НОВИНИ
Глиноземна наживка
Фонд держмайна затвердив уточнений план розміщення акцій АТ «Миколаївський глиноземний завод», одного з найбільших у Європі виробників глинозему, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Згідно з планом, на некомерційний конкурс передбачається виставити 30% акцій підприємства. Терміни проведення конкурсу поки не визначено. На торги Української фондової біржі буде виставлено
5,33-відсотковий пакет акцій.
Нині за пільговою підпискою розміщено 6,7% акцій, на сертифікатному аукціоні за приватизаційні сертифікати продано 1,99% акцій. У власності організації орендарів перебуває 30,97%. У держвласності до 3 серпня 2001 року закріплено 25-відсотковий пакет.
Як повідомлялося, наприкінці січня уряд ухвалив рішення про передачу в управління Миколаївській обладміністрації пакету 25% + 1 акція підприємства. Потужності МГЗ дозволяють виробляти 1 млн. тонн глинозему на рік. 94% продукції підприємства постачається на експорт, зокрема, 60% — до Росії, третина — до Таджикистану. Обсяг виробництва підприємства, за підсумками 11 місяців минулого року, сягнув 983 тис. тонн, що на 25,7% більше, ніж за аналогічний період попереднього року.
Запаси тануть
У січні-лютому «Укрнафта» значно скоротила обсяги буріння порівняно з відповідним періодом минулого року, повідомляють Українські новини. Обсяг розвідувального буріння скоротився у 5 разів — з 4,6 тис. м до 0,9 тис. м, а експлуатаційного — на 29,3% — з 31,1 тис. м до 22 тис. м.
На думку першого заступника керівника «Укрнафти» Григорія Бражини, причина скорочення обсягів буріння — відсутність фінансування. Фахівці вважають, що обсяг розвідувального буріння вкрай недостатній для відновлення ресурсної бази. У 1995—1998 роках приріст розвіданих запасів нафти був меншим за її річний видобуток. Зараз Україні вдається зберігати на відносно стабільному рівні видобуток нафти, але в найближчі кілька років вона може значно поменшати. За оцінкою Г.Бражини, 2000 року видобуток нафти в Україні скоротиться на 70—80 тис. тонн. «Укрнафта» в січні-лютому 1999 р. видобула 473,6 тис. тонн нафти й газового конденсату — 95,9% до січня-лютого 1998 р. та 76% загальноукраїнського видобутку. 1998 р. в Україні було видобуто 3895 тис. тонн нафти й газового конденсату, що становить 94,3% до показника 1997 р.
Техніка залишається у боржників
У Кабміні розглядається можливість пролонгації боргів підприємств-одержувачів імпортної техніки замість її вилучення і передачі державним машинно-технологічним станціям, повідомили Українським новинам в асоціації «Украгротехіндустрія». «Ми передали наші пропозиції прем’єр-міністру Пустовойтенку. Проект постанови про пролонгацію боргів на розгляді в уряді», — сказав президент асоціації «Украгротехіндустрія» Віктор Суслов.
«Украгротехіндустрія» пропонує пролонгувати існуючу заборгованість по оплаті техніки (60%) до кінця сезону 1999 р. (15 грудня), а також використати механізм взаємозаліків між користувачами техніки і державним бюджетом.
Представники «Украгротехіндустрії» вважають рішення про вилучення техніки неефективними. До того ж його порядок ще не затверджено.
У 1996—1998 роках Україна за рахунок американської кредитної лінії закупила близько 1400 зернозбиральних комбайнів і близько 700 тракторів.
Мирний атом — у кожну хату
Керівництво національної компанії «Енергоатом» підготувало листа до прем’єр-міністра України, в якому критикує наміри виведення Запорізької АЕС зі складу «Енергоатому» й створення на її базі регіонального промислово-енергетичного консорціуму й обласної енергобіржі. Ідею такого відокремлення підтримує перший віце-прем’єр Володимир Куратченко, колишній голова Запорізької облдержадміністрації, повідомляє агенція Інфобанк.
За підрахунками фахівців «Енергоатому», пропонований експеримент на базі ЗАЕС дасть Запорізькій області неабиякі переваги перед усіма регіонами України: вона одержить у своє розпорядження понад 35 млрд. кіловат-годин найдешевшої електроенергії в державі. Її вартість буде в 1,7 раза меншою, ніж у середньому в атомній енергетиці України, у 2,4 раза меншою проти електроенергії Чорнобильської АЕС, у 2,2 раза — проти Хмельницької АЕС, у 1,5 раза — проти Рівненської. А це означає, що Запорізька область справді здешевить для себе електроенергію, але в інших регіонах ціни на неї відповідно зростуть.
Час розраховуватися за «ЛиНОС»
У зв’язку із загрозою оголошення дефолту за зовнішніми зобов’язаннями України, в уряді розглядається можливість погашення боргів по кредиту ВАТ «ЛиНОС» («Лисичанськнафтооргсинтез») у сумі 10,6 млн. євро, за угодою про реструктуризацію від «Вестдойче Ландесбанку» (Німеччина). Як повідомляє УНІАН, у ході зустрічі віце-прем’єр-міністра Сергія Тигипка з керівництвом «Вестдойче Ландесбанку» було досягнуто домовленості, що половину боргу буде сплачено найближчим часом, а решту — протягом наступних двох місяців, після одержання Україною кредиту від МВФ та інших кредиторів.
«Вестдойче Ландесбанк» категорично вимагає cлати за гарантованим урядом України кредитом. Водночас керівництво банку не зацікавлене оголошувати випадок дефолту і готове допомогти в пошуку стратегічного інвестора для ВАТ «ЛиНОС», який організує роботу на підприємстві належним чином з метою погашення боргів з оперативних надходжень.
Соломинка для банкрута
Донецький хіміко-металургійний завод (ДХМЗ) стане підрозділом Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча, повідомляють Українські новини. Цю ідею підтримує Мінпромполітики. «Реальної альтернативи на сьогодні немає, — сказав заступник міністра Сергій Грищенко. — Є багато моментів, поки що не врегульованих, які в основному стосуються питань форми власності (комбінат ім. Ілліча — акціонерне товариство, ДХМЗ — держпідприємство). Ми сподіваємося, що за допомогою уряду це питання вдасться вирішити».
ДХМЗ виробляє феросплави з благородних металів — феромолібден, феровольфрам і ферованадій, має у своєму розпорядженні виробництво полі- і монокристалічного кремнію. 29 жовтня 1998 р. арбітражний суд Донецької області оголосив його банкрутом за позовом компанії «Сталь». Борг їй за поставлені енергоносії становить приблизно $9 млн. За підсумками 1998 р., кредиторська заборгованість ДХМЗ становила 22 775 тис. гривень.
Випуск газети №:
№49, (1999)Рубрика
Економіка