Перейти до основного вмісту

Орієнтир: сто мільйонів тонн вугілля

Якщо не завадять масові штучні банкрутства
10 січня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Ледве не під самий Новий рік міністр вугільної промисловості Сергій Тулуб провів з керівниками підприємств селекторну нараду, підбив підсумки роботи та поставив завдання на 2007 рік. «Необхідно повсюдно стверджувати притаманний шахтарям стиль роботи, заснований на організованості, ініціативі, діловитості, відповідальності всіх і кожного за доручену справу». Міністр виcловив упевненість, що трудові колективи галузі відновлять свій колишній авторитет в суспільстві, підвищать ефективність роботи.

Минулого, 2006 року, шахтарі України видобули 80,3 мільйона тонн вугілля. В тому числі коксівного — 30,2 мільйона тонн (+ 2,8 млн. тонн) і 50,1 мільйона тонн енергетичного (+3,0 млн. тонн). Це на 2,3 мільйона тонн більше, ніж 2005 року. Галузь видобула понад план більше 5,8 мільйона тонн вугілля (108,2%). Більша частина додаткового видобутку припадає на шість державних підприємств і 46 шахт (5,7 млн. тонн). За цей рік у вугільній промисловості країни освоєно 632 мільйони гривень капітальних вкладень, в тому числі 515 мільйонів гривень — за рахунок коштів держбюджету. Введено нові виробничі потужності для видобутку 600 тисяч тонн вугілля.

Тільки впродовж останніх п’яти місяців на технічне переоснащення очисних вибоїв направлено 350 мільйонів гривень, тоді як за попередні сім місяців — 160 мільйонів. За цей час шахтобудівники майже в два рази наростили обсяги будівельно-монтажних робіт по шахті-новобудові №10 «Нововолинська». За перші сім місяців року там було освоєно 32 мільйони гривень, а за останні п’ять — 64 мільйони. Ще 19 грудня було видано на гора перший вагон вугілля з прохідницького вибою цієї шахти, де цього року намічається ввести в експлуатацію першу чергу. Крім того, почнуться проектні роботи з будівництва трьох нових шахт — «Краснолиманська-Глибока», «Новосвітлівська» і «Червоноградська №3».

Минулого року вдалося відчутно зменшити соціальну напругу в шахтарських колективах. Ліквідовано заборгованість із заробітної плати гірникам діючих підприємств, яка на 1 серпня складала 176 мільйонів гривень. Поточна заробітна плата на вуглевидобувних і шахтобудівних (що працюють) підприємствах виплачується повністю. На 1 січня 2007 року не виплачено 43 мільйони гривень заробітної плати і заборгованості по ній на 74 підприємствах (вони не працюють, знаходяться у стані ліквідації або банкрутства тощо).

Середня заробітна плата гірників торік зросла порівняно з 2005 роком на 298 гривень або на 26% і становить 1460 гривень, зокрема у робітників очисних вибоїв — 2450 гривень (+588 грн., 32%), у прохідників — 2200 гривень (+485 грн., 28%).

На 2007 рік для вугільної галузі у бюджеті передбачено 5,2 мільярда гривень, що більше ніж у 2006 році на 799 мільйона гривень. Збільшено асигнування на галузеву науку (+17,7 млн. грн.), реструктуризацію галузі (+146,2 млн. грн.), капітальні вкладення (+610 млн. грн.), охорону праці (+110 млн. грн.) і передачу об’єктів соціальної сфери в комунальну власність (+50 млн. грн.). На шахтах разом з профспілками створено громадські комітети контролю за використанням бюджетних коштів.

На 2007 рік уряд поставив перед гірничою промисловістю України завдання добитися конкурентоспроможності вугільної продукції. Обсяг видобутку вугілля в цілому по галузі необхідно збільшити до 82,2 мільйона тонн. На кінець 2011 року він має досягти 100 мільйонів тонн.

Таке прискорення передбачає проведення не менше 310 кілометрів розкриваючих і підготовчих виробок, щомісячну роботу в швидкісному режимі не менше 93 прохідницьких бригад, яким належить пройти 121 кілометр гірничих виробок і підготувати 35 очисних вибоїв. Для забезпечення сталого розвитку вуглевидобутку в новому році перед підприємствами поставлено завдання терміново підготувати не менше однієї лави, а на шахтах, де вона і нині діє, підготувати і мати в роботі не менше двох лав. Шахти, що мають дві і більше лави, не повинні допускати зниження їх кількості. Загалом необхідно ввести в експлуатацію 162 нові лави і серед них 125 комплексно-механізованих.

Усе більш актуальним стає завдання управління якістю вугілля, що повинно відповідати вимогам екології і споживачів, які формують ринок. Для цього створюється Державна інспекція з контролю якості вугільної продукції. У 2007 році експлуатаційна зольність вугілля має бути не вища ніж 39% і теплотворна здатність не нижча ніж 4515 ккал/кг.

Водночас галузь не може тягти на собі практично непідйомний вантаж неефективних шахт. Минулого року реструктуризація провадилася на 136 вугільних і торфовидобувних підприємствах. З них 114 сьогодні знаходяться в стані ліквідації, на 17-ти йде підготовка до ліквідації, 11 шахт передано держпідприємству «Укршахтгідрозахист». У повному обсязі закінчено ліквідаційні роботи на 12 вугільних підприємствах.

Однак, як повідомила «Дню» народний депутат Наталія Королівська, Верховна Рада приготувала шахтарям «новорічний подарунок». За словами законодавця, яка прийшла в парламент з Луганської області і якій дуже болять проблеми шахтарів, у запалі бюджетних пристрастей і протистояння між гілками влади Верховна Рада в останній робочий тиждень минулого року примудрилася знехтувати проектом закону «Про внесення змін у Закон України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Цим законопроектом передбачалося продовження до 2010 року мораторію на банкрутство підприємств гірничовидобувної промисловості, державна частка в яких становить не менше 25%.

Попередні зміни до названого закону продовжували мораторій до кінця 2006 року. Завдяки цьому були припинені чи закриті справи про банкрутство десятків підприємств вугільної галузі, на які «поклали око» різного роду «фахівці», що наловчилися доводити вугільні підприємства до банкрутства, використовуючи нехитрі схеми, що забезпечують нагромадження заборгованості шахт перед бюджетом, Пенсійним фондом, банками і кредиторами. І такі схеми спрацьовували успішно: якщо під процедуру санації чи банкрутства потрапили десятки шахт, то кримінальних справ про штучне доведення шахт до банкрутства — одиниці.

І от із 1 січня судові процеси з банкрутства шахт в Україні можна знову «запускати на повну потужність».

Найближчий сесійний тиждень у Верховній Раді — 9—12 січня. Та ще невідомо, чи потрапить названий законопроект до порядку денного, чи встигнуть парламентарії його розглянути і яке саме рішення вони приймуть. Отже, у тих, хто бажає збанкротувати з десяток шахт, з’явилася можливість... «А шахтарям, — вказує Королевська, — залишається сподіватися на Бога — може, хоч він заступиться і не допустить лиходійства, у результаті якого десятки шахт можуть найближчим часом порізати на металобрухт». Гадаємо, ця проблема турбує також і Мінвуглепром...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати