Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Планка зростання: варто бути смiливiшим

21 січня, 00:00

Прогноз зростання ВВП-03, зроблений Мінекономіки і закладений у бюджет відхилився від фактичного у 2,1 разу (4% проти 8,5%). Це випадковість чи закономірність? На жаль, принаймні в останні п’ять років в Україні спостерігається синдром занижуючого макропрогнозування. Винятком був лише 2002 рік, коли прогнозний тренд ВВП був вище отриманого. Мабуть, обпікши губи на молоці, Мінекономіки та Мінфін почали дути на Дніпро, створюючи на 2003 р. невиправданий макрозапас у прогнозуванні. Чомусь в Уряді це визначають як здоровий консерватизм, обережність. На мій погляд, має місце банальна перестраховка, яка до того ж зручна тим, що, як і в радянські часи, занижуючи плани, можна потім доповідати про їхнє перевиконання. Насправді, йдеться навіть не про помилку, а про умисне заниження для того, щоб мати додаткові доходи для вільного управління. Нацбанк у листопаді 2002 р. попереджав бюджетний комітет парламенту про те, що такі макропоказники, як ВВП та курс гривні, значно занижені. Такий же підхід закладений і у бюджет- 2004. На жаль, не всі планувальники відчувають наслідки від такого прогнозування. Що ж до суб’єктів господарювання і розпорядників бюджету, то для них з цим пов’язаний значний дискомфорт. Адже рух їхнiх доходів стає погано передбачуваним.

Країні варто було б закладати більш напружені, як говорять науковці, «тягнучі» плани. Отримане у 2003 р. прискорення ВВП підтвердило припущення, що в Україні діловий цикл не завершиться спадом чи стагнацією. Цей висновок стосується також і макроперспектив 2004 року. Діловий цикл в Україні, ймовірніше за все, набуде графічної форми подвійного піку. З урахуванням уточнення місячної звітності (як очікується, це станеться протягом першого кварталу) до показника ВВП-03 будуть внесені зміни. Ймовірно, зростання ВВП за 2003 р. сягне позначки, близької до 9,4%. Виходячи з цього, можна твердити, що за 2000—2003 роки (у середньорічному вимірі) зростання наближається до 9,4%. Це означає, що зберігши таку динаміку і надалі, Україна може у 2009 році подвоїти ВВП рівня 1999 року, а у 2015 році відновити рівень ВВП 1990 року. Обсяги виробництва за умов зростання промисловості на 10—12% на рік (це вже фактично досягнуто), дозволили б відновити у 2005 році рівень ВВП 1994 року та промислового виробництва 1990 року.

Втім, занижуючi похибки у макрофінансуванні призвели до того, що фінансова система не впоралася на бажаному рівні з позаплановим притоком доходів, і залишки коштів уряду в Нацбанку на сьогодні у 2,5 разу перевищують відповідний показник 2002 року. Це створює інфляційний навіс на перший квартал 2004 року.

Однак у минулому році закладена не гальмуюча, а прискорююча інерція росту, принаймі на I квартал 2004 року. Інвестиційна хвиля у 2004 році створює достатню базу для утримання в основному минулорічної динаміки росту і є базою для нового імпульсу нарощування споживчого попиту у середньостроковій перспективі. А у 2004 році цей компонент сукупного внутрішнього попиту буде посилений після зниження прибуткового податку і підвищення зарплат і пенсій.

За умов десятикратного збільшення темпу зростання споживчих цін (8,2% проти 0,6% у 2002 р.) можна вважати непоганим досягненням те, що процентна ставка комерційних банків була не тільки утримана на попередньому рівні, але і знижена протягом 2003 р. на 1,7%. Водночас, інфляції при високій економічній кон’юнктурі протидіяли заходи монетарної і курсової політики: приріст вартості грошових ресурсів, наданих комерційним банкам (8,3%), був вищим за річну інфляцію (8,2%). Аналогічна грошова політика застосовуватиметься і цього року. Передбачається збереження облікової ставки на рівні 7% або навіть її зниження на 1—2% при виході на рівень інфляції 4,5 — 5,5 %, тобто нижче вiд прогнозного (однак на це сьогодні не надто багато надій: негативний сигнал економіці подає підвищенням цін на газ «Нафтогаз України»). Цьому сприятиме також посилення законодавчого захисту кредиторів з метою зниження тієї частини процентних ставок комерційних банків, яка є платою за ризики та неповернення кредитів. Триватиме політика курсової підтримки експорту і одночасно розроблятимуться і здійснюватимуться заходи щодо підтримки інвестиційного імпорту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати