Небезпечне рішення
Скасувавши свій же наказ, Держспоживстандарт може зірвати і реконструкцію НПЗ, і їхній перехід на нові стандарти.
Українські виробники нафтопродуктів у черговий раз б’ють тривогу. Несподівані й незрозумілі дії чиновників змушують їх припиняти виробництво. Йдеться про нафтопереробні заводи ВАТ «НПК «Галичина» та «Нафтохімік Прикарпаття», які нині, не зупиняючи виробництва, провадять реконструкцію та модернізацію виробничих потужностей.
Тільки на НПК «Галичина», як вказується у листі (його текст є в редакції) голови правління цього підприємства Олександра Лазорка до прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, за минулий рік на цю мету освоєно 142,9 мільйона гривень. «Нафтохімік Прикарпаття» також спрямував величезні ресурси на модернізацію. Як вказує у листі до міністра палива та енергетики Юрія Продана (його текс також є в редакції) голова правління «Нафтохіміка...» Олександр Шиляєв, на даний час підприємство інтенсивно виконує роботи з будівництва установки гідроочистки дизельного палива та ізомеризації бензину, виконано базові й робочі проекти, збудовано парк ємностей сировини для гідроочистки, ведеться закупівля обладнання. Таким чином в модернізацію виробництва обидва НПЗ до 2011 року планують інвестувати ще приблизно $2 мільярда.
Однак сьогодні керівники нафтопереробних заводів змушені звертатися до лідерів нашої держави, щоби запобігти зупинці підприємств, де зайнято понад три тисячі працівників. Як вказує Лазорко, стратегія реконструкції заводу передбачає паралельну з нею роботу існуючих технологічних потужностей. Такий підхід до розвитку підприємства викликаний і виправданий необхідністю зберегти трудовий колектив та висококваліфікованих спеціалістів, а також забезпечити надходження коштів до бюджетів різного рівня. Крім того, нафтопереробні підприємства вказують на свою роль у регулюванні ринку нафтопродуктів у регіоні. Якщо вони припинять свою роботу, це буде ще одним фактором до розкручування інфляції, адже пропозиція нафтопродуктів на ринку істотно зменшиться.
Що ж загрожує нафтопереробникам? Як відомо, в Україні запроваджуються нові стандарти якості бензину — ДСТУ «Бензини автомобільні підвищеної якості. Технічні умови», ДСТУ «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови». Але нафтопереробні підприємства Західної України на сьогодні ще не мають можливості одномоментно виконати підвищені вимоги цих стандартів. Для цього їм необхідно закінчити модернізацію та реконструкцію. На засідання секретаріату експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів та розвитку нафтопереробної промисловості під головуванням міністра палива та енергетики, присвяченому впровадженну стандартів на моторні палива, що відбулося у вересні минулого року, було вирішено пролонгувати дію старих стандартів до початку 2011 року й видано відповідний наказ Держспоживстандарту України №397 від 27 грудня 2007 року «Про зміни до національних стандартів». Але днями, 16 січня, Держспоживстандарт видав новий наказ №8 від 16.01.08 про скасування дії вищеназваного документу, яким, як вказують у своїх листах керівники нафтопереробних підприємств, перекреслює всі наміри щодо планів виробництва нафтопродуктів у 2008 році, значно погіршує ситуацію з фінансуванням робіт з реконструкції та створює соціальну напругу в регіоні. «Дана ситуація потягне за собою звільнення з роботи 1500 чоловік, а з урахуванням ї хніх сімей без стабільного доходу залишиться до 5000 чоловік», — вказує Лазорко й додає, що наслідком зупинки заводу буде відчутне зменшення коштів, які мали б надійти від НПЗ до бюджетів різного рівня, а також це може призвести до дефіциту палива в Західному регіоні України та дестабілізації цін на моторні палива. В цілому, внаслідок такого рішення Держспоживстандарту обидва західноукраїнських НПЗ готуються до зупинки виробництва та до вимушеного звільнення близько п’яти тисяч з шести тисяч своїх працівників.
Нафтопереробники сподіваються, що знайдуть розуміння в уряді. Але виникає запитання, чи міг би Держспоживстандарт піти на скасування свого наказу без узгодження із ним?