Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

По різні боки молочної ріки

17 травня, 00:00
Опинилися два сусідні райони Черкаської області - Золотоніський і Канівський Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ, "День"

Йогурт, кефір, сметана, масло, сир, молоко сухе, молоко згущене, молоко пастеризоване - ось неповний перелік продукції, що її випускають на Золотоніському маслокомбінаті. Тим часом на дверях Канівського молокозаводу висить замок.

Більш як 1 млн. грн. збитків принесла молочна галузь господарствам Канівського району в 1997 році. Скорочення, точніше - безжальне вирізання худоби призвело до того, що сьогодні в районі ледве нараховують 3500 дійних корів. За останні п'ять років було вибракувано, пущено під ніж для потреб КСП, здано до м'ясокомбінату близько 20000 голів великої рогатої худоби, в тому числі 5000 корів. Торік від однієї корови надоєно в середньому по 1121 кг молока. Якщо розділити цифру на кількість днів у році, то вийде, що за добу кожна корова в районі давала 3 кг - у добрих господарів коза дає більше!

Головний зоотехнік Канівського району Віктор Поліщук для означення ситуації вживає слова: "катастрофа". У деяких колгоспах залишилося по 70, 50, 20 корів. Їх утримують у приміщеннях, розрахованих на 150-200 голів. Доїльні апарати, автопоїлки, кормороздавачі, гноєтранспортери вимкнуті - прибутки від продажу молока не покривають і десятої частки витрат на електроенергію. Нерідко свіжооббілованою тушею господарство розраховується за діжку солярки чи бензину, за дефіцитні запчастини.

А от у Золотоніському районі - 14300 корів. За минулий рік від кожної тут в середньому надоєно 2,1 тонни молока, тобто загалом по району близько 30 тисяч тонн (канівчани ж можуть похвалитися лише 4,5 тисячами тонн).

Сусідні райони, що розташовані по різні боки Дніпра, опинилися ще й по різні боки молочної ріки. За прогнозами фахівців обласного управління сільського господарства, Канівський район до кінця тисячоліття взагалі перестане виробляти молоко: той мізер корів, який є в районі, або остаточно пустять під ніж, або ж худоба сама з голоду загине.

Ясна річ, робота молочнотоварних ферм позначається і на роботі молокозаводів. Як розповів кореспондентові "Дня" голова Золотоніської райдержадміністрації Віктор Павличенко, їхній маслокомбінат міцно стоїть на ногах. Організовано закупівлю молока в господарствах і від населення. Постійними партнерами підприємства є 25 КСП району. Обслуговування доїльних установок на фермах, забезпечення транспортних засобів пальним - ці та інші клопоти, пов'язані з молоковиробництвом, комбінат у багатьох випадках бере на себе. Його продукція останнім часом користується попитом як у районі, так і за його межами. Організовано виїзну торгівлю. Є задуми освоїти ринки Кіровограду і навіть Сімферополя. Попри те, що підприємства ще порівняно молоде (всього 12 років), наступного сезону тут планують розпочати реконструкцію.

...У Каневі ж затишшя. Молокозавод простояв місяць під замком - не було роботи. Наразі відчинився. Але що можна виробити з тієї "жмені" молока, що його привозять до Канева три-чотири господарства? А якщо комусь із канівчан, у тім числі, й працівникам молокозаводу, закортить ряжанки, йогурту, кефіру, сметани чи просто смачного молока - вони прямують до магазину... "Золотоноша". Авжеж, беручкі менеджери Золотоніського маслокомбінату влаштували в Каневі фірмовий магазин.

Два райони, розділені рікою... В одному економіка підіймається з колін: на повну потужність запрацювало кілька агрофірм, завод продтоварів, лікеро-горілчаний завод. Створюються нові робочі місця, вивчаються і завойовуються нові ринки збуту. В іншому чекають манни небесної.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати