Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Швидкості пшеничного «локомотива»

Темпи експорту зерна з України сьогодні на 24% більші, ніж торік
10 вересня, 10:41
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Незважаючи на несприятливі економічні і політичні умови всередині країни і низькі ціни на світових ринках, аграрно-промисловий комплекс України продовжує набирати обертів. «Фактично це локомотив у країні, локомотив експорту. Його частка у ВВП України сьогодні 14%, — говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. — АПК стає й основним джерелом надходження валюти до України. Від нього ми щодня отримуємо 30 мільйонів доларів».

Карасьов зазначає, що Мінагропром і вся галузь стали на шлях євроінтеграції, активно ведуть пошук нових для України ринків на всіх континентах Землі. Відбувається «диверсифікація експорту і зміна аграрної торгівельної демографії». Цього року Україна, за словами експерта, вийшла на друге місце у світі (після США) з експорту кукурудзи, стала потужним експортером курятини на ринки Євросоюзу. Зусиллями Мінагропрому підготовлено і підписано угоду про вільну торгівлю з Канадою, розширюються експортні зв’язки з Ізраїлем, на 35% виріс експорт до США, на 6% — до Євросоюзу. А ось частка Росії в загальному експорті України скоротилася до 2%. Натомість знято обмеження на торгівлю з Казахстаном. «І всі заклинання про те, що ми втрачаємо ринки країн Митного союзу і Росії, — констатує експерт, — не зупиняють, як бачите, швидкість нашого аграрного локомотива».

Щоправда, в цій милій картині не знайшлося місця для таких серйозних проблем, як, скажімо, нездорова конкуренція за залучення аграрних трейдерів між Одеським і Миколаївським портами. Так, Одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі звинувачує миколаївських митників у тому, що вони спеціально завищують митну вартість товарів у Одеському порту, лобіюючи порт у Миколаєві. А народний депутат і генеральний директор компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський стверджує, що питання миколаївського морегосподарського комплексу, поглиблення Бугу й Дніпра не вирішуються тому, що це невигідно тим, хто лобіює розвиток одеських портів. А що робить для вирішення цих «питомих» суперечок Мінагрополітики? Є питання і про добрива для майбутньої посівної кампанії. Ними чомусь перейнялись лише на порозі осені...

Тим часом один із провідних українських фахівців агропрому, президент Української зернової асоціації і член колегії МінАП Володимир Клименко із задоволенням розповідає про те, що зробив «Нібулон» Вадатурського для прискорення проходження митних процедур у Миколаївському порту. Він також ділиться враженнями від поїздки до Вашингтона, де українські чиновники мали великий успіх у «акул» американського бізнесу, а один український бізнесмен навіть зумів купити не п’ять, як він планував, а 15 зернозбиральних комбайнів (за пільговою ціною і на умовах безвідсоткового кредиту). «Для нас найголовніше, щоб бізнес і влада ефективно працювали», — підбиває Клименко підсумки поїздки за океан.

А трохи пізніше, відповідаючи на запитання журналістів, говорить ще й про іншу грань співпраці з владою. «Ми, всі громадські організації, працювали над програмою 2020, ініціатором якої було міністерство. Там записані принципові речі, — стверджує він і посилається на Світовий банк, Міжнародну фінансову корпорацію, — підіть до них і попросіть у них гроші, що вони скажуть: вимагатимуть програму на найближчі п’ять років. Сьогодні ця програма вперше розроблена і передається в Кабмін. Гадаю, він її затвердить».

Не сумнівається Клименко і в тому, що цього року, як завжди, буде підписано меморандум між зернотрейдерами, агрохолдингами та урядом, що визначає межу можливого вивозу урожаю на експорт. «У нас хороший урожай пшениці, пшениця є, хвилюємось лише про кукурудзу. Ми досягли угоди з міністерством підписати меморандум після 20 вересня, коли на руках буде баланс. Усього в цьому маркетинговому році ми експортували близько 6 мільйонів тонн. А якщо точно — 5,8 мільйона, з них пшениці — 2,6 мільйона тонн. Темпи експорту на 24% більші, ніж торік».

Але почесного президента Асоціації фермерів і приватних власників землі Миколу Міркевича саме такі високі темпи, взяті ще до підписання меморандуму, і бентежать. Тому до слів президента Зернової асоціації він ставиться скептично. «У них завжди все добре, — сказав Міркевич «Дню». — Тому що купують задешево, а продають задорого». «Вони все у нас вивезуть, — припускає фермер. — Він не вірить ні в дієвість меморандуму, який представники агрохолдингів та уряд мають намір підписати після 20 вересня, ні в уряд. «Ну і що, що підпишуть? — запитує він і продовжує: — Введуть якісь мита, квоти, а потім, коли вони закінчаться, візьмуть «тормозки» і підуть, як завжди, у міністерство по дозволи. І знову вивезуть усе, що тільки можна».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати