Перейти до основного вмісту

Росспоживнагляд не їстиме української картоплі

Експерт: «Україна експортує коренеплід до Білорусі, Сербії, Боснії та Герцеговини, Молдови, Грузії та Азербайджану. Кожна партія проходить карантинне обстеження. Жодних проблем не виникає»
16 червня, 17:24

Відучора Росія заборонила ввозити на свою територію українську картоплю. Відповідне рішення було прийнято ще 6 червня. «У партіях продовольчої картоплі, що завозиться з України, неодноразово виявлявся карантинний для Російської Федерації об’єкт — золотиста картопляна нематода», — йдеться в повідомленні Росспоживнагляду під заголовком «Обережно, заражена картопля!»

Водночас, картоплю, яку ввезли на територію до 16 червня,  відповідно до оприлюдненого рішення російської служби, буде реалізовано в Росії, але «після суворого карантинного контролю». «Картопля, що була, або яку буде відвантажено до відправки до вказаної дати, підлягає ввезенню на територію Російської Федерації за результатами карантинного фітосанітарного контролю», — йдеться в повідомленні.

Підприємці ж запевняють: проблеми із якістю картоплі у нас  немає. «Ніяких критичних проблем із золотистою нематодою в Україні немає. Карантинний об’єкт є. Його поширено в західних регіонах, у приватних малих господарствах, які на одному місці постійно вирощують картоплю з року в рік. Цю проблему вирішують оздоровленням насіннєвого матеріалу і змінами площ. Але це все вирішується за сівозміну», — зауважує в коментарі «Дню» виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Богдан Зволінський. Понад те, говорить експерт, окрім РФ, Україна постачає картоплю до Білорусії, Сербії, Боснії та Герцеговини, Молдови, Грузії та Азербайджану. «Кожна партія картоплі при експорті проходить карантинне обстеження. І з цими країнами у нас проблем не виникає», — підкреслює він, натякаючи на політичність заяв та рішень Росспоживнагляду.

За словами Зволінського, заборона Росспоживнагляду — чергове політичне рішення. «Коли почався Майдан, не було пропущено через кордон 60 тон через золотисту нематоду. І нині знову вони її знайшли», — пояснює Зволінський.

Українські виробники від такої заборони, переконаний виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі, не постраждають. «Минулого року ми експортували до Росії приблизно 1700 тон картоплі. При цьому валове внутрішнє виробництво становить 20 мільйонів тон. Це ніяк не відобразиться на українському бізнесі. Український виробник картоплі не постраждає, оскільки обсяги цих постачань — незначні», — пояснює Богдан Зволінський.

Картопля, яку не завезуть до Росії, піде на внутрішній ринок. «Сподіватимемося, що це не вплине на ціну на ринку. Тим паче, можна експортувати картоплю до Білорусі. Грандіозних проблем ми з цим не бачимо», — пояснює він. Щоправда, зауважує Зволінський, є ризики для підприємств, які працювали тільки на російський ринок. «Проте це — одиниці», — зазначає він.

Зауважимо, що попри стан військової інтервенції та заклики громадян бойкотувати будь-які можливі торговельні контакти з РФ українські картоплярі до сьогодні продовжували годувати агресора. Згідно з даними Державної митної служби, від початку року Україна продала РФ 92% від усього експорту картоплі. Що у грошовому еквівалентів становить  1,235 мільйона доларів. Слід відзначити, що загалом за минулий рік цій показник був значно менший — всього 35% від експорту картоплі (або ж 1,119 мільйона доларів). Експортувалася до Росії, здебільшого, рання картопля — з 15 червня, коли в Україні починають активно викуповувати  молоді коренеплоди, а в Росії її ще немає. Протягом цього періоду ми могли б експортувати до Росії близько 800 тисяч тон картоплі (приблизно 40% експорту картоплі до РФ за рік).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати