Перейти до основного вмісту

Ринок газу для населення стартував

Постачальники конкуруватимуть за споживача не лише сервісом, а й ціною
05 серпня, 10:22

Із серпня 2020 року Україна нарешті впровадила довгоочікувану енергетичну реформу, заплановану ще 5 років тому — відкриття повноцінного ринку газу для населення.

Віднині природний газ став не просто ресурсом, а насамперед товаром — з прозорим і ринковим ціноутворенням. Так само, як і в розвинених країнах світу. При цьому за споживача нарешті конкуруватимуть. Адже газ постачатимуть не лише нинішні регіональні газзбути, а чимало нових приватних і державних компаній, зокрема Нафтогаз.

І з серпня ця конкуренція можлива не лише в частині сервісу, а насамперед ціни. Адже Кабмін скасував режим спецобов’язків, за яким Нафтогаз був змушений забезпечувати паливом приватних посередників, навіть якщо ті за нього не платили.

«І це дуже важлива зміна, яка насправді є на користь споживачу. Вона є на користь державного бюджету, тому що Нафтогаз не втрачатиме на посередниках мільярдні гроші й накопичувати величезні борги, які сьогодні сягають понад мільярд доларів», — пояснює голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Тепер оптовий ресурс продаватимуть постачальникам за ринковими цінами. Нафтогаз уже запропонував гнучкі варіанти співпраці.

Тим постачальникам, кому потрібні великі обсяги на постійній основі, радять річний контракт. У ньому ціна визначається формулою, виходячи з котирувань міжнародних газових хабів, а також умов оплати. Ціна відома до початку місяця постачання.

А для компаній, які мають гнучкі плани закупівель, запропонують контракт на місяць чи квартал.

Квартальні продукти в Нафтогазі планують реалізовувати через електронний майданчик Української енергетичної біржі.

Для кінцевого споживача ціна газу також варіюватиметься — залежно від постачальника, «пакета послуг», акцій тощо. І змінити постачальника в разі потреби відтепер — майже так само легко, як і інтернет-провайдера. Достатньо мінімального пакета документів і заяви до нової компанії, можна навіть онлайн.

І проводити нову газову трубу зовсім не потрібно. За розподіл палива, як і раніше, відповідатимуть облгази, саме їм люди сплачують за доставку палива. А продавця газу як товару тепер можна вільно обирати та змінювати.

Легкість процесу напередодні відкриття ринку керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв продемонстрував особисто, ставши клієнтом «Газопостачальної компанії «Нафтогаз України».

«Заходимо на сайт gas.ua. В розділі «Стати нашим клієнтом» заповнюємо заявку на приєднання. Заповнену заявку підписуємо електронним цифровим підписом, завантажуємо документи і відсилаємо. Отримуємо на пошту повідомлення про зміну постачальника... Сама процедура за комп’ютером займає кілька хвилин часу. Це дуже просто», — коментує процес глава Нафтогазу.

Варто лише заздалегідь відсканувати документи та отримати електронний цифровий підпис. Якщо такого немає — не біда. Заяву можна завантажити на сайті, підписати вручну, відсканувати і направити електронною поштою.

Постачальників газу буде чимало. Вони змагатимуться за клієнтів: що більше пропозиція, то вигідніша ціна.

«Конкуренція призводить до справедливого ціноутворення. Цієї переваги споживачі України в категорії населення, тобто домогосподарства, дотепер не мали. Але з 1 серпня ця перевага нарешті вступила в дію», — пояснює Андрій Коболєв.

Фахівці переконані: з відкриттям ринку в країні зникне так зване газове кріпацтво, коли споживачі були фактично прив’язані до регіональних газзбутів. Відтепер їхня монополія відходить у минуле.

«На ринку газу нарешті з’явиться чесна конкуренція. Тобто за споживача боротимуться вже не адміністративними, а ринковими методами. Людям пропонуватимуть кращу ціну, різні пакети послуг, варіанти пост- і передоплати тощо. Газопостачання нарешті стає справжнім сервісом, — коментує запуск ринку голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі Віталій Щербенко. — Від скасування держрегулювання тарифів на газ виграють як пересічні споживачі, так і економіка в цілому. Крім того, поява та розвиток нових постачальників — це нові робочі місця та податки до держбюджету. А ще — мінімізація різноманітних корупційних ризиків».

У галузі сподіваються, що переваги ринку всі охочі відчують уже до опалювального сезону. А в перші місяці триватиме адаптація — для остаточного відшліфування всіх процесів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати