Перейти до основного вмісту

ОПИТУВАННЯ «Дня»

Що Україні робити з ПДВ?
15 червня, 00:00

Вадим ГУРЖОС, голова компанії Юранко Трейдінг Лімітед:

— Над цим запитанням ламають списи і сушать голову вже давно і багато людей, а єдиного погляду на проблему все немає. Але до цього питання слід підходити вибiрково. Наприклад, у таких експортних позиціях, як металолом, ПДВ узагалі не потрібен, оскільки він там виникає з повітря. А питання внутрішнього ПДВ, на мій погляд, тема окремої розмови, але в будь-якому разі тут податок потрібно зменшити, а саму методику його нарахування — переглянути. У будь- якому випадку, як тепер кажуть, — однозначно, закон про ПДВ необхідно переглядати. Сьогоднішній ПДВ — величезне гальмо як для бізнесу та підприємництва, так і для розвитку економіки загалом. В Америці, як відомо, немає ПДВ, а є податок із продажу, який платить кінцевий споживач. Наш ПДВ, це загальновизнано, найкримінальніший податок. Його заміна необхідна. Але не все тут однозначно, щоб можна було одним рішенням цю проблему вирішити. Наприклад, у деяких країнах цю проблему вирішили за допомогою електронного обліку платників ПДВ, що дозволяє легко та швидко прослідкувати, ким, коли та як було сплачено ПДВ. І фактично одразу спрацьовує механізм нарахування повернення ПДВ. У нашій країні чинна методика дозволяє виробляти різні маніпуляції з ПДВ, пов’язані з нарахуванням неіснуючого ПДВ. Усім відомі такі випадки при експорті програмних продуктів і операціях із кольоровими металами. Тут дуже багато запитань, які просто не вкладаються в короткий коментар. Тема ПДВ хвилює багатьох економістів, але, на мій погляд, готового рецепту немає — щоби зразу вирішити цю проблему. Для цього треба вжити цілий комплекс заходів, таких, як зниження податків, реформування методики нарахування та стягування цього податку, скасування ПДВ чи його заміна. Все це має відбуватися поступово.

Олег САЛМІН, народний депутат України:

— На мій погляд, передусім слід упорядкувати чинне податкове законодавство, щоб воно нормально функціонувало. А надалі потрібно перейти на податок з обігу. Це буде набагато простіше, зрозуміліше та доступніше. ПДВ у нинішньому своєму вигляді тільки вводить всіх в оману, він став інструментом заробляння коштів для посередників, наприклад, банків. Так штучно створена проблема, на якій можна заробити. Це абсолютно неправильно, тому що всі повинні бути в однакових умовах, якщо ми говоримо про ринкові відносини.

Катерина НЕСТЕРЕНКО, головний бухгалтер коледжу Української академії зовнішньої торгівлі:

— ПДВ в Україні треба, по-перше, зменшити до 10 відсотків, а по-друге контролювати повернення. Якщо цей податок є, і всі ним користуються, то хай уже він буде, але так, як у всіх цивілізованих країнах. А якщо його у держави потім забирають шляхом відшкодування, то для чого ж він взагалі існує?

Володимир МАЙСТРИШИН, народний депутат України:

— Якщо сьогодні обрахувати ту частину ВВП, на яку нараховується ПДВ і той ПДВ, який реально потрапляє до бюджету, то ці цифри різняться у десятки разів. Відповідно виникає запитання: наскільки цей ПДВ реально працює на економіку і чи не працює він на корупцію з боку чиновників, які визначають суми відшкодування? Коли ми бачимо, що сума відшкодування постійно зростає, то у чиновника постійно буде спокуса визначати її на власний розсуд. Тобто можна говорити, що механізм повернення ПДВ не працює. Його треба або удосконалити, або звести нанівець.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати