Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Регулюють... зварники

На Полтавщині утискують підприємців
21 жовтня, 00:00

З ранку щоп’ятниці дороги до райцентру Шишаки зазвичай забиті автомобілями. Сюди прямують підприємці з Полтави та найближчих райцентрів, щоб узяти участь у ярмарку на тутешньому комунальному ринку.

Та нещодавно Шишаки відмовили цим людям у гостинності. Як розповіла одна з приїжджих — Ганна Пилипенко, коли підприємці заїхали на ринкову площу, їх оточили міліцейські та пожежні (!) автомобілі та «вигнали» за територію селища, де відтепер має проходити п’ятничний ярмарок. «Ми приїхали на роботу, займатися якою змусило життя, а нас — наче худобу…», — обурюється Ганна Василівна. До речі, кожен підприємець сплачує «містове» в розмірі 2,50 гривні за метр площі. Разом це виходить мінімум 4—5 тисяч гривень на місяць, а на рік — близько 90 тисяч гривень!

Як пояснює директор ринку Людмила Харченко, згідно з розпорядженням сесії селищної ради та за приписом прокуратури, ринок «переселено» на кілометр — на територію колишнього сільгосппідприємства, де колись стояла сільськогосподарська техніка. Депутати та керівники району, що прибули на місце звичного розташування ринку, пояснювали це необхідністю звільнити проїжджу частину для автомобілів «швидкої» чи пожежників, а також непридатністю «старої» території для розташування ринку. А заступник голови Шишацької райради Юрій Срібний пояснив, що міліція в той злощасний день… лише забезпечувала правопорядок.

І дійсно, ринок на центральних вулицях відчутно заважає рухові. Навіть аварії на цьому місці були, а зараз у натовпі та тісняві машин важко пройти, не те що проїхати!

Але ж, мабуть, це питання варто було розв’язувати цивілізовано, за погодженням з торгівцями. Однак ринок перенесли на місце, яке зовсім не влаштовує підприємців. Ще з 50-х років тут була стоянка для техніки і водії, які отримували паливо для своїх «сталевих коней» без будь-якої норми, зливали його прямо на землю. Відтак стоянка стала не лише неприємним, а й небезпечним місцем: тут постійно відчувається запах пального, скрізь сміття і в ньому ганчірки, просякнуті бензином чи соляркою. Поряд автозаправна станція, лінія електропередач. Чи це найкраще, та й чи єдино можливе місце для ринку, куди приходять тисячі людей?!

Селищний голова Шишаків Василь Магда погоджується з тим, що територія непридатна, але запевняє, що тут мають навести лад. Мовляв, приберуть, присиплють ґрунтом, доведуть до ладу тверде покриття… Але займатися цим, на його думку, має підприємство, чию територію віддають під ринок. У селищній раді на це грошей немає. Інших територій для ринку — також. При цьому місцева влада зовсім не враховує інтересів покупців. Адже дорога від автостанції, звідки мають діставатися до ярмарку більшість покупців, що приїздять сюди з сіл району, піднімається круто вгору. Тож узимку ярмарок для більшості «клієнтів» буде недоступний.

Та Магда впевнений, що люди на новий ринок їздитимуть, бо вибору в них небагато. «Торгові ряди не повинні розташовуватися на проїжджій частині! — заявляє він категорично. — А ті, хто незадоволений новою територією, може і не торгувати. На їхнє місце прийдуть інші, і виторг не знизиться».

Рішучість і непоступливість голови стає дещо підозрілою, коли дізнаєшся, що рішення сесії було «протягнуте» надто вже швидко і зовсім без обговорення. «Зазвичай, такі рішення обговорюються з жителями, підприємцями і за підсумками обговорення приймається регуляторний акт, — говорить представник Спілки підприємців Полтавщини Ігор Балицький. — Я бачу, що питання зовсім не вивчене, щоб приймати якесь рішення».

Можливо, річ тут зовсім у іншому? Серед підприємців-«вигнанців» ходять розмови, що Шишаки облюбував для своїх майбутніх магазинів один із високопосадовців обласного центру. Ринок йому тут зовсім непотрібен… Щоправда, заступник голови райради Юрій Срібний стверджує, що в планах забудови жодні подібні об’єкти на цих вулицях не значаться. Поки що…

А от перший заступник голови облдержадміністрації Іван Близнюк розуміє позицію підприємців. На нараді в Шишаках він заявив, що поки що людей переселяти нікуди. «Не можна з одного стихійного ринку створювати інший», — вважає він. На думку Близнюка, людям дійсно потрібно запропонувати нову територію, але спочатку слід довести її до ладу. Розв’язання проблеми він бачить у тому, щоб дати ярмарку ефективного господаря, котрий, узявши в оренду територію, облаштує її належним чином та отримуватиме прибуток, надаючи підприємцям місця для торгівлі. Та бажаючих наразі немає...

Характерно, що конфлікти між підприємцями та владою відбуваються не лише у райцентрах... Днями гарячою, у прямому й опосередкованому розумінні, точкою став Центральний ринок у Полтаві, де «базарні власті» вирішили вдатися до силових і відверто незаконних рішень. Тут без жодних пояснень та документів, за допомогою зварювальників, було заблоковано кілька кіосків і контейнерів з крамом, у тому числі з продуктами, які швидко псуються. Пояснювалося це тим, що підприємці відмовлялися платити встановлену господарями ринку ціну за оренду. Але ж орендна плата тут надто швидко зростає, плюс адміністрація ринку, за словами підприємців, постійно вводить якісь додаткові збори. До того ж, на переконання деяких підприємців, адміністрація цього ринку взагалі нелегітимна. Річ у тім, що протягом кількох років полтавська облспоживспілка та управління ринку (створене цією установою) ніяк не можуть поділити землю, де розташований Центральний колгоспний ринок. У кожної сторони на руках є відповідні рішення суду. Влада тривалий час не втручалася в конфлікт, та днями секретар міської ради Полтави, в. о. мера Андрій Матковський заявив, що буде змушений ставити питання про відмову обом претендентам в оренді землі та про тимчасове створення комунального ринку, а якщо конфлікт затягнеться, то розв’язуватиме його за допомогою правоохоронних органів. Позиція ж самих правоохоронних органів вельми цікава: на численні виклики підприємців з ринку вони з’явилися, але вже після того, як застигли зварювальні шви на кіосках. На чию користь таке невтручання? Підприємці стверджують, що їм навіть відома його вартість: 30 тисяч доларів. Чи не забагато?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати