Перейти до основного вмісту

«Постстокгольмський» синдром

або Чому важливо фінансувати енергоефективність і де взяти на це кошти?
18 липня, 16:59
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В середу, 12 липня, уряд додав на програму «теплих кредитів» ще 300 мільйонів гривень. А це означає, що ще сотні українських сімей зможуть скористатися державною підтримкою і внести свою лепту в енергетичну незалежність України від російської газової труби.

Адже червень 2017 року ознаменувався не лише гучною перемогою НАК «Нафтогаз України» над російським монополістом у Стокгольмському арбітражі, а й абсолютним рекордом з точки зору попиту організацій співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) на програму «теплих» кредитів. Цього місяця 93 ОСББ із різних регіонів країни залучили на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках 18,5 млн грн. Це майже у п’ять разів більше за суму коштів, залучену за аналогічний період 2016 року.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Якщо минулого 2016 року учасниками програми щотижня ставали 10 — 15 ОСББ щотижня, то цьогоріч їхня кількість становила 20 — 25. А в червні було й 34!

* * *

«У нашому будинку — люди здебільшого небагаті, тож коли ми дізналися про програму підтримки кредитування організацій співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) від держави та від міста, вирішили взяти кредит на встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП)», — розповідає одеситка Алла СТОРОЖУК.

Жінка каже: просити кредити було страшнувато. Мешканці буквально боялися, що можуть втратити свої квартири. Але підвищення тарифів 2016 року поставило все на свої місця — за розрахунками, мешканці мали б сплачувати за опалення 31 гривню за 1 кв. м, тож виходу не було. Тож у липні 2016 року співвласники будинку взяли в «Укргазбанку» кредит терміном на п’ять років на суму 81 214 гривень під 24,5% річних.

П’ятиповерховий будинок, у минулому — гуртожиток, має три під’їзди, 140 співвласників. Раніше це був відомчий будинок «Чорноморгідробуду». 2005 року мешканці створили тут ОСББ «Едельвейс», який, власне, очолила наша співрозмовниця — Алла Сторожук. З тих пір у будинку проведено капітальний ремонт комунікацій, фасадів, даху. А 2015 року завдяки державній програмі підтримки кредитування ОСББ тут з’явився індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з погодним регулятором. Саме він сьогодні надає мешканцям вигідну можливість сплачувати за тепло на 40% менше, тобто вже не 31 гривню за один метр квадратний, а 18,6.

Загалом установлення саме ІТП з автоматичною системою регулювання подачі тепла у будинок залежно від реальних погодних умов розв’язало одразу декілька проблем будинку. По-перше, вирівняти температуру по квартирах. По-друге, сплачувати тільки за те тепло, яке дійсно потрібне будинку. А по-третє, істотно зменшити рахунки за опалення будинку. Майже дві треті цієї суми одеситам вдалося покрити за рахунок підтримки держави (44%, або 32 270 гривень) та міста: Одеська міська рада компенсувала 20% тіла кредиту — 16 252 гривні.

За п’ять років ОСББ «Едельвейс» залишилося повернути банку 51 тисячу гривень — тіло позики плюс відсотки. А ІТП, на який вони витратили кредит, за цей час зекономить одеситам 176 тисяч гривень. 125 тисяч гривень — нагорода одеситам за «сміливість».

Сьогодні співвласники «Едельвейсу» розуміють, що кредити на умовах допомоги від держави та міста — це вигідний інструмент економії їхніх коштів.

ЯК ЗРОБИТИ ПОМЕШКАННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИМ?

У принципі, досягнути позитивної тенденції енергоефективності можна, й не витрачаючи великих грошей. На форумах пишуть, що лише розумним плануванням обігріву та освітлення свого помешкання можна зменшити витрати на 20 — 30%. Звільнити батареї від меблів і декору, повісити на вікнах короткі занавіски, які не перешкоджатимуть віддачі тепла, не залишати приладів увімкненими в розетку без потреби, ну, і ощадливо користуватися гарячою водою.

Та по-справжньому зменшити витрати на комунальні послуги може лише комплексна енергомодернізація житла, зазначає координатор житлово-комунальних програм громадської мережі ОПОРА Тетяна БОЙКО. За її словами, на комунальних платежах можна економити від 40% до 70%! Бойко назвала п’ять способів, як цього досягти: «Утепливши будинок, можна досягти економії у сплаті комуналки до 50%. На 15% менше можна платити, якщо замінити старі вікна на енергоефективні. Лічильник тепла дає змогу родині заощадити 20% сімейного бюджету. Енергозберігаючі лампочки і датчики руху здатні на 70% скоротити витрати на електроенергію. Також зекономлять домашній бюджет ощадливе використання води і правильне користування побутовими приладами», — каже експерт.

ДЕ ВЗЯТИ ГРОШІ?

«За оцінками експертів, житловий фонд — один із найбільш енергоємних секторів для України, визначених Національним планом дій з енергоефективності до 2020 року. Близько 70 тис. бюджетних закладів, 80 тис. багатоповерхівок, 6,5 млн приватних домогосподарств — для термомодернізації всіх цих будівель потрібно щонайменше 50 млрд доларів. Потенціал скорочення споживання газу становить 8 млрд кубометрів. Для вирішення цього питання ми запроваджуємо практику європейських країн: механізми співфінансування енергоефективних заходів, енергосервіс, енергоменеджмент тощо», — розповідає представник Держенергоефективності Костянтин ГУРА.

На сьогодні українцям доступні три джерела фінансування енергоефективності: «теплі кредити», програма IQ-energy та програми, які фінансуються органами місцевого самоврядування.

«Теплі кредити» — це поворотна фінансова позика на купівлю товарів та послуг з утеплення і модернізації використання паливно-енергетичних ресурсів у багатоквартирних будинках. Його можна отримати, звернувшись до Ощадбанку, Укргазбанку або «Привату». Щоб оформити «теплий кредит» на ОСББ, потрібна згода на позику не менше ніж двох третей мешканців будинку. Із плюсів — банк, який надає кредит, перевірить надійність підрядника, який проводитиме термосанацію, а держава компенсує від 40 до 70% суми позики. Щоправда, зараз отримати «теплий кредит» можна лише в «Приватбанку». Ощадбанк та «Укргазбанк» припинили прийом заявок за програмами «Ощадний дім» і «Тепла Оселя». Причина — вичерпані бюджетні кошти на компенсацію. Однак днями, 12 липня, уряд ухвалив рішення перерозподілити частину коштів, передбачених у бюджеті на фінансування Фонду енергоефективності, і спрямувати їх на фінансування програми «теплих» кредитів. Сума наданих коштів склала 300 млн грн, із яких близько 260 млн грн буде надано фізичним особам на утеплення індивідуального житла; майже 10 млн грн піде на заміну котлів; та майже 30 млн грн — на енергоефективні заходи для ОСББ/ЖБК.

«Завдяки цьому рішенню ще як мінімум 65 тисяч родин зможуть скористатися програмою безповоротної фінансової допомоги на утеплення житла і заміну газових котлів», — наголосив голова Держенергоефективності Сергій САВЧУК.

Альтернатива «теплому кредиту» — IQ-energy з компенсацією 15 — 20% від суми кредиту за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку. Цю позику надають ОТР bank, «Райффайзен банк Аваль» та «Укрсиббанк». Сума кредиту — до 15 тисяч євро. ЄБРР компенсує 15% вартості позики, якщо позичальник реалізував енергоефективні заходи з використанням тільки однієї категорії матеріалів або обладнання, наприклад, лише встановив вікна. І банк поверне 20%, якщо використовувалися дві або більше категорії. Наприклад, було встановлено вікна і проведено теплоізоляцію зовнішніх стін. Допомогу можуть отримати як ОСББ, так і фізичні особи. Цікаво, що дозволяється отримати грант навіть для житла на стадії будівництва. Крім того, за бажання, одну й ту ж будівлю можна енергомодернізовувати за різними програмами, але не можна купувати одні й ті ж матеріали. Наприклад, дозволено купити вікна за програмою «Тепла оселя», а котел — за IQ-energy. Проте заборонено — купувати одні й ті самі вікна за обома програмами одночасно.

Крім того, 2017 року продовжують діяти місцеві програми здешевлення «теплих» кредитів, за якими надається додаткова компенсація (із місцевих бюджетів) по тілу або відсотках за «теплими» кредитами. На сьогодні працюють 206 таких програм різного рівня в усіх регіонах України. Детальну інформацію про місцеву підтримку енергоощадним власникам можна знайти на інтерактивній мапі місцевих програм.

* * *

За весь час дії програми «теплих» кредитів, із жовтня 2014 року й до сьогодні, близько 280 тис. родин отримали безповоротну фінансову допомогу від уряду на енергоефективні заходи в розмірі майже 1,5 млрд гривень. Як показують результати національного дослідження ефективності урядової програми, 100% опитаних ОСББ/ЖБК відчули позитивні зміни після реалізації енергоефективних заходів, 70% — досягли економії, і 81% — реально відчули покращення комфорту житла.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати