Перейти до основного вмісту

Росія лякає ЄС зупиненням поставок газу

Експерт: У відповідь Європа має оприлюднити результати антимонопольного розслідування проти «Газпрому» зі штрафом у 10—15 мільярдів доларів
10 вересня, 10:05
МИХАЙЛО ГОНЧАР

Москва намагається перешкодити своїм європейським клієнтам реекспортувати російський газ в Україну. Про  це пише видання The Financial Times. За даними газети, погрози почалися на фоні того, як чиновники ЄС зібралися оголосити санкції проти трьох державних російських енергетичних компаній — «Роснефть», «Газпром нефть» та «Транснефть», що різко обмежить їхній доступ до західних фінансових ринків. Високопосадовці в Європейській комісії та в урядах східноєвропейських країн кажуть, що Росія висуває перспективи скорочення експортних обсягів, щоб споживачі не мали залишків газу для реверсних потоків в Україну. Попри те, що найближчою метою є Київ, за словами співрозмовників видання, такі скорочення також збільшують ризик зупинення постачань та стрибків цін в ЄС. Від такого газового тиску поки що  відхрещується речник «Газпрому» Сергій Купріянов.

А що ж  Європа? Комісар ЄС із питань торгівлі Карел де Гухт заявив, що російські посадовці шукають швидкої угоди з Україною щодо ціни, розуміючи, що ще одне серйозне зупинення постачання до Європи може форсувати відхід від Росії. «Росія також зацікавлена в тому, щоб її вважали надійним постачальником», — сказав він.

Чи можливе зупинення Росією  постачань газу  в ЄС, якщо останній збільшить  реверс газу в Україні? І чи є  упереджувальні заходи  такого сценарію? Про  це «День» запитав  президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла ГОНЧАРА:

— Звичайно,  це не просто слова.  За ними настануть реальні дії. Адже заява про можливе зупинення чи обмеження газових постачань  в ЄС пролунала від російського президента після зустрічі в Нормандії ще на початку червня 2014 року. Тоді на неї мало хто звернув увагу. А тепер  Росія готується до практичних дій у цьому контексті. Підстави для цього в неї є: реверс газу зі Словаччини запрацював. Тому росіяни повторно нагадали  європейцям про те, що  прикрутять вентиль. Чому Росія так себе поводить? Вона побачила страх, паніку в очах  єврокомісарів, бо для них питання війни на сході України другорядне, а першочергове — +25 у помешканнях  європейців. Тому вони  й заплющують очі на свавілля Росії. Тож  газ  росіяни  використовують для подальшого тиску на ЄС. Отже, зупинення транзиту газу  в Європу буде, і РФ звинуватить у цьому традиційно українську сторону. Такого  розвитку подій слід чекати на початку опалювального сезону, коли розпочнуться морози і часу для розмов буде мало. В Росії  відчули, що Європа не хоче енергетичної солідарності з Україною. І тому вони  починають тиснути, щоб отримати згоду на реалізацію «Південного потоку» та виключення з третього пакету газопроводу «Опал». А що європейці? В ЄС бояться зізнатися навіть собі вголос, що Росія вже використовує Європу як компонент  гібридної війни проти України. ЄС звик діяти  в системі координат бізнесової логіки, а Росія діє за логікою війни, тож всі калькуляції  на предмет «вигідно чи не вигідно бізнесу» її обходять мало.

Як протидіяти? В руках єврочиновників лишився важливий козир:  результати  антимонопольного розслідування діяльності «Газпрому» на ряді ринків європейських країн.  За попередніми даними,  у них містяться штрафи для «Газпрому» на 10—15 мільярдів доларів. Тож інструмент недопущення припинення транзиту  газу в Європу є. Інше питання, чи вистачить  у європейців духу ним скористатися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати