Перейти до основного вмісту

Регулювання загальмовано

Обмеження торгової надбавки поки не буде
05 червня, 00:00

Президент Віктор Ющенко ветував один із антиінфляційних законопроектів Кабміну «Про регулювання реалізації окремих соціально значущих продуктів харчування» для повторного розгляду Верховною Радою. Головна й найсуперечливіша його теза — запровадження 15-відсоткової торгової надбавки на соціальні продукти харчування. На думку глави держави, «зауваження викликають практично всі положення закону», а сам документ «фактично обмежує права суб’єктів господарювання на визначення ціни на належний їм товар».

Президент також відзначає, що, на думку Антимонопольного комітету України, введення твердого регулювання реалізації окремих соціально значущих товарів на довгостроковий період може привести до усунення, обмеження чи перекручування конкуренції.

Глава держави відзначає, що встановленням гранично припустимої торгової надбавки на соціально значущі продукти харчування «фактично обмежуються права суб’єктів господарювання на визначення ціни на належний їм товар», що суперечить Конституції й Цивільному кодексу. Крім того, на думку Президента, закон не відповідає положенням Конституції й Цивільного кодексу в частині забезпечення захисту державою прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, принципам непорушності права власності, невтручання держави в здійснення права власності.

Президент також підкреслює, що при відсутності визначення терміна «кінцевий споживач» залишається незрозумілим, хто може бути віднесений до такої категорії — тільки громадянин, що купує продукти харчування для власних потреб чи також і переробник сільгосппродукції, який при переробці соціально значущого товару виробив інший продукт харчування.

Крім того, глава держави відзначає, що реалізація закону ускладниться при наявності посередника між виробником і роздрібним продавцем. Оскільки закон не встановлює обов’язковість обнародування посередником даних про ціну, за якою він закупив продукцію у виробника. За таких умов, підкреслює Президент, підприємство роздрібної торгівлі не зможе одержати достовірну інформацію про ціну, за якою виробник продав товар посереднику, а тому — не зможе визначити й граничну торгову надбавку.

Вето Президента, безперечно, працюватиме на користь торговельних мереж. Їх у даній ситуації підтримують й аграрії. «Цей закон готувався поспіхом, не врахувавши об’єктивні й реальні обставини. Мова ж не йде просто про торгівлю, а про виробництво і реалізацію продуктів харчування. Якщо взяти конкретного виробника і від нього простежити весь ланцюжок руху товару до споживача, то нараховується мінімум чотири — п’ять посередників без яких не можна обійтися: фірма для транспортування сировини на переробку, переробне підприємство, транспортування з місця переробки, зберігання на оптових складах, холодильниках... Якщо розділити п’ятнадцять на п’ять, то виходить по три відсотки рентабельності для кожного», — так прокоментував «Дню» ситуацію президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

З трьома відсотками змиритися ще можна, але лише в тому разі, якби це був кількамісячний захід, а не постійно діючий закон, твердять інші учасники ринку. Спротив торговців новій законодавчій нормі явно посилився після того, як вони дізналися про намір Кабміну регулювати список соціально значущих товарів.

Але експерти зазначають, що ветування закону — тільки половина справи. Адже весняний меморандум уряду з представниками великих торговельних мереж про обмеження торгової надбавки 10% ніхто не відміняв, і він діятиме до першого вересня. Хто ж правий у боротьбі навколо торговельних надбавок, експерти не беруться судити. При цьому вони нагадують, що ставши повноправним членом СОТ, Україна повинна автоматично забути про державне регулювання цін. Чи ж піде на це уряд, для якого сьогодні найбільший головний біль інфляція?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати