Потурбуємося про старість
На третьому році пенсійної реформи вона залишається terra incognita для громадян![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20071121/4202-5-1.jpg)
Рівень інформованості населення про хід пенсійної реформи, особливо ж про так звану «недержавну пенсію», більш ніж низький. Тому новелами ще «сирого» пенсійного ринку можуть скористатися лише ті, хто свідомо за ними слідкує.
Однак ті учасники цього ринку, хто не чекає клієнтів, а йде до них, на долю не нарікають. Компанія «VAB Пенсія» з нагоди 100-тисячного учасника свого відкритого недержавного пенсійного фонду скликала прес-конференцію. «Це дуже серйозна цифра, адже ринок молодий. Сьогодні це близько 40% ринку», — розвіює скептицизм голова правління VAB Group Петро Барон. На доказ «сирості» українського ринку, а також його перспективності підприємець оприлюднив плани компанії на перше півріччя 2008 року: «Плануємо створити корпоративний недержавний пенсійний фонд. Він розрахований на клієнтів, яким буде цікавіше брати участь у корпоративному фонді, аніж у відкритому...»
Виконавчий директор Української асоціції адміністраторів пенсійних фондів Ігор Рогошевський також із надією дивиться на недержавний пенсійний ринок. «Сама пенсійна реформа в нас достатньо молода й тільки пробиває собі дорогу», — зазначає він, обіцяючи українцям «зробити старість дуже радісною»...
Експерти ж зазначають, що в майбутньому практика отримування пенсій з недержавних фондів стане поширеною, а згодом навіть обов’язковою. «Сьогодні це добровільно, але прийде час і уряд оголосить, що участь у недержавних пенсійних фондах є обов’язковою — кожен повинен буде робити внески, — коментує майбутнє українських пенсіонерів віце- президент VAB Group Зеєв Хадар і висловлює надію щодо успішності бізнесу в Україні: — У цьому регіоні зупинилися на трирівневій системі пенсійної реформи, як рекомендував Світовий банк. Проте в рамках цієї системи кожна країна знайшла свої рішення... Ми віримо в успіх роботи в Україні, віримо в успішний розвиток даного ринку».
«Проте наші громадяни на сьогоднішній день не дуже добре поінформовані, що в Україні вже третій рік іде пенсійна реформа!» — наголошує генеральний директор «VAB Пенсія» Сергій Єрмакович. За його словами, сукупний соціальний портрет найактивніших учасників недержавних пенсійних фондів пишуть з громадян від 24 до 43 років, незалежно від професії, регіональних особливостей тощо. Хоча пропозиції фондів могли б зацікавити значно більше громадян...
«Відкладати кошти на старість так само природньо, як складати на відпустку. А щоб уберегти свої заощадження від всюдисущої інфляції, їх необхідно інвестувати... Це дозволить зберегти заощадження й забезпечить достойне життя після виходу на пенсію», — запевняє Єрмакович.
Законодавсто теж стимулює розвиток цього ринку, адже для вкладників існують податкові пільги. До того ж, основна частина пенсійних активів фондів інвестується в надійні високоліквідні цінні папери на фондовому ринку. І прибуток з цих активів не обкладається податками. Тобто, як стверджують підприємці, у довгостроковому періоді така практика дозволяє багатократно збільшити вартість пенсійних активів і одночасно створити міцний інвестиційний капітал для розвитку економіки України.
Однак, як стверджує Петро Барон, це лише певна ланка на шляху до «інвестиційної грамотності» українців... «Колись не знали, що таке іпотека, тепер нею користується ледь не кожен, уже відома схема депозитів, тепер українцям захочеться заробляти більші відсотки й вони вкладатимуть в інвестиційні фонди. Пізніше ж люди вже власноруч купуватимуть цінні папери...», — пророкує Барон. Утім, він все ж зазначає, що спочатку недержавні пенсійні фонди святкуватимуть своїх мільйонних учасників.