Перейти до основного вмісту

Приватне споживання працює добре

Але на легку промисловість, як і раніше, впливає мало
15 серпня, 00:00

Iндустріальне виробництво в Україні у липні зростало (7,8%) вже не так швидко проти відповідного місяця 2006 року, як у червні (10,4%) та у травні (9,9%). Та все ж за підсумками семи місяців темпи залишилися цілком пристойними — 11,2%. Як повідомив Держкомстат, обсяг промислового виробництва в липні збільшився на 2,1% проти червня, що теж непогано. Але, звичайно, ситуація в промисловості дає економістам чимало різнобічної інформації для роздумів та аналізу.

На старті другого півріччя можно виділити досить багато особливостей розвитку індустріального сектору. Оскільки промисловість усе ще нарощує випуск продукції і робить це прискореними темпами, то схоже на те, що до кінця року зростання в галузі буде підтримуватися і розширенням зайнятості, і підвищенням доходних стандартів, і хорошим зовнішнім попитом. Принаймні сьогодні внесок індустрії у досягнення бюджетного орієнтиру з ВВП залишається стабільним. Він сприяє досягненню підсумкового річного результату у 7%.

Але, звичайно, залишається відчутним ефект бази порівняння. Рік тому виробництво за сім місяців перевищило піврічний показник на 1,1%. Якщо врахувати «фактор бази», то семимісячний обсяг промислового виробництва цього року перевищив піврічний на 0,5%.

Кон’юнктурні чинники продовжують послаблювати висхідну динаміку в металургії і хімії (за січень—червень обсяги виробництва в першій зросли на 13,9%, а за січень—липень на 12,2%; у другій з названих галузей відповідні показники становили 6,6 та 5,7%).

Приватне споживання все ще з достатньою силою забезпечує двозначну динаміку галузей, орієнтованих на його цілі. Так, харчова промисловість має семимісячний індекс приросту обсягів на рівні 13,9% (у липні — 14,5% до липня 2006 р.). Відповідні показники в деревообробній промисловості становлять 27,5 та 13,2%, в машинобудуванні — 23,7 та 25,4%.

Псує загальну картину легка промисловість. Вона все ще перебуває у від’ємній зоні, хоча її низсхідний тренд є менш дошкульним, ніж у минулому році (-)0,3% проти (-)2,7%. Балансує на грані стагнації видобуток паливно-енергетичних корисних копалин (-)2,8% за сім місяців проти +4,9% за відповідний період 2006 р.

Низьковиразною, хоча вже позитивною, є динаміка виробництва в енергетиці (1,1% проти 0,5% за попередні шість місяців і 6,7% за цей же період 2006 р.). Грошове забезпечення потреб промислового розвитку залишається стимулюючим. Монетарні агрегати і кредитування все ще зростають бурхливими темпами. Вимоги комерційних банків до суб’єктів господарювання за липень збільшилися на 2,9% проти 2,2% рік тому. Позитивним є і розрив за сім місяців (28,7% проти 21,1%).

Однак і протидія розвитку промисловості не послабла: ПДВ своєчасно не повертається, залізничні тарифи дорожчають, високі газові ціни тиснуть на економіку багатьох підприємств, держінвестиції вчасно не надходять.

Домінуючим у промисловому виробництві залишається внутрішній контур: інвестиції і номінальні доходи потужно рухають економіку. Але чистий експорт залишається від’ємним.

Та все ж деяке послаблення динаміки розвитку промисловості не є загрозливим. Воно передбачалося. У липні відбувся відчутний коригуючий вплив бази порівняння 2006 р. З серпня він не вийде за межу 0,5%. Це дає підстави прогнозувати збереження темпів у діапазоні двозначної цифри за підсумками року. Варто лише для цього в останньому місяці літа утриматися від суттєвих коректив у процентній політиці комерційних банків. Аргументами для цього є те, що в умовах суттєвого схилення балансу ризиків в сторону інфляції збереження поточної вартості позичкових грошей вже є виявом стимулюючої монетарної політики.

У той же час зростання в промисловості не варто підштовхувати до межі, за якою можуть виникнути ознаки перегріву. Темпи підвищення оптових цін є сигналом щодо цього. Слід також взяти до уваги, що фінансові результати діяльності підприємств є значно вищими за минулорічні. Тому не зашкодило б деяке послаблення розмаху кредитування.

Заощаджувальна активність населення цього року є дещо скромнішою, ніж торік. Натомість споживча активність різко зростає. За цих умов зниження процентних ставок не було б виправданим.

Що, виходячи з останніх даних щодо темпів промислового виробництва, мав би зробити уряд? Видається доцільним затвердити додаткові заходи щодо подальшого нарощування експорту електроенергії. Вкрай необхідно різко скоротити бюджетну заборгованість з повернення ПДВ та зарплат і вжити невідкладних дій до подальшого гальмування інфляції. Не можна відкладати фінансування державних капіталовкладень. Потрібно ввести мораторій на подальше підвищення тарифів на залізничні перевезення. Час уже розглянути на спеціальному засіданні уряду стан справ у вугільній промисловості.

В цих умовах багато роботи й у Нацбанку. Йому слід задіяти додаткові інструменти стримування інфляції і водночас тимчасово утриматися від подальшої лібералізації монетарної політики. Час уже також за участю представників уряду розглянути стан мікрокредитування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати