПДВ, то пацієнти не зможуть отримати лікування, вони стануть інвалідами. 20% додаткового податку для них — це життєво критично», — сказала вона і закликала направити Президенту України петицію з вимогою не допустити 20-відсоткового ПДВ на закупівлю ліків за рахунок держбюджету. Кулеша зазначає, що в Україні податок на ліки наразі фактично становить 12% (7% ПДВ, введеного 2014 року, і 5% імпортного збору). Цього року ми написали тисячі листів із проханнями зняти цей величезний податок, який вклав усіх наших пацієнтів у ліжка без препаратів.

«Моя дитина вже чотири місяці не приймає ліків, — із болем у голосі говорить Кулеша, — лікування практично припинено, тому що ми вже віддали всі свої гроші. І якщо 2016 року ми отримаємо 20% податку, то таких пацієнтів не буде вже через три місяці — вони всі стануть інвалідами». Оскільки препарати, використовувані при орфанних захворюваннях, здебільшого імпортного виробництва, то, за словами голови асоціації, на вартість ліків вплинуло ще й різке падіння гривні. Водночас обсяг бюджетного фінансування на 2016 рік, за даними голови асоціації і матері дитини з таким захворюванням, зберігається на рівні 2015 року. Хоча МОЗ подав пропозиції до бюджету, що передбачають повне покриття державою вартості цих дорогих ліків. «Як мама і від імені всіх інших батьків я звертаюся до держави, до уряду, до Президента України: будь ласка, не хороніть і не викреслюйте з життя наших дітей».

«ПДВ на ліки 2015 року зі ставкою в 7% було введено вперше, — згадує Мусій, — і я був єдиним членом уряду, який публічно виступив проти цього на засіданні уряду. Але фіскали, які продовжують керувати нашою державою в уряді Арсенія Яценюка, настійно рекомендували (ввести цей податок) і провели його через Кабмін із таким головним аргументом: ці 7% гарантовано через рік (і ми це публічно покажемо, присягаємось українському народові), приведе до зниження вартості лікарських засобів». До того ж уряд заявляв про намір створити спеціальний фонд, який би акумулював виручені від цього податку кошти і направляв їх на розвиток системи реімбурсації. Але такого фонду не було створено.

«Утім, за рік усе забувається, — засмучується екс-міністр, — і публічно задекларований прем’єр-міністром та урядом позитивний результат виявився абсолютною профанацією. Ціни на ліки не знизились». «Наразі ми бачимо продовження все тієї ж фіскальної політики, — констатує Мусій. — І знову благі наміри...» Народний депутат і його колеги з партії «Народний контроль» не збираються голосувати за такі нововведення. Він нагадує уряду і його главі, який, як зазначає Мусій, був ініціатором семивідсоткового ПДВ на ліки (без підвищення зарплати і пенсій), що цим вони залізли до кишень найбідніших. І замість того, щоб зробити правильні висновки, знову роблять те ж саме.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати