Перейти до основного вмісту

«Непотрібне» молоко

Заради чого уряд добивається миру в «сирному конфлікті» з Росією
12 квітня, 00:00
ЧИ БУТИ ЦИМ ТЕЛИЧКАМ ГОДУВАЛЬНИЦЯМИ СЕЛЯН? СЬОГОДНІ ЧЕРЕЗ «СИРНУ ВІЙНУ» ЇХНІ ШАНСИ НА ЦЕ НЕЗНАЧНІ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Яку мету мала Москва, благословляючи головного санлікаря Росії Геннадія Онищенка на розкручування конфліктів з Україною? У результаті ще й сьогодні 320 тонн українських сирів перебувають під арештом. Але судячи з того, що реальних, а тим паче істотних недоліків в українських сирах навіть після перевірок «Роспотребнадзора» виявлено не було, можна припустити, що мета полягала аж ніяк не в захисті російського споживача.

Є версія, що Онищенко просто виконував «замовлення» російських виробників, які не витримували конкуренції з боку українських колег. Її «Дню» підтвердив у вівторок голова правління компанії «Мілкіленд-Україна» Анатолій Юркевич. «Такі конфлікти між країнами — це завжди питання конкуренції», — сказав він і повідомив, що головна претензія росіян полягає в тому, що вимоги до «російського сиру», виробленого в Україні, відрізняються від умов виробництва такого ж за назвою продукту в Росії. «Нормативна документація в наших країнах різна, — розповідає Юркевич. — Відповідно до російського Госту, сир має дозрівати від 20 до 60 діб, а згідно з нашими документами, у зв’язку з тим, що ми використовуємо нові закваски та нову технологію, все це робиться швидше, та й якість сировини в нас краща». «При цьому, — резюмував глава компанії, — у сфері безпеки продукції жодних претензій у російської сторони до українських сирів немає».

Ще одну версію виникнення «сирного конфлікту» можна виявити між рядків нещодавніх заяв членів українського уряду. Схоже, наші міністри неабияк побоюються ланцюжка: закриття російського сирного ринку — зниження закупівельних цін на молоко — загострення соціальних проблем у селі — і як результат неправильне голосування сільського електорату. Невипадково прем’єр-міністр Микола Азаров «пішов у народ» і у вівторок відвідав господарство фермера Миколи Кищенка в селі Вільна Тарасівка (Київська обл.). Там він поговорив з його сім’єю, а також поспілкувався з іншими селянами. Можна сміливо припустити, що прем’єр почув чимало докорів. І щодо того, що дизелька значно подорожчала, й що впали закупівельні ціни на молоко. Який тоді сенс вести господарство, мати корів? Невипадково прем’єр заговорив про необхідність збереження й збільшення поголів’я великої рогатої худоби, про створення умов для молоді, щоб вона не покидала село, а розвивала там фермерські господарства. «Я думаю, що якщо ми запропонуємо, щоб фермер, наприклад, зберіг телицю на півроку: прийди до сільради отримай, наприклад, 500 гривень, ще півроку зберіг — ще 500 гривень. От ви й компенсуєте витрати на дизельне паливо», — пообіцяв Азаров. Мабуть, він добре розуміє, що різке зниження прибутковості «домашнього тваринництва», яке виробляє 80% усього українського молока, — це не лише подальше скорочення й без того невеликого молочного стада нашої країни, а й новий виток соціального напруження в селі.

Утім, спілкуючись з селянами, Азаров не виглядав їхнім захисником № 1. Щодо цього його серйозно випередив глава МЕРТ Порошенко. Це він після нещодавнього візиту до Москви оголосив, що відносини у сфері державного контролю з боку України будуть врегульовані незабаром і обмеження на експорт сирів українського виробництва з боку Російської Федерації будуть зняті після опрацювання тих зауважень, які висловила російська сторона. «У короткий термін будуть надані необхідні документи та пояснення, й доступ на ринок Російської Федерації для продукції Гадяцького заводу, де російські експерти вже провели перевірку, буде відкрито», — повідомив міністр. У вівторок, поспілкувавшись з представниками українських сироварів і поставивши їм відповідні завдання, він запевнив журналістів, що в рамках ініційованої ним програми підтримки українського експорту сторони «сирного конфлікту» «погодили напрямки та координацію дій для забезпечення ефективної співпраці». «Усі домовленості щодо відкриття ринків, — продовжував Порошенко, — досягнуті під час моєї зустрічі з представниками РФ (і не лише з паном Онищенком), усіма сторонами виконуються». «Сьогодні закінчується перевірка заводу в Мені, в четвер група російських і українських фахівців працюватиме в Пирятині, — сказав міністр і додав: — Ми серйозно просунулися у створенні спільних лабораторій і питання про них переведене в технічну площину. Ця проблема в центрі уваги, готується мій візит до Росії (цього місяця), під час якого ми отримаємо перші обнадійливі результати».

При цьому Порошенко висловив припущення, що в результаті українські переробники «зможуть вийти на позицію підвищення закупівельних цін на молоко, що істотно підтримає розв’язання соціальних проблем у селі». Крім того, міністр поставив собі ще одне серйозне й значиме завдання. «Ми прискоримо інспекцію Європейським союзом наших молочних підприємств, — сказав він, — що дозволить, принаймні для найважливіших продуктів, зокрема сухого молока, поступово відкривати дуже потужні європейські ринки для української продукції. У мене мета — розпочати інспекцію цього року, бо на цей рік вона не була навіть запланована. Якщо мені вдасться домовитися, щоб ми ввели до плану інспекції Євросоюзу Україну цього року або на початку наступного, я декларуватиму, що це вже перше серйозне досягнення». Міністр зауважив, що ця інспекція обов’язково супроводжуватимуться інвентаризацією всього молочного стада, яку слід провести оперативно, для чого він ініціюватиме безкоштовне забезпечення селян бирками для інвентаризації.

Чи зможе адекватно відреагувати на ці наміри українського міністра заклятий друг нашої країни пан Онищенко? Він і без того ще в понеділок чомусь раптом порушив тему холери в Україні й погрожував у разі чого перекрити кордон, а також роз’яснював: треба розуміти, чим це обернеться. Але нам, як то кажуть, «своє робить». Відповідаючи на запитання «Дня», Порошенко пояснив, що, в принципі, не хотів би працювати, як пожежна команда, й навів досить довгий список справ стратегічного характеру, якими вже займається й від яких збирається отримати віддачу у вигляді нових високооплачуваних робочих місць в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати