Перейти до основного вмісту

Податкові правила мінятимуть

До осені уряд обіцяє українцям досконалішу «канву» фіскальної реформи
09 червня, 00:00

Українські та французькі податківці проведуть консультації щодо використання спрощеної системи оподаткування, «податкових канікул» і попередження використання таких моделей для ухилення від сплати податків. Про це нещодавно повідомили в прес-службі Державної податкової служби України (ДПСУ). Зокрема, там відзначили, що почався п’ятиденний робочий візит делегації українських податківців до Франції. Під час візиту українські фахівці планують провести ряд зустрічей із французькими колегами з метою вивчення їхнього досвіду в підтримці малого й середнього бізнесу.

«І перед Україною, і перед Францією стоять одні й ті самі проблеми — як підтримати малий і середній бізнес, але водночас організувати механізми сприяння так, щоб ними не могли скористатися суб’єкти тіньової економіки. Дрібні підприємці — основа національної економіки в європейських країнах, саме вони складають «середній клас». І вони безумовно потребують підтримки. Наше завдання — виробити такі загальні алгоритми надання пільг, до яких не матимуть доступу шахраї, зацікавлені в мінімізації податків», — пояснив заступник голови ДПСУ Олександр Клименко, який очолює українську делегацію.

Крім того, податківці України мають намір ознайомитися з досвідом застосування норм Податкового кодексу. «На жаль, треба визнати, що з кодифікуванням податкового законодавства Україна, порівняно з Європою, запізнилася не на роки, а на десятиліття. Наприклад, у Франції кодекс діє з початку 1950-х років і зміни до нього вносяться щорічно, під час ухвалення державного бюджету. Процес коригування податкового законодавства в наших колег налагоджений і безболісний», — зазначив Клименко.

Підтримує Клименка в тому, що за досвідом податкових реформацій треба йти «в світ» і віце-прем’єр-міністр, міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. Нещодавно, відкриваючи міжнародну конференцію «Податкова реформа: перезавантаження», яку організував Реформаторський клуб, він заявив, що в уряді таки зрозуміли, що «варяться у власній каші» й для того, щоб податкова реформа була справді ефективною, не треба винаходити велосипед, треба просто подивитися на те, як це було зроблено, хоча б у сусідів. Таким чином Кабмін звернувся по допомогу до експертів міжнародної компанії «Ernst & Young», щоб ті, на замовлення української влади, вивчити досвід податкових трансформацій у держав, найбільш подібних до українських реалій. Щоправда французький досвід із цього питання, на думку експертів, нам не дуже підходить. За «зразок» було взято досвід податкової реформи п’яти країн: Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини. Ті ж, на кого треба рівнятися в перспективі, — Велика Британія, Канада та Бразилія.

Експерти «Ernst & Young» на замовлення уряду проаналізували кількість податків, які встановлені у вищезгаданих країнах, долю кожного з них у фіскальному доході держави, власне, самі податкові ставки, динаміку надходжень та реакцію на кризу. І хоча, як зауважив Тігіпко, приємним сюрпризом стала подібність української податкової трансформації із тими, що вивчались, ряд суттєвих відмінностей, які, власне, й гальмують фіскальну реформу в Україні, експертам вдалося знайти.

Найпершим недоліком української системи, який відразу ж кидається в очі, на думку аналітиків «Ernst & Young», є погано прописане законодавство. Зокрема, зауважив Тігіпко, це стосується питань щодо нерухомості (відсутнє оподаткування багатих людей. — Авт.), трансферного ціноутворення, цінних паперів. Нечітко прописані норми щодо автоматичного повернення ПДВ, не передбачений фіскальний контроль щодо джерела прибутків фізичних осіб, які роблять великі витрати. Проте найбільші відмінності лежать у більш практичній площині. Відсутність прозорості у відносинах податкової та бізнесу, відсутність правил податкового компромісу, ось що робить українську податкову реформу «мертвою» і паразитуючою, кажуть експерти. В Україні спостерігається незахищеність платника податків, дискримінаційне оподаткування інвестиційних операцій.

Крім того, Тігіпко підкреслив, що система податкових пільг в Україні хаотична, неефективна, в нас діє низька система мотивації платника податків, обтяжлива й неадекватна система штрафів, а система адміністрування не налаштована на добросовісного платника податків. «Багато штрафів сьогодні неадекватні порушенням, за які вони виписуються. Від ряду репресивних норм потрібно відмовлятися, ми повинні концентруватися на декриміналізації податкових порушень. Крім того, в нас традиційно перевіряють всі підприємства, а потрібно переходити до ризикоорієнтованої системи контролю», — заявив віце-прем’єр.

Підтримує таку точку зору й екс-міністр фінансів України, а нині заступник голови наглядової ради «УкрСиббанку» Віктор Пинзеник. Він переконаний, що корінь усіх «нещасть» української податковий системи в тому, що вона «базується на утопічній ідеї радянських часів — ідеї тотального контролю». «Це нічого не дає, адже не можна зазирнути в кишеню кожної людини. Але водночас це створює зручну можливість контролю за «обраними», — каже Пинзеник. Натомість треба контролювати не тих, хто платить податки, а тих, хто їх не платить, каже він. І додає, що вже давно обѓрунтовує важливість переходу податкового адміністрування на електронну систему. На його думку, це значно полегшить контроль, адже буде досить просто відшукати прихований прибуток чи перевищені витрати.

Тож зараз перед українським урядом, за словами Тігіпка, стоїть завдання адаптувати глобальні тенденції в податковій політиці для стимулювання внутрішніх і зовнішніх інвестицій, упроваджувати міжнародні стандарти фінансової звітності, а систему штрафів із каральної змінити на компенсаційну, диференціювати податкові ставки відповідно до статків платника, й зробити так, щоб всіма надходженнями до бюджету займався один орган. «Ці заходи допоможуть збільшити надходження в бюджет, розширити базу оподаткування, а в перспективі — зменшити податкове навантаження на економіку», — відзначив Тігіпко.

Чому, власне, так пізно схаменулися в Кабміні з вивченням іноземного досвіду податкових реформацій — Тігіпко не пояснив, натомість підкреслив: Україна сьогодні як ніколи готова до трансформації. «Зараз українське суспільство, політики, влада вже готові до змін. І є розуміння, що всі дії потрібно проводити вивірено, жорсткий радикалізм не проходить», — сказав віце-прем’єр. На разі Кабмін займається доопрацюванням Податкового кодексу з урахуванням результатів його діяльності протягом п’яти місяців. «Сьогодні зібрано близько 518 поправок (до Податкового кодексу. — Авт.), які, гадаю, за тиждень будуть урядом опрацьовані», — пообіцяв Тігіпко й зауважив, що вже на кінець осені українці можуть сподіватися, що отримають якісну й надійну «канву» податкової реформи.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати