Перейти до основного вмісту

Нереальне «покращання»

Президент Асоціації українських банків прокоментував «Дню» заяву прем’єр-міністра про зростання депозитних внесків українців на 36%
14 січня, 09:58
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Прем’єр-міністр України Микола Азаров переконаний в тому, що український народ довіряє уряду та підтримує його економічну політику. Такі висновки, озвучені главою уряду на останньому засіданні Кабміну минулого тижня, базуються на зростанні гривневих депозитів українців протягом 2013 року. «Тільки за минулий рік депозити фізичних осіб в національній валюті виросли майже на 70 мільярдів гривень, або на 36%. В цілому наші громадяни зараз зберігають у банках більш ніж 434 мільярди гривень — більше ніж річні доходи держбюджету», — зазначив Микола Азаров.

Також прем’єр звинувачує опозицію в розхитуванні економічної стабільності в країні та підриванні довіри населення до уряду. «Таку довіру практично щодня намагалася розхитати опозиція, безперервно провокувала панічні настрої відносно національної валюти, закликала і закликає знімати депозити. Для чого вони це роблять і хто їм повірить? Люди переконливо, так би мовити, проголосували своїми заощадженнями за національну валюту й національну економіку і проти заклику опозиції», — сказав прем’єр-міністр.

Утім, як зауважує президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, радіти немає чому. Адже зростання депозитних вкладів свідчить про значне підвищення депозитної ставки. «В 2009 році була інфляція — 12%, процентні ставки за депозитами — 15%. отже, реальна відсоткова ставка за кредитом — 3%. А сьогодні є такі банки, що дають ставку і в 17%. Але інфляція сьогодні — нульова. Тому реальна відсоткова ставка — 17%. От головна причина того, що люди несуть гроші в банки», — пояснює Сугоняко. Також президент Асоціації українських банків звертає увагу на те, що подібна ситуація не свідчить про збільшення довіри до уряду та покращення добробуту населення. «1% вкладників володіє більше 60% всіх вкладів. Це не в бідних людей зростають доходи від депозитів», — говорить Сугоняко.

Водночас він відзначає неточність у розрахунках уряду. «Там не 36%. Якщо минулого року було 369 мільярдів гривень, а зараз 434 мільярди гривень, то це не буде 36%. Буде трохи більше 1%», — підсумовує він.

Є й такі цифри, які в уряді воліють не оголошувати. Згідно з даними НБУ, станом на листопад 2013 року, залишки за кредитами, наданими фізичним особам, від початку року зросли на 2,6% — до 187,9 мільярдів гривень. «Це зростання заборгованостей домашніх господарств. Загалом, у нас кредити резидентів зросли на 6,9%, а депозити — на 18%», — пояснює Олександр Сугоняко. Проте зазначає, що таке підвищення не є значним.

Подібну думку висловлює і перший заступник голови правління Промінвестбанку В’ячеслав Юткін. Він зазначає, що зростання заборгованості українців перед банками сягала піку в 2009 році, а зараз ця тенденція йде на зниження. «У нас сьогодні досить широко розповсюджені споживчі кредити. Люди потрапляють в складні ситуації і шукають грошей, доступність яких гарантована. Беруть в кредит по 50, 100 і 200 тисяч гривень, ставка за якими дуже висока — більше 30% річних. І після того, як проходить час і настає, так би мовити, «протверезіння», людина розуміє, що платити такі відсотки немає з чого. Доходи не дозволяють. І наступає дефолтна ситуація, коли людина бере ще один кредит або шукає інший вихід із ситуації. Але не всі знаходять цей вихід. Цей відсоток — невеликий. Цифра допустима і банки закладають цю відсоткову ставку в свої кредитні портфелі. Вона є навіть нижчою, ніж очікувалось», — підсумовує він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати