Не постаріти б у черзі за молодіжним кредитом
Згідно з бюджетом на 2008 рік, це — найвірогідніша перспектива![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080129/415-5-1.jpg)
Нині для більшості молодих людей власне житло — недосяжна мрія. Адже за зростанням цін на квадратні метри жодна зарплата не поспіє. Молодим сім’ям залишається сподіватися на підтримку близьких і держави.
Остання створила для цього державну спеціалізовану фінансову установу при Кабінеті Міністрів «Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». Він сьогодні може запропонувати молодим і терплячим кілька програм. Найпопулярнішою є надання пільгових довготермінових кредитів. Минулого року, за словами голови правління Фонду Валерія Омельчука, ця програма отримала з держбюджету 64,3 мільйона гривень, проти запланованих 50 мільйонів. Крім того, на цю програму було спрямовано 30 мільйонів гривень від повернення раніше наданих кредитів молодим сім’ям, а також залучено близько 49 мільйонів гривень за рахунок місцевих бюджетів. Завдяки всьому цьому 650 молодих сімей та одиноких молодих громадян отримали пільгові кредити на житло.
Інша програма Фонду — часткова компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків, наданих молодим сім’ям та громадянам, — отримала з держбюджету 114,2 мільйона гривень, хоча планувалося 123,2 мільйона гривень. І все ж це дозволило розрахуватися з боргами перед позичальниками за попередній період, налагодити подальше стабільне виконання фінансових забов’язень Фонду з часткової компенсації, а також укласти нові угоди. Цим минулого року скористалися 197 сімей. Таким чином минулий рік приніс очікуване житло 847 молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам.
Але ці цифри просто мізерні у порівнянні з потребою в житлі для молодих сімей, які вже стоять у черзі. За словами Омельчука, на сьогодні в Україні на квартирному обліку стоїть близько 90 тисяч сімей. Окрім того, ще 20 тисяч стоять на обліку безпосередньо у Фонді. Коли саме вони отримають житло — невідомо. Адже за п’ять років діяльності Фонду власниками квартир стали лише 26 тисяч молодих сімей.
Як вважають у Фонді, ця цифра була б значно вищою, якби кращим було фінансування державою відповідних програм Фонду... «Якщо фінансування з держбюджету буде збільшено, більше молодих сімей отримають житло», — зазначає Омельчук.
Не можна не відзначити вагомість молодіжних житлових програм для нашої держави, яка вже у найближчі роки може зазнати наслідків украй несприятливої демографічної ситуації. Адже вони стимулюють зростання народжуваності. Так, пільговий кредит має «бонуси» для користувачів. Якщо сім’я складається з молодих людей без дитини, то кредит надається на 30 років під 3% річних. Якщо в сім’ї з’являється дитина, то він стає безвідсотковим. Якщо дві, то 25% кредиту сплачує держава, а якщо діток троє, то держава сплачує вже половину кредиту, розповідає Омельчук.
Черга на кредит теж не «мертва», а організована за принципом рейтингу — набираючи бали, сім’я наближається до моменту отримання пільгового кредиту. Рейтинг розраховує спеціальна комп’ютерна програма, додаючи бали. Вони надаються, наприклад, пільговим категоріям. Якщо один із членів молодої сім’ї користується, скажімо, правом на першочергове чи позачергове отримання житла або член сім’ї в поточному році досягає граничного віку для отримання кредиту — 35 років. Вчені і спортсмени також отримують додаткові бали. Вчене звання чи ступінь також сприяє підвищенню рейтингу.
Вагомий внесок у розвиток кредитування молодіжного житлового будівництва може зробити Державна іпотечна установа. Кредити, які вона може рефінансувати, будуть становити 11—12% річних проти 18—19% користування звичайним молодіжним кредитом. Омельчук розповів журналістам, що Фонд має намір залучити до іпотечного кредитування також Ощадбанк, адже в останнього кредитні ставки нижчі, ніж у інших банків. За словами Омельчука, механізм рефінансування перебуває на сьогодні в уряді на затвердженнi. «Якщо кредит, який можна рефінансувати, буде становити 10% річних, а Фонд укладе договір на компенсацію цих відсотків, то іпотечний кредит на молодіжне житло буде видаватися під 0% річних», — пояснює Омельчук.
Але, щоб стати в чергу до Фонду, потрібно принести чималий пакет документів, серед яких найголовніший — довідка про квартоблік. А молоді люди часто просто не знають, як і за яких умов можна стати на квартоблік. Омельчук пояснює, що в Україні й досі діє Житловий кодекс УРСР, який висуває досить жорсткі умови для майбутніх власників квартир. Але й це не рятує від наповнення черги.
Представники Фонду підкреслюють, що, на жаль, обсяги державного фінансування молодіжного житлового будівництва поки що не дозволяють вирішити проблему кардинально. Так, у прийнятому Верховною Радою проекті державного бюджету на 2008 рік розмір коштів, що виділяються на державну програму забезпечення молоді житлом, залишився на рівні минулого року. Як зазначають у Фонді, «якщо під час коригування держбюджету наприкінці першого кварталу не збільшити державні асигнування, то, враховуючи подальше подорожчання будівництва житла, кількісні показники забезпечення молоді житлом залишаться краплею в морі».
Покращити ситуацію можна було б завдяки ухваленню закону «Про забезпечення молоді житлом», який вже пройшов перше читання у парламенті. У разі прийняття цього закону, переконують працівники Фонду, його діяльність буде унормовано, відповідно, зросте ефективність, а кількість молоді, забезпеченої житлом, збільшиться в рази. Бо Фондом розробляються і впроваджуватимуться нові фінансово-кредитні механізми для молодіжного буівництва. Молодь чекає, коли вже вони запрацюють. Адже постаріти у черзі за молодіжним кредитом — це просто смішно. Якби не було ще й так сумно.