Нові червоні... партизани
Радикалізм не має підтримки у гірників![](/sites/default/files/main/articles/15012013/7shahter.jpg)
Увага країни останніми днями прикута до проблем гірників. Учора в Луганську робоча група при облдержадміністрації провела перше засідання і обговорила обставини конфлікту на шахті «Червоний партизан». На цьому підприємстві нікому раніше не відома профспілка 10 січня майже у повному складі зайняла і заблокувала директорський кабінет. «Повсталих» без їхнього відома вирішили підтримати в Києві представники партії «Свобода», у тому числі й народні депутати. Вони спробували заблокувати київський офіс власника цього підприємства — компанії ДТЕК.
У столичному главку МВС журналістам пояснили: «Громадяни мають право зустрітися з керівництвом, і їм ніхто не може перешкодити. Інше питання, якщо вони чинитимуть якісь протизаконні дії, наприклад, псувати майно, тоді міліція буде змушена відповідним чином реагувати». А директор із зовнішніх зв’язків ДТЕК Олександр Толкач досить толерантно повідомив пресі: «Сьогодні до нас в офіс приїхали люди, у тому числі народні депутати. Керівництво компанії з ними зустрілося, відбувся конструктивний діалог. Роз’яснили поточні позиції, зокрема, про те, що жодних скорочень (на шахті «Червоний партизан») ми не планували і не плануємо. Пояснили все, що відбувається на підприємстві, і домовилися продовжити конструктивний діалог».
Толкач зауважив, що участь у засіданні робочої групи в Луганську візьмуть представники ОДА, ДТЕК. «Пообіцяли прибути і депутати, — продовжував директор, — що беруть участь у сьогоднішній розмові, щоб спокійно продовжити діалог. Потрібно, врешті-решт, розібрати всі ті нерозуміння, всю ту дезінформацію, яка на сьогодні є, і повернути ситуацію в контрольоване, робоче, нормальне русло».
Висловила готовність вгамувати конфлікт й інша сторона. «Відвідавши» ДТЕК, народний депутат («Свобода») Ігор Швайка ще в неділю прибув у Луганську область, а напередодні розповів про свої наміри: «Розмовлятиму з шахтарями, представниками профспілок».
Гендиректор ДТЕК Максим Тимченко також показав себе прихильником нормального діалогу. Він заявив, що компанія залишається поза політикою і відкрита для перетрактацій, але уточнив, що при цьому вона не приймає мову ультиматумів і шантаж. В офіційній заяві ДТЕК про події довкола шахти «Червоний партизан» і пікету партії «Свобода» в київському офісі компанії цитуються слова Тимченка: «ДТЕК — це компанія, яка завжди виконує свої зобов’язання по зарплатах і зайнятості працівників, інвестиціях в охорону праці і соціальну сферу, з виплати податків і модернізації устаткування. Для нас це не просто зобов’язання, це — філософія нашого бізнесу».
За словами Тимченка, на ринку вугілля як України, так і сусідніх країн склалася дуже складна, кризова ситуація. Але структура активів і система управління, створені в ДТЕК за останні роки, як наголошує гендиректор, дають можливість максимально знижувати ці ризики, забезпечувати нормальну роботу підприємств, збут вугілля, своєчасно виплачувати зарплати гірникам і енергетикам, не допускати скорочень. ДТЕК, як запевняє Тимченко, повністю дотримується філософії свого акціонера: забезпечити гідну працю, гідну зарплату та гідне життя людям. Тимченко переконаний, що ніякі політичні чи PR-акції не перешкодять ДТЕК виконувати свої зобов’язання, не поставлять під загрозу соціальну стабільність чи енергетичну безпеку країни. За словами гендиректора, найголовніше для компанії це те, що говорять і думають про неї працівники, «а не псевдолідери чи популісти».
Нагадаємо, що свободівці пікетували офіс ДТЕК, вимагаючи виконати умови, висунуті Незалежною профспілкою міста Свердловська (НПМС). Йдеться про відміну наказу директора «ДТЕК Свердловантрацит» про зміну організаційної структури підприємства, який, як вважають пікетники, «веде до масових звільнень». Але в компанії з самого початку конфлікту наголошували, що більшість представників НПМС, що зайняли кабінет директора шахти, не є працівниками підприємства і не можуть представляти інтереси трудового колективу.
Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич у зв’язку з ситуацією на шахті «Червоний партизан» відзначив, що «на жаль, сьогодні багато профспілок перетворилися на інструмент для заробляння грошей, а профспілкові діячі шантажують власників шахт». Головний інвестстратег фінансової групи БКС Максим Шеїн додав, що, як правило, профспілкові лідери отримують до 5% від зароблених шахтарями грошей на потреби своєї профспілки. «Тому вони повинні організовувати які-небудь акції протесту, часто безглузді, щоб довести свою необхідність і залишитися впливовими», — пояснив він.
Народний депутат, голова Профспілки працівників вугільної промисловості (ППВП) Віктор Турманов вважає, що саме його профспілка відстоює інтереси трудового колективу. А НПМС просто намагається привернути до себе увагу. «Я сам не знав, що в Свердловську є Незалежна профспілка — сьогодні дізнався», — говорить Турманов і повідомляє, що для вирішення трудових спорів є законні механізми. «Потрібні конструктивніші методи, які узгоджуються з буквою закону, а не ультиматуми», — обурюється він. «Необхідно працювати на творення. Епоху руйнувань ми пройшли в 90-х, але і досі переживаємо її відгомони», — констатує Турманов. Він запевняє, що реорганізація ведеться не лише на шахтах «ДТЕК Свердловантрацит», а й в усій вугільній галузі.
І його опонент у профспілковому русі, глава Незалежної профспілки гірників України (НПГУ) Михайло Волинець, відомий своєю активною роботою в парламентській фракції партії «Батьківщина», також не схвалює методів НПМС. «Це організація місцевого рівня, не інтегрована в галузеві профспілки, що мають відношення до висновків і контролю виконання галузевої угоди, — говорить Волинець». На його думку, «ДТЕК Свердловантрацит» має повне право на проведення реструктуризації своїх підрозділів для підвищення ефективності роботи, не порушуючи закону. Профспілковий лідер повідомив, що йому не відомо про масові звільнення, що плануються, на шахті «Червоний партизан» чи у «ДТЕК Свердловантрацит».
Депутат Луганської обласної ради Олексій Іванов називає захоплення кабінету директора шахти абсолютно неправомірними діями. Ільченко, за його словами, такими чином, просто підігріває інтерес до своєї персони. «Він намагався стати міським головою, депутатом міської ради, народним депутатом, але його ніхто не обирав, — згадує Іванов, — Він весь час себе «засвічує», тому що його організація живе на зарубіжні гранти, і йому періодично необхідно показувати, що він щось робить, щоб отримувати гроші. Сьогоднішнє захоплення кабінету директора шахти — цинізм найгіршої проби».
Однозначні оцінки дають «профспілковим загарбникам» і гірники «Червоного партизана». «Це бандитська витівка, яка впливає на весь колектив підприємства. Колектив бригади засуджує цих людей. Ми вимагаємо, щоб таких людей у нас не було», — наполягає бригадир прохідників Іван Анохін. «Те, що вчора сталося, це дуже погано для роботи підприємства і трудового колективу. Те, що представники НПМС увірвалися до кабінету директора, паралізувало роботу шахти. Колектив проти подібних «рейдерських» захоплень», — говорить бригадир прохідників Юрій Карпович.
А в ході засідання робочої групи в Луганську з’ясувалося, що НПМС вимагає розраховувати заробітки гірників виходячи з меншої мінімальної зарплати. «Захисники» гірників, як виявилось, просто не знають, як зараз нараховується зарплата. Також виявилось, що вони просять відновити на посаді гірника, звільненого за наркоманію. Головна ж їхня вимога — підписати окрему колективну угоду лише з НПМС, до якої входить трохи більше 10 чоловік. Хоча на них поширюється дія колективної угоди з ППВП, що об’єднує на шахті понад 3,5 тисячі гірників.