Сплачуєш податки?
Готуйся до масованих перевірок
Після того, як влада привселюдно оголосила, що протягує руки бізнесу, українські підприємці звеселіли. Але уряд, мабуть, вирішив, що аж ніяк не всі достойні такого жесту. Як заявив на прес-конференції генеральний директор ВАТ «МК «Азовсталь» Олексій Бєлий, бізнес готовий почути владу, але важливо, щоб і влада навчилася та захотіла слухати бізнес.
Ущемили «Азовсталь», а також ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» і «Харцизький трубний завод» масовані перевірки, розпочаті, ймовірно, не без вказівки уряду, пильними стражами законності.
Усі чотири підприємства є найбільшими платниками податків країни. Як заявив директор ПівнГЗКа Олександр Вілкул, ПівнГЗК і ЦГЗК платять 85% податків усієї гірничо-видобувної галузі: цього року, за прогнозами, близько мільярда гривень (із них 280 млн. уже виплачені). Не набагато відстає й «Азовсталь». Меткомбінат у 2005 році заплатить до бюджету 953 мільйони гривень. Директор Харцизького заводу Андрій Шишацький не назвав суми виплачуваних податків, але те, що завод цього року планує випустити 500 тис. тонн продукції, дозволяє припустити, що сума до бюджету піде кругленька.
Усі директори стверджували, що їхні підприємства намагаються жити згідно з законом, виплачуючи до скарбниці все до копійки. У цьому є свій резон: діяльність такого комбінату складно приховати, а ще складніше — «в разі чого» — швиденько згорнути. Просто вигідніше працювати чесно.
Проте влада в це не вірить. Як розповів А. Шишацький, 13 квітня на його завод прийшли з перевіркою під егідою прокуратури співробітники податкової, міліції, ФДМУ, СБУ, Антимонопольного комітету та зажадали всю документацію, що становила кілька тонн. Перевірники працювали тиждень, після чого пішли, заздалегідь опечатавши приміщення з усіма документами, якi й досі перебувають під арештом. Адже комбінату необхідно працювати, вести бухгалтерію та готуватися до аудиторської перевірки за підсумками минулого року.
Така сама біда трапилася й із ГЗКами. Їх почали перевіряти 11 квітня і роблять це досі... Як заявив О. Вілкул, його колектив цілком нормально ставиться до цього, вважаючи перевірки зайвою можливістю довести свою законослухняність. Проте перевірники вирішили порушити кримінальні справи за фактами порушень податкового законодавства. Юристи, які обслуговують металургів, подали до судів відповідні скарги. Проте ділова репутація компаній уже постраждала. У результаті зараз усі контрагенти цих підприємств вимагають стовідсоткової передоплати та банківських гарантій. Це накладається на собівартість продукції, завдаючи таким чином чималих збитків.
Ціну всієї цієї правоохоронної активності не виміряти грошима. Тут має йтися про довіру, в тому числі й про довіру владі. Як заявив Бєлий, підприємства радо прийняли б перевірки, якби могли сподіватися, що за позитивного результату їм видадуть документ, який підтверджуватиме, що в них гаразд і що щонайменше рік інших перевірок не буде. А зараз вони тривають постійно, підриваючи довіру партнерів. Як одностайно стверджують металурги, перевірки не можуть не знизити прибутку підприємств, що в свою чергу вдарить по бюджету країни та, відповідно, по всіх українцях.
Із чим пов’язані безпідставні, на їхній погляд, обвинувачення, директори не знають. А невизначеність пригнічує ще більше. Як заявив А. Шишацький, основними «термінами» перевірок стають «наїхати» та «порвати», що не може не дивувати.
На всі ці біди наклалася ще й ревальвація гривні, яка, за словами Шишацького, знизила прибуток експортерів. Він запевняє, що у випадку, якщо обвал долара в країні повториться, багато металургійних підприємств виявляться на грані зупинки.