«Плач» трейдера
Аграрії не витримають податкових «пільг»Сьогодні в парламенті може поновитися дискусія з питань давно вже, здавалося б, прийнятого бюджету. Зокрема, фракція Аграрної партії на чолі з Катериною Ващук має намір здійснити атаку на норму, яка звільняє аграрний сектор від ПДВ на операціях із експорту основних сільськогосподарських товарів. Насправді це означає, що для сільгоспвиробників скасовується відшкодування при експорті.
Тепер аграріям ніколи розбиратися з тим, з яких міркувань їхня партія «проґавила» цей пункт (стаття 83) під час обговорення бюджету-04. Учора зернова, молочна, м’ясна та соняшникова асоціації розповідали журналістам, чому вони підтримують Катерину Ващук у її намірі переглянути відповідну норму закону про бюджет. По-перше, селянам загрожує подвійний ПДВ: в Україні й у країні-імпортерові, у результаті чого прогнозується подорожчання експортної продукції українського села на 20%. Це здатне призвести до втрати її конкурентоспроможності, а отже, скорочення податкових і валютних (на $2 млрд.) надходжень. При цьому аграрії також вказують, що цього року їм і без того буде нелегко втримати навіть невеликі торішні показники, оскільки ЄС поповнюється новими членами, а на їхню територію поширюється дія квот на сільгосппродукцію. «Якщо ми втратимо зовнішній ринок, а ми сидимо там з самого краю лавки, — сказав «Дню» один з учасників акції, — наше місце одразу займуть інші, хто і без того тільки й чекає, щоб витіснити Україну з її позицій».
Одночасно скоротяться доходи безпосередніх виробників (на $330 млн.), на яких здебільшого і ляже завдання відшкодувати зерно- й іншим трейдерам втрати ПДВ, а також переробних підприємств (на $1,3 млрд.). «Крайнім виявиться той, хто виробляє, сказав голова ЗАТ «Укрзернопром» Євген Ленг. З цього випливає, що українське село не зможе застосовувати інтенсивні методи господарювання — закуповувати добрива, засоби боротьби зi шкідниками та техніку, — оскільки саме експорт був основним джерелом фінансування цих витрат.
Асоціації, які здебільшого представляють трейдерів і переробний сектор, проте скривджені ще й тим, що сільське господарство поставлене в нерівні умови з іншими галузями економіки. Вони вказують, що саме воно потребує уваги та допомоги законодавців, і наголошують, що в усіх країнах підтримкою держави користуються виключно сільгоспвиробники. Аграрії побоюються, що скорочення експорту виплесне значні обсяги сільгосппродукції на внутрішній ринок, що призведе спочатку до різкого зниження цін, кризи перевиробництва та безробіття в галузі, а потім — до нового сплеску цін, викликаного нездатністю зруйнованих кризою господарств відновити виробництво.
«Про які взагалі доходи бюджету може йтися, — сказав генеральний директор Української зернової асоціації Володимир Клименко, — якщо продати на 2,7 мільярда гривень товару менше, отже, його не потрібно й виробляти. А це і робочі місця, і зарплата селян, а також переробників їхньої продукції. Отже, взагалі жодних надходжень до бюджету з сільської місцевості не буде, практично заріжуть курку, яка несе золоті яйця, а ситуація на селі стане вибухонебезпечною, і державі доведеться шукати гроші, щоб утримувати безробітних».