ОСББ: зупинити операцію «ліквідація»
Або Чому, вступаючи в кондомініуми, громадяни України втрачають право на пільги та субсидіїНа цьому тижні Кабмін може розглянути проект постанови під довгою назвою: про надання пільг і субсидій на відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій жителями будинків, у яких створені ОСББ. Ще одні пільги? В уряді придумали як, нарешті, масово заманити наших громадян у ці об’єднання?
Ні, йдеться зовсім про інше? Виявляється, громадяни України, що мають право на житлово-комунальні пільги та субсидії, вступивши в ОСББ, позбавляються його. Заступник голови Національної ради при Кабміні з питань створення та сприяння функціонуванню ОСББ Катерина Чижик не впевнена, що рішення уряду буде позитивним. Нагадаємо, проектом постанови пропонується розповсюдити на 17 тисяч діючих на листопад 2013 року ОСББ (п’ять мільйонів осіб) єдиний механізм надання пільг і субсидій, виходячи з розміру внесків на обслуговування одного квадратного метра площі квартири, але не більше максимального тарифу, який діє на даній території на такі послуги.
Проект цієї постанови був підготовлений Мінпраці та соціальної політики. Його погоджували Мінрегіонбуд, Мінекономрозвитку та торгівлі, Мінфін, Мін’юст і Держпідприємництва. Але з невідомих причин його обговорення перенесли на 4 вересня. Закінчився вересень, жовтень, перша декада листопада. Чи дозрів Кабмін для вирішення цього питання на цьому тижні?
«Сьогодні ОСББ не може відмовити пільговикові в нарахуванні преференції, яка йому гарантована державою, — розповідає журналістам заступник голови Нацради. — Виходить, що ОСББ недоотримує відшкодування за цю пільгу, і ті, у кого немає пільг і субсидій, сьогодні несуть тягар з їх оплати, кредитуючи населення, яке таку пільгу має. Тобто, якщо мешканці будинку не бажають добровільно сплатити цю пільгу, це означає банкротство ОСББ».
Член цієї ж Нацради і координатор житлово-комунальної програми громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко згадує: «Десь 2,5—3 роки тому цієї проблеми взагалі не існувало. Співвласникам будинків ОСББ та ЖБК повністю відшкодовували пільги та субсидії». «Потім під приводом різних перевірок КРУ, — говорить відома громадська діячка, — органи Мінпраці та соцполітики в деяких містах почали вимагати від ОСББ йти в органи місцевого самоврядування та затверджувати так звані тарифи. В той час, коли ОСББ не є виконавцем житлово-комунальних послуг».
Тим часом, 22—23 жовтня у Львові пройшов четвертий Всеукраїнський форум ОСББ. У резолюції форуму його учасники звернулися до керівництва країни з пропозиціями, направленими на те, щоб запобігти ліквідації руху громадян, що наважуються брати на себе відповідальність за утримання своїх квартир і будинків. Серед інших заходів, згаданих у резолюції, схвалення на Кабміні названого проекту постанови, а також, що не менш важливо, пропозиція розробити та затвердити на законодавчому рівні порядок передачі й оформлення ОСББ земельних ділянок, на яких розташовані будинки, та прибудинкових територій.
Окрім Чижик і Бойко, на зустріч із журналістами прийшли також інші члени Нацради з ОСББ: Роман Бондарук, Юлія Сабатюк і Юлія Самойлова. Вони впевнені, що органи місцевої влади не мають права затверджувати тарифи для ОСББ і ЖБК на сесіях міських рад. На їхню думку, це суперечить чинному законодавству, самій ідеї ОСББ і ставить під сумнів виконання програми реформування ЖКГ у нашій країні.
«Сьогодні є необхідність врегулювання цього питання якнайшвидше, бо населення «не пільгової категорії» в ОСББ не готове субсидувати пільгову категорію, а це призводить до внутрішніх конфліктів у будинках і неможливості в повному обсязі фінансувати всі необхідні роботи з утримання будинків та прибудинкових територій», — написав у своєму блозі ще один член Нацради при Кабміні, заступник голови «Союзу власників житла України», голова Ресурсного Центру ОСББ Донецької області Ігор Захаревич. На його думку, дана постанова зніме соціальну напругу в питанні пільг і субсидій членам ОСББ та ЖБК.
Чи хочуть цього місцеві власті? На сайті міста Маріуполя знаходимо матеріал міського голови Юрія Хотлубея, який усіляко розхвалює переваги ОСББ, а серед них і можливість застосовувати пільги та субсидії. І якось дивно читати наступну заяву мера: «Усі передбачені законом субсидії та пільги зберігаються».
ДО ТЕМИ!
Відтепер можна дізнатися інформацію про сусіда... без його дозволу?
Набрали чинності зміни до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо отримання інформації співвласниками багатоквартирного будинку. Коментар експерта.
Тетяна БОЙКО, керівник житлово-комунальних програм Громадянської мережі «ОПОРА»:
— Закон №0881 говорить: власник (співвласник) квартири, житлового чи нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку при створенні ОСББ має право отримувати витяг про суб’єктів права власності на житлові та нежитлові приміщення у такому будинку. Також діюче об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (асоціація власників житлових будинків), житлово-будівельні кооперативи або їх уповноважені особи мають право отримувати інформацію про суб’єктів права власності на житлові та нежитлові приміщення у такому будинку.
Закон, безперечно, є позитивним. Він повністю відповідає світовій практиці. Адже практично в усіх країнах для власника квартири (співвласників багатоквартирних будинків) інформація про інших власників приміщень є доступною. Звичайно, більш прогресивним варіантом є можливість відкритого доступу до інформації про власність для кожного (та званий відкритий реєстр нерухомості). Відповідний законопроект також зареєстровано у ВР України, проте навряд, чи є достатньо політичної волі на таку революцію.
Велика кількість ОСББ не створюється, оскільки ініціативна група не може отримати дані про всіх, хто є власниками квартир і нежилих приміщень у будинку. Адже кожного з них на загальні збори треба запросити рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Потім хто із незапрошених належним чином може подати до суду та ліквідувати ОСББ (і такі випадки не поодинокі в Україні). Керівництву ОСББ також потрібні актуальні дані про співвласників (хтось, можливо, продав квартиру і не повідомив про це).
Що невідомо? У витягу буде вказано перелік всіх співвласників чи на одного власника приміщення буде один витяг. Мабуть, це має роз’яснити Мін’юст. Адже витяг коштує від 54 грн. Хоча, навіть якщо і другий варіант, то це теж прогрес. Адже більшість власників все-таки погоджуються надати свої дані, а на решту треба буде брати витяги.
Питання доступу до інформації не нове. «ОПОРА», а також інші ГО, вже кілька років вимагають у влади його вирішити. Раніше Мін’юст опирався, як міг. Але згодом сам розробив цей законопроект, погодив його із Нацрадою з питань ОСББ, депутати підтримали, а Президент підписав.
Алла ДУБРОВИК, «День»