Перейти до основного вмісту

Нотаріус як заручник монополіста

30 червня, 00:00
Група народних депутатів України звернулася до прем’єр-міністра В.Пустовойтенка із проханням розглянути на предмет відповідності чинному законодавству та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 21/5 від 06. 05. 98 р. «Про затвердження положення «Про Єдиний реєстр доручень». Депутати вважають, що цей наказ не відповідає чинному законодавству України, відображає комерційні інтереси одного з державних підприємств та обмежує права як нотаріусів, так і їхніх клієнтів — громадян України. 

У наказі, зокрема, йдеться про додаткову оплату за засвідчення доручень, тоді як питання стягнення держмита вже врегульовано Законом України «Про нотаріат». До того ж Декретом КМУ «Про держмито» чітко визначено, що «приватні нотаріуси за здійснення нотаріальних дій беруть плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою».

Крім того, депутати вважають нічим не вмотивованою монопольну участь у реалізації цього наказу державного підприємства (ДП) «Інформаційний центр», яке отримує право не лише встановлювати розміри плати за реєстрацію доручень у так званому Єдиному реєстрі, а й вирішувати, кому надавати чи не надавати інформацію щодо здійснених нотаріальних дій. Це грубе порушення ст. 8 Закону «Про нотаріат», відповідно до якої нотаріуси зобов’язані додержуватися таємниці таких дій, а право на отримання подібної інформації мають лише чітко визначені суб’єкти. Однак Мін’юст надає право доступу до таємної інформації всім установам та організаціям, які мають відповідні угоди з ДП «Інформаційний центр». Цим, безперечно, порушуються не тільки права нотаріусів, а й усіх їхніх клієнтів.

Окрім того, на думку народного депутата України Олега Поліщука, Мін’юст вирішив здійснити «суцільну комп’ютеризацію всієї країни». Перед нотаріусами поставлено такі вимоги, що без комп’ютерного зв’язку виконати їх неможливо. А що робити тим, у кого нема ні комп’ютера, ні коштів на його придбання?... Відмовлятися від нотаріальної діяльності?

Мін’юст не тільки висунув свої вимоги, а й визначив їх вартість. На першому етапі разові обов’язкові витрати кожного нотаріуса будуть оцінюватися приблизно в 5 тисяч гривень. Потім їх чекає постійна щомісячна оплата послуг «Інформаційного центру», а громадян України — збільшення в кілька разів ціни на послуги нотаріальних контор. Усі нотаріуси повинні вести свої «нові» розрахунки з одним підприємством, що виглядає як звичайне лобіювання комерційних інтересів однієї структури. Можливо, ідея формування Єдиного реєстру доручень є непоганою, зазначає О.Поліщук, але він категорично проти її втілення такими методами.

Інф. «Дня»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати