Плюс один «воїн» проти корупції
Президент ЄБРР і Арсеній Яценюк учора підписали меморандум про створення в Україні інституції бізнес- омбудсмена: його повноваження, джерела фінансування, як і прізвище потенційного голови — поки що невідомі![](/sites/default/files/main/articles/13052014/6yacen.jpg)
Уряд України і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) підписали меморандум про взаєморозуміння для української антикорупційної ініціативи, що передбачає створення інституції бізнес-омбудсмена. Документ учора підписали прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк і президент ЄБРР Сума Чакрабарті.
«Для бізнесу це означає, що у них є незалежна людина, яка має право публічно звернутися до уряду в тому разі, якщо будуть встановлені факти корупції на митниці, у податковій, в органах державної влади, держрегуляторах, там, де ущемлюватимуть права підприємців», — заявив Яценюк. За його словами, створення інституції бізнес-омбудсмена додасть ЄБРР та іншим іноземним інвесторам упевненості в тому, що вкладені ними в економіку України кошти будуть використані прозоро.
Яценюк також зазначив, що бізнес-омбудсмена обиратимуть шляхом консенсусу між профільними бізнес-асоціаціями, що працюють в Україні, та урядом країни. «В уряду з’явиться публічний критик, який відстежуватиме факти корупції і чітко казатиме, як її подолати, які законодавчі акти та інші нормативно-правові документи необхідно ухвалити для розвитку бізнесу», — сказав він. За словами Яценюка, бізнес-омбудсменом має бути людина із серйозним досвідом роботи у діловій сфері.
Президент ЄБРР наголосив на важливості підписання цього документа, оскільки «тепер представники бізнесу отримають велику упевненість у питаннях захисту свого бізнесу». За його словами, ЄБРР з початку цього року вже вклав в економіку України близько 400 мільйонів євро. «Ми можемо вкладати щонайменше один мільярд доларів щороку, якщо уряд продовжить свою антикорупційну політику», — додав Чакрабарті.
Присутній на зустрічі президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах звернувся до прем’єр-міністра з проханням у найкоротші терміни підготувати і прийняти всі необхідні законодавчі і нормативно-правові акти, які дадуть змогу бізнес-омбудсменові повноцінно виконувати свої обов’язки.
Меморандум також підписали від Торговельно-промислової палати України Геннадій Чижиков, від Федерації працедавців України Дмитро Олійник, і від Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев’янко, від Американської торговельної палати Бернард Кейсі.
КОМЕНТАР
Ганна ДЕРЕВ’ЯНКО, директор Європейської Бізнес Асоціації:
— Ініціатива створення в Україні інституту бізнес-омбудсмена з питань протидії корупції належить Європейському банку реконструкції і розвитку. Останній багато працює над тим, аби поліпшити бізнес-клімат тут. Решта підписантів меморандуму і люди, які долучилися до цієї ідеї, звичайно, підтримують ЄБРР. Адже справді одним з основних питань, яке непокоїть бізнес в Україні, є корупція.
Запрацює чи ні цей інструмент — питання, яке дуже хвилює сьогодні нас як підписантів відповідного меморандуму. Ми б хотіли, аби бізнес-омбудсмен з питань протидії корупції був наділений дієвими повноваженнями і був ефективним інструментом. Від Асоціації ми, звичайно, надаватимемо систематизовані дані щодо фактів корупції, з якими стикатимуться члени ЄБА, і нам важливо, аби на них була відповідна реакція з боку держави.
Практику бізнес-омбудсмена вже апробували такі держави, як Грузія, США, Велика Британія, Росія. Проте некоректно говорити, що якийсь конкретний досвід має бути імплементований в Україні. Різні країни, різні умови, різні потреби. Приміром, у США бізнес-омбудсмен працює здебільшого над захистом малого й середнього бізнесмена. У Великій Британії — як подушка безпеки на фінансовому ринку тощо. У різних країнах також різне фінансування цієї інституції, метод обрання голови, визначення сфери діяльності... Мені хотілося б, аби ми подивилися на досвід різних країн і зробили для себе щось середнє, але оптимальне для нас. Врешті-решт, усі ці питання визначатимуться нормами відповідних законодавчих актів. Я сподіваюся, що прем’єр-міністр це усвідомлює і зробить усе можливе, аби допомогти перетворенню намірів меморандуму на практичні кроки українського законодавства.
Прізвища того, хто може стати першим бізнес-омбудсменом в Україні, ми поки що не обговорювали. У меморандумі йдеться, що це буде особа, яку підтримають всі підписанти меморандуму. Але, на мою думку, ЄБРР матиме один з головних голосів у цьому питанні.