НОВИНИ
Ігри із СП по-новому
Уряд, що широко запрошує зарубіжних інвесторів укладати свої гроші в Україну, знову змінив правила гри з тими інвесторами, які свої грошенята вже вклали.
Кабмін своєю постановою (до офіційого тлумачення Конституційним судом (!) припинив дію низки митних пільг для підприємств з іноземними інвестиціями, відмінивши їх при митному оформленні товарів.
Черговий «броунівський рух» у дружбі з СП, природно, здійснено, за словами прем’єра Валерія Пустовойтенка, «з метою захисту економічних інтересів держави». Раніше, треба думати, щось заважало урядові захищати державні інтереси.
До рішення Конституційного суду щодо законодавства з іноземних інвестицій митне оформлення товарів, що ввозяться до України спільними підприємствами, проводитиметься на загальних підставах.
Перший заступник голови Державної митної служби Олександр Єгоров обіцяє, що якщо КС визнає митні пільги законними, все, сплачене СП на митниці, буде повернуто.
Проект угоди з Таджикистаном
Сьогодні в Україну прибуде офіційна урядова делегація Таджикистану для остаточного узгодження проекту міжурядової угоди про співпрацю в алюмінієвій промисловості, повідомляють Українські новини. Угоду планується підписати на 15 років. Зараз Миколаївський глиноземний завод має в своєму розпорядженні
15-річний контракт з Таджицьким алюмінієвим заводом на постачання глинозему в Таджикистан. Відповідно до проекту угоди, Україна гарантує постачання глинозему МГЗ на весь обсяг виробництва Таджицького алюмінієвого заводу — 500 тис. тонн 1999 року і 700 тис. тонн, починаючи з 2000 року. Сторони домовляються про те, що половина глинозему буде постачатися на умовах купівлі-продажу, інша половина — на умовах давальницької сировини.
Україна і Таджикистан повинні забезпечити безмитне провезення через український кордон первинного алюмінію виробництва ТадАЗу і глинозему МГЗ. Україна гарантує надати в довготермінове користування частину території Дніпро-Бузького морського порту для експортно-імпортних операцій ТадАЗу в чорноморському басейні.
Поїхали і домовилися
Обсяг постачання російського газу буде відновлено в найближчі дні, про це домовився в Москві керівник «Нафтогазу України» Ігор Бакай, — повідомляють Українські новини. З початку березня постачання російського газу було зменшене приблизно на 30% через невиплату боргів за спожитий у попередні роки газ. У січні-лютому російський «Газпром» для оплати транзиту свого газу в інші країни Європи поставив 9,4 млрд. кубометрів газу: 3,2 млрд. кубометрів становило пряме надходження і 6,2 млрд. кубометрів газу взято зі сховищ. Планувалося, що в Україну в січні-лютому «Газпром» поставить 7,2 млрд. кубометрів газу. Усього в січні-лютому Україна імпортувала 15,5 млрд. кубометрів газу.
За інформацією «Газпрому», борг українських підприємств «Газпромові» за спожитий газ протягом січня-лютого поменшав з $1,6 млрд. до $1,4 млрд. У цю суму входить заборгованість «Нафтогазу України», пеня, борги українських підприємств, в тому числі «ЄЕСУ», «Мотор-Січ», «Інтергазу».
Рапс замінить соняшник?
Американська Raelin планує цього року завантажити потужності Чернівецького олієжирового комбінату на 70%, переробивши на комбінаті біля 40 тис. тонн рапсу, повідомив Українським новинам президент українського дочірнього підприємства американської Raelin Ярослав Бардін.
Проектні потужності ЧОК розраховані на переробку 60 тис. тонн рапсу щорічно (або 108 тис. тонн насіння соняшнику).
Зараз комбінат не працює. Для забезпечення підприємства сировиною Raelin 1999 року фінансуватиме виробництво рапсу в західних областях України в обсязі 40 тис. тонн (на площі 21 тис. га). «Ми вирішили вирощувати рапс, оскільки ця культура має перспективу і може конкурувати з соняшником», — сказав Я.Бардін.
Надмірний попит на насіння соняшнику привів до того, що ефективність його виробництва українськими господарствами скорочується. Виробництво соняшнику в Україні балансує на грані рентабельності, — вважає Я.Бардін. Raelin розробила програму з розвитку та нарощування виробництва рапсу в Україні.
Курс гривні завищений
Про нові дерегуляційні кроки Нацбанку висловлюється голова ради «Правекс-Банку», заслужений юрист України, народний депутат Леонід Черновецький:
— Курс національної валюти пов’язаний із жорсткою політикою Нацбанку й особисто з його головою Віктором Ющенком. Нацбанк — єдиний на сьогодні орган державного управління, що однозначно проводить «певну» політику. Це повинно сприяти тому, щоб учасники грошового ринку чітко орієнтувалися на конкретні заяви й конкретну поведінку НБУ. Тому припинення торгів на міжбанківській біржі навряд чи спричинить істотні зміни курсу гривні. Ну, можливо, лише викличе деякі незначні коливання курсу. Так, зараз на валютному ринку стався сплеск. Пояснення цьому — відсутність раніше доступу до міжбанківського ринку. Тому не виключено, що сьогоднішній курс навіть трохи завищений.
Вивіз зернових може бути більшим
Україна не використовує «експортний потенціал у сфері торгівлі зерновими культурами», вважає президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Компанець.
Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, щорічно експорт зернових може досягати 10 — 11 млн. тонн за умови внутрішнього споживання 20 — 22 млн. тонн (1998 р. в Україні було зібрано 26,5 млн. тонн, 1997 р. — 35,5 млн. тонн).
У той же час, підкреслив М.Компанець, цей показник експорту «тільки розрахунковий», оскільки більшому вивозу зернових перешкоджає ряд чинників, зокрема, нерозвиненість експортної інфраструктури: транспортних шляхів і портових елеваторів. Монопольне становище цих структур на ринку істотно підвищує також вартість зерна, що експортується.
За словами президента УЗА, під час перевезення партії вівса або ячменю з півночі України в морські порти залізницею вартість товару збільшиться на 20%, а послуги портових елеваторів підвищують ціну ще на 20%.
Випуск газети №:
№54, (1999)Рубрика
Економіка