Перейти до основного вмісту

СОТ-2005: правда чи гасло?

20 вересня, 00:00

«Процес підготовки України до вступу до СОТ триває за планом, і найближчим часом Україна стане членом цієї організації», — заявив Президент України Віктор Ющенко в суботу під час своєї поїздки до Філадельфії, додавши, що «для досягнення цієї мети залишилися виключно формальні речі». Однак, попри такі оптимістичні прогнози глави держави, двосторонні угоди між Україною та США, а також з Австралією досі не підписані. А голова Робочої групи з розгляду заявки України про вступ до СОТ Серджіо Маркі зазначав минулого тижня, що у зв'язку з політичною ситуацією в країні, членство України в СОТ трохи відкладається, і цього року Україна практично не має на це шансів.

Чи вірите ви, що Україна, як обіцяє Віктор Ющенко, приєднається до СОТ у 2005 році, і що для цього ще треба зробити?

Ксенія ЛЯПІНА, народний депутат:

— Це реально. Треба просто виконати свої обіцянки. Тут приєднується і Верховна Рада, і Кабінет Міністрів, і якщо вони працюватимуть злагоджено та чітко, цілком реально вступити до СОТ ще цього року.

Що треба зробити, відомо давно: давно визначений і розписаний перелік законів, які треба прийняти: відомі кроки, які слід зробити для урегулювання нашої економіки, в тому числі й із припинення регулювання цін, захисту інтелектуальної власності. Вимоги відомі й обговорювалися неодноразово — несподіванок у цьому питанні немає і бути не може.

Інша річ, що неприйняття законів, які знімають субсидіарний характер нашого сільського господарства, — а це досить болісна тема, — може виступити чинником, що перешкоджатиме членству України у СОТ. А щодо політичної кризи, якою лякають половину країни, я можу не погодитися з самим фактом її існування. Вона існувала, коли уряд знімали. А тепер є виконувач обов'язків прем'єр-міністра, який досить грамотно керує Кабміном, і криза як така закінчилася. Якщо ж уряд так і не з'явиться, тоді настане безвладдя, що може обернутися серйозною кризою.

Олег ЛЯШЕНКО, комерційний директор ВАТ «Приморець»:

— Мені здається, що наша країна практично ще не готова до вступу в такі організації. СОТ — це об'єднання сильних країн, а наша економіка поки навіть у мріях не може себе назвати такою. Саме тому, мені здається, що швидкий вступ до СОТ нереальний. І від нашого бажання тут нічого не залежить.

Максим ПИСАРЄВ, голова наглядової ради ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський»:

— Мені здається, що наявна політична криза просто не дозволить нам потрапити до СОТ. Хоча, я, звісно, не знаю детально результатів останнього візиту Президента до США, але думаю, що якби політична ситуація була стабільною, ми мали б усі шанси на членство у СОТ до кінця цього року. Для цього існували практично всі передумови: більшість необхідних законів прийнята, більшість угод підписані. Є чіткі критерії, які висувають до країн-вступників. То за цими нормативами, можу сказати за сільське господарство, ми були готові. Напевно, в інших галузях було те ж саме. Але політична ситуація складається таким чином, що можливість вступу відсувається від нас досить надовго.

Треба стабілізувати ситуацію, оскільки в країні немає ні уряду, ні сильної парламентської більшості. Після того, як це з'явиться, можна буде говорити про членство у СОТ.

Віктор ХМЕЛЕВСЬКИЙ, президент Спілки орендарів і підприємців України:

— Треба, щоб саме виробник, підприємець, бізнесмен прагнув до СОТ. А за для цього, у кінцевому підсумку, треба забезпечити мотиваційне регуляторно-податкове законодавство для детінізації бізнесу, для становлення бізнесу та створення прагнення займатися бізнесом і правильного його сприйняття. А вирішити цю проблему можна тільки при створенні реального соціального діалогу між бізнесом і владою. Те, що називається діалогом зараз, не може бути таким, оскільки неможливо говорити про нормальну розмову, коли провідні об'єднання підприємців займають головні політики і топ-менеджери країни.

Мені дуже важко сказати, чи встигнемо ми вступити до СОТ цього року — дуже мало часу залишилося. Зараз нам заважає тінізація економіки, демпінг.

Володимир СПІВАКОВСЬКИЙ, президент Гільдії брендів України:

— Безперечно, шанс потрапити до СОТ цього року Україна має. Напевно, доведеться піти на якісь поступки з Росією, щоб домовитися з нею; напевно, Штати сприятимуть нашому вступу туди, і я гадаю, що через парламент удасться ухвалити решту потрібних законів, і вони пройдуть. Шанси, звісно, десь 60% за те, що встигнемо вступити до СОТ цього року, і 40% — проти.

А перешкодити Україні вступити до СОТ зможе неузгодженість думок у керівництві. Річ у тому, що членство там відкриває шлюзи для великого потоку дешевих і якісних іноземних товарів і це, безперечно, б'є по вітчизняному виробнику. А кандидат на посаду прем'єра Юрій Єхануров завжди був відомий як прихильник вітчизняного виробника. Я думаю, що лобіювання наших виробників із його боку та з боку Кінаха буде дуже сильним. І це стане дуже серйозною перешкодою для членства у СОТ. З одного боку, наша економіка може просто не витримати цього тиску. Але з іншого, вибирати між виробниками та споживачами, які повинні купувати хороші товари, повинен Ющенко. Доведеться вибрати між хорошим продуктом і спокійним виробником. Зрозуміло, що треба думати і про робочі місця, але не можна весь час підтримувати виробників поганих товарів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати