Причини і наслідки серпневого падіння гривні
Банкіри: «Населення зараз не є основним гравцем на валютному ринку»![](/sites/default/files/main/articles/31082016/9obmen.jpg)
Причиною серпневої девальвації гривні були одночасно кілька чинників. За словами членів «Фінансового клубу», зіграли на збільшення курсу іноземної валюти в обмінниках здебільшого іноземні інвестори й вкладники збанкрутілих банків. Але аж ніяк не пересічний споживач, який, як часто можна почути від представників влади, кинувся до обмінників скуповувати долари, щойно НБУ збільшив граничну суму купівлі іноземної валюти в одні руки. Як писав «День», з 9 червня до 14 вересня 2016 року купити валюту або банківські метали протягом одного дня в одні руки можна на 12 тисяч гривень. До цього було обмеження в 6 тисяч гривень. Клієнт банку протягом доби може зняти зі свого рахунку в іноземній валюті й банківських металах суму 100 тисяч гривень. До цього було обмеження в 50 тисяч гривень.
У другій декаді серпня зростання курсу долара було спровоковане купівлею іноземної валюти з боку іноземних інвесторів, зазначила начальник відділу казначейських операцій банку «Форвард» Ганна Танцюра. «10 серпня було велике погашення індексних ОВДП — близько 6 млрд гривень, випущених 5 років тому. Вони були проіндексовані за поточним курсом, хоча випуск був у значно меншому обсязі. Саме це погашення, а також той факт, що 4,2 млрд гривень було у нерезидентів — іноземних інвесторів, які, отримавши велику суму в гривні, мали можливість купити протягом 5 днів на міжбанку іноземну валюту. От як раз 11 серпня у нас сталося зростання курсу на міжбанку, а готівковий ринок потягнувся за ним», — сказала Ганна Танцюра.
Другою причиною банкіри називають виплати вкладникам збанкрутілих банків «Хрещатик», «Фінанси і Кредит», «Михайлівський» і «Євробанк». «Фонд гарантування проводив виплати вкладникам збанкрутілих досить великих банків. Люди отримували компенсації в гривні й одразу міняли її на долари, — розповів голова правління Вектор Банка Вадим Березовик. — Крім того, сталося загострення ситуації на сході України й у Криму. Це також підігріло інтерес населення до купівлі доларів».
Решта населення України швидше мовчки спостерігали за девальвацією, не беручи участі в курсоутворенні.
«Очевидно, що населення зараз не є основним гравцем на валютному ринку. Причина в тому, що запаси гривні у громадян недостатньо великі, щоб масово скуповувати іноземну валюту», — говорить голова правління Індустріалбанка Михайло Букреєв.
Експерти порталу finance.ua стверджують, що вже восени ми побачимо збільшення цін у магазинах. Оскільки від курсу гривні залежить вартість усього українського імпорту, зокрема й енергоресурсів. Наприклад, ціна на бензин на 70% залежить від курсу долара. Як пояснює заступник директора НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев, 85% світлих нафтопродуктів Україна імпортує, крім того, у валюті доводиться платити податки — в результаті один з головних чинників, що впливає на вартість бензину на АЗС, — курс валют. При цьому експерт уточнює: новий курс має закріпитися щонайменше на два тижні.
Якщо долар коштуватиме 27 гривень, бензин може подорожчати на 1,2 гривні. Якщо курс підніметься до 30 гривень — бензин може подорожчати на 3,2 гривні.
Разом з доларом подорожчає імпортна техніка та продукти. За словами екс-міністра економіки Віктора Суслова, ціни на імпорт збільшуються пропорційно зростанню курсу долара. Так, якщо долар подорожчає до 27 гривень, то й імпортні товари стануть дорожче на 10%. А це, у свою чергу, вплине на індекс інфляції.
Від курсу гривні залежить і ціна на газ для українських користувачів. Згідно з розрахунками Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, вартість імпортного газу конвертували в гривню за курсом 26,7 (стільки, згідно з прогнозом, коштуватиме долар в Україні 2017 р.) і додали до неї ПДВ, тариф на транспортування й торгівельну націнку «Нафтогазу». Якщо курс долара перевищить 26,7 гривні, газ може подорожчати.