Перший монетний двір стає другим

На Луганськ випав вибір зовсім не випадково: ще в минулому столітті місцеве підприємство оборонної промисловості мало намір освоїти виробництво монет. Давня ідея здійснилася в кінці двадцятого століття: взявши участь у тендері на отримання держзамовлення на виготовлення перших українських металевих грошей, завод його виграв і став освоювати нове для себе виробництво. Причому в гранично короткі терміни, неймовірні для монетних дворів світу, — усього за дев’ять місяців. Починати довелося практично наново — від упровадження нових технологій і до навчання фахівців. Спільно з Нацбанком було закуплено за кордоном обладнання, в іншому ж намагалися обійтися своїми силами. З Артемівським заводом кольорових сплавів, наприклад, розробили принципово нову стрічку — монетну. Багато в чому допомогли інститути Національної aкадемії наук України, а найбільший фронт робіт припав працівникам ВО «Луганський станкобудівний завод». Більше як 2 тисячі чоловік брали участь у створенні виробництва перших українських монет.
Потребу країни в металевих грошах Луганський монетний двір задовольнив повністю і навіть зробив запас на декілька років наперед. Виконавши це відповідальне замовлення, виробництво вимушене було зупинитися: в уряді дедалі активніше велися розмови про створення нового монетного двора безпосередньо в столиці. І хоч як доводили луганці помилковість такого кроку, хоч як намагалися перешкодити цьому марнотратству в скрутних для країни економічних умовах, до їхнього голосу ніхто не прислухався. У результаті, на створення нового монетного двора було витрачено $45 млн., а станкобудівному заводу виплатили компенсацію за моральні та матеріальні збитки. І тільки в кінці серпня 1998 р. Віктор Ющенко підписав розпорядження, яке нарешті визначило долю першого монетного двора: в Луганську відтепер будуть виробляти заготовки монет, а в Києві будуть їх карбувати.
Проте луганці, як і раніше, тримають напоготові два карбувальних преси, всю інструментальну частину, сподіваючись при нагоді все-таки отримати замовлення держави і зайнятися справою, яку вони зуміли успішно освоїти. До речі, є домовленість про спільну з київськими колегами роботу над випуском колекційних монет і грошей великих номіналів. Нині луганці, крім заготовок, виготовляють і нагородну продукцію. «Шахтарська слава» всіх ступенів, «Ветеран війни», «50 років звільнення України» і безліч інших медалей та знаків — усе це продукція Луганського монетного двора.
№185 29.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»