Спецпатент вигідний, але створює проблеми
Правда, право на нього мають лише ті підприємці, які торгують поза міськими ринками, у місцях виїзної та виносної торгівлі.
Досі рівень збирання податків у місті був дуже низьким з тієї причини, що багато хто просто не витримував ваги численних податкових платежів та зборів, і йшов у тінь. Відтепер, як стверджує міський голова Анатолій Ягоферов, все буде по-іншому. Суб'єкт підприємницької діяльності, який придбав спеціальний торговий патент, звільняється від податку на додану вартість, на доходи фізичних осіб, від плати на землю, збору на спеціальне використання природних ресурсів, на обов'язкове соціальне і державне пенсійне страхування та ін. Словом, знижуються витрати і спрощується сама система. Вже не треба вести книгу обліку доходів і витрат, що забирало багато часу, і т.д.
Вигідне нововведення і для міста. Якщо раніше велика частина податків йшла нагору, і в місцевому бюджеті залишалося лише 43 відсотки, то за нової системи до міського бюджету буде надходити вже 67 відсотків. Здавалося б, нововведення вигідне всім. Не лише підприємці зітхнуть вільніше, але й власті отримують можливість поправити становище в міському господарстві. Однак у підприємницькому середовищі ставлення до нової системи не однозначне. А у декого з'являються і вагомі контраргументи. Так, голова ради профспілки інноваційних і малих підприємств Луганської області Віталій Поробов вважає, що торговий спецпатент передбачає тепер всього 2 відсотки відрахувань у Фонд соціального страхування, що, на його думку, створить проблему з наповнюваністю Фонду: все- таки різниця між 15 і 2 відсотками істотна. І якщо перехід на новий патент буде масовим, то коштів Фонду, скоріше за все, може не вистачити для соціальних виплат населенню — допомоги по тимчасовому безробіттю, у зв'язку з народженням дитини й ін. У такому випадку, вважає Віталій Поробов, необхідно знайти альтернативні джерела фінансування Фонду соціальних виплат.