Перейти до основного вмісту

Нові підходи до старого житла

17 червня, 00:00
Реорганізація суспільних відносин у житловому господарстві поки що має головну спрямованість — стягнути борги Алла АНТИПОВА, «День»  Сьогодні в чотирьох містах України — Рівному, Одесі, Києві (в Московському районі) й Сіверськодонецьку відпрацьовуються пілотні проекти реформування житлово-комунальної сфери. Привертає увагу сіверськодонецький варіант. Ця концепція небездоганна, але приваблива й досить перспективна.

Коротко її можна викласти так: перегляд державної системи житлово-комунального господарства й негативне ставлення до приватних жеків.

Одеса й Київ обрали систему кондомініума (своєрідного житлового кооперативу), Харків працює в напрямку створення приватних жеків. Сіверськодонеччани ж намагаються від цього відійти, вважаючи, що за відсутності механізму реалізації кондомініум сьогодні має більше питань, ніж відповідей. Що ж до приватних житлових контор, то, на думку начальника представництва Фонду держмайна в Сіверськодонецьку Олександра Ольшанського, це може бути прихованим, тобто незаконним способом приватизації житла за найнижчими цінами. Таке реформування не зніме головного болю турботи про житло з власника, до того ж якість і кількість послуг із обслуговування житлового фонду мали б бути кращими.

Сіверськодонеччани йдуть шляхом демонополізації обслуговування міського житлового фонду і формування ринкових відносин, формування системи ефективних договірних відносин на надання послуг при відповідній якості й вартості, переходу на нову систему оплати комунальних послуг.

Перехід житлового господарства на бездотаційну роботу намічено здійснити шляхом зниження витрат і забезпечення адресного соціального захисту малозабезпечених верств населення. Підприємства з обслуговування й експлуатації житла залишаться ще на певний час монополістами, а потім нові служби того ж профілю, котрі виникли на базі аналогічних відомчих, забезпечать реальну можливість самостійного вибору кваліфікованого партнера.

На аналіз і розробку основних положень свого проекту сіверськодонеччани витратили два роки. Їм удалося переконати навіть Кабмін, який обіцяє необхідні для реорганізації кошти. Ось це й насторожує. У таких випадках або ж обіцяного чекають дуже довго, або кошти йдуть... у пісок.

Коментар віддiлу економіки

За даними «Дня», Кабмін сьогодні посилено вирішує проблему конвертації так званих житлових чеків у інші державні цінні папери, що може закінчитися черговою великою аферою. Стосовно кондомініумів, то спроби «загнати» в них власників і винаймачів квартир, мабуть, на даному етапі мають єдину мету: стягнути шляхом колективної відповідальності і/або кругової поруки заборгованість за квартплату. На це ж, напевно, спрямований і сіверськодонецький варіант, який привернув увагу Кабміну.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати