Перейти до основного вмісту

«Сценарії для України» від «Дня»

Експерти: Ми можемо виграшно зіграти на світовій економічній кризі, але за чотирьох умов...
25 січня, 11:22
ЗУСТРІЧІ НА ДАВОСЬКОМУ ФОРУМІ — ДОБРА НАГОДА ДЛЯ УКРАЇНИ «ІНТЕГРУВАТИСЯ В ДАВОСЬКУ СІМ’Ю, БО УКРАЇНА Є ВЕЛИКОЮ, ВАЖЛИВОЮ КРАЇНОЮ, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ В ЄВРОПІ», ПЕРЕКОНАНИЙ ВИКОНАВЧИЙ ГОЛОВА ВСЕСВІТНЬОГО ЕКОНОМІЧНОГО ФОРУМУ КЛАУС ШВАБ / ФОТО РЕЙТЕР

Три сценарії розвитку подій в Росії, які були представлені на спеціальні сесії в перший день Світового економічного форуму в Давосі, — в песимістичному ключі. Перший (представив Олег Цивінський з Єльського університету) — багаті регіони ставатимуть ще багатшими, бідні — біднішими, що поглибить соціальну прірву і підігріє й без того високий градус протестних настроїв. Другий (презентував екс-мінстр фінансів РФ Олексій Кудрін). — різке падіння цін на нафту (до 60 доларів за барель), що зрештою призведе до скорочення дохідної частини бюджету, відтак уряд припинить фінансування інфраструктури та розвитку. І нарешті третій ( доповідь Сергія Гурієва з Російської економічної школи) — ціни на нафту залишаться високими, однак уряд не зважиться провести інституційні реформи; за таких умов середній клас захоче мати більшої ваги в соціальному та політичному житті країни. І якраз останній варіант розвитку подій найменш зрозумілий. Адже у який спосіб середній клас буде йти до влади, не відомо, зізнаються вчені.

Експерти, які озвучували прогнози, зауважили, що сценарії розроблені на основі опитування близько 350-ти експертів і бізнесменів. Утім, представники влади РФ, які були присутні на сесії, не вірять у песимістичний вердикт. Зокрема, голова Сбербанка Герман Греф розкритикував дослідників за те, що їх прогнози взагалі виключають реформи і те, що ситуація мінятиметься. Прем’єр-міністр РФ Дмитро Медвєдєв, коментуючи сценарії вчених, назвав їх не надто реальними. Натомість, запевнив, що насправді реалізується інший сценарій, і буде він, звичайно, позитивний. «Його успіх, — зауважив Медвєдєв, — залежить від всіх. Від російського бізнесу, від громадянського суспільства, від народу Росії і від наших друзів, які сьогодні зібрались в цьому залі (тобто в Давосі) і які допомагають нам створювати ефективну державу і будувати сучасну економіку».

Коментуючи результати Давоської сесії «Сценарії для Російської Федерації», експерт Центру Разумкова Валерій Чалий на своїй сторінці у Фейсбук підсумував: наговорено багато та нічого конкретного. «Щойно подивився Даоську сесію «Сценарії для Російської Федерації». Купрін, Греф, Гурієв (навіть Дерипаска коротко відзначився) і Медвєдєв з спеціальною промовою... Було і про діалог з громадянським суспільством і про політичну конкуренцію, про те, що Митний союз — це не відродження СРСР, і про партнерство з ЄС... Ось нібито все і за формою і за змістом схоже на загально прийнятий стиль (тут і цитати Лао Ци, Черчілля) і по суті наговорено всього немало... а що РЕАЛЬНО буде з Росією навіть в середньостроковій перспективі так і не стало зрозуміло», — пише Чалий.

Ми вирішили відкрити свій дискусійно-футурологічний майданчик під назвою «Сценарії для України». Але пішли іншим шляхом: ми не опитували 350 бізнесменів і вчених, а звернулись до аналітичного «концентрату». І ось що отримали в підсумку. Позитивний сценарії розвитку економіки України можливий якщо: 1) влада змінить економічну політику на більш ліберальну; 2) спростимо податковий режим, а краще взагалі скасуємо податки для на підприємницький дохід; 3) змінимо валютну політику НБУ, або ж знайдемо надійного кредитора; і нарешті 4) визначимось в який бік рухаємось.

СЦЕНАРІЙ №1

Президент центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, переконаний: позитивний сценарій для України, за умов збереження сьогоденного політично-економічного клімату, — це прерогатива фантастів. Мовляв, якщо влада не змінить підходів до управління економічною системою, нічого хорошого витуснити з неї вже не вдасться. «Україна сьогодні рухається в зворотному від ліберальної економіки напрямку. 2012 був роком, який показав настільки в’яла українська економіка. Її сили підірвані. Немає енергії для розвитку, для подолання сьогоднішніх доволі серйозних викликів Якщо нічого не зміниться, то економіка може захлинутися», — зауважує експерт. Саме в таких умовах, попереджає він, починаються соціальні хвилювання з дуже непередбачуваними.а відтак небезпечними наслідками. «Альтернатива цьому негативному сценарію може бути тільки, якщо держава і влада усвідомлять цю тупикову, антиліберальну ситуацію, яка сковує сили людей і економіки», — переконаний Пасхавер. На його переконання, влада має змінити своє обличчя, «почати діяти реально в напрямку звільнення енергії бізнесу, громадян, яка сьогодні перетиснена». «Однак така ідейність, — робить невтішне припущення експерт, — схоже, суперечить особистісним інтересам влади».

СЦЕНАРІЙ №2

Не бачить підстав для оптимізму і голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов. Утім проблему він бачить в ширшому масштабі: негативу принесе в Україну вітер з США. ЄС та ... Китаю. «2013 для української економіки в цілому буде негативним роком. Зі сторони США слід чекати нової хвилі економічної кризи. Граничний розмір їх зовнішнього боргу досягає критичної межі. Якщо він і далі ростиме, то це відкриє двері для більшої емісії долара і його девальвації», — говорить експерт. За його прогнозами, є й інший варіант подій з борговим питанням США, але вони нічим не кращі. «Можливий секвестр бюджету США в межах 100 мільярдів доларів. А це зменшить ділову активність, призводе до стагнації та скорочення обсягів імпорту», — прогнозує Кендюхов. Нічим не краща, говорить вчений, ситуація в Європі. «Борги наростають, уряди європейських країн не знайшли дієвий механізм подолання економічної кризи. Не виключено, що минулорічний досвід введення продуктових карток у Португалії в 2013 році застосують в Греції, Ірландії», — зауважує експерт. І нарешті, третій фронт, який не пророкує українській економіці нічого хорошого — це ситуація в Китаї. «В 2012 році стався обвал цін на китайському ринку нерухомості, що спровокувало збільшення негативних тенденцій на будівельному ринку і ринку металу. Всі ці події продовжаться і цього року», — прогнозує Кендюхов. З огляду на все це, підсумовує експерт, експортні можливості України в 2013 році навряд чи покращаться. А відтак сподіватись на вирівнювання торговельного балансу, зростання дохідної частини держбюджету і підтримку держави економічного зростання просто не доводиться.

Однак, з іншого боку, зауважує Кендюхов, Україна може виграшно зіграти на проблемах США, ЄС та Китаю і навіть зірвати джекпот. «Найбагатші люди Європи та США зіткнулися з різким підвищення податків на свої доходи, тому шукають інші місця (навіть, готові до зміни громадянства), аби зберегти доходи. Так, 4,5 тисячі французьких бізнесменів пообіцяли відмовитися від французького громадянства у випадку запровадження урядом 75% податку на доходи. Якби Україна використала цей історичний випадок і створила на свій території пільговий, ліберальний, простий і прозорий податковий режим, то сюди цілком могли б хлинути капітали з усього освіту. Це б продемонструвало світу нове економічне диво. В такому разі почнеться інвестиційний та підприємницький бум», — переконаний експерт. За його словами, Україна має створити прецедент будівництва економіки, в якій бізнес в принципі не платить податку на підприємницький дохід.

СЦЕНАРІЙ №3

А от колишній в.о. міністра фінансів Ігор Уманський пропонує розглядати майбутнє української економіки крізь призму її боргів. Мовляв, сподіватись на позитивний сценарії з діркою в кишені, марна справа. «Пройти піковий рік повернення грошей за запозиченнями без допомоги ззовні в України не вийде», — переконаний експерт. Саме тому Уманський пропонує згенерувати варіанти появи кредитора. «Перспективи підписання угоди з МВФ, і що найголовніше, затвердження його радою директорів, поки що виглядає дуже туманно. Є альтернатива у вигляді Митного Союзу і Росії. Але ніхто зі сторони Москви Україну поки що не обнадіював. Так що не факт, що ми отримаємо звідти фінансовий ресурс навіть на закриття поточних проблем. Залишається відкритий ринок, але він буде обмежений обсягами фінансування», — розмірковує Уманський. Він переконаний, що сподіватись на внутрішній ринок запозичень не доводиться. Адже ні валютного, ні гривневого ресурсу сьогодні в Україні немає, — підкреслює експерт. «Якщо політика Нацбанку не зміниться, то цей ресурс і не з’явиться ні для бюджету, ні для економіки», — підсумовує невтішний сценарій безгрошів’я екс-в.о. міністра фінансів.

(НЕ)СЦЕНАРІЙ

А от екс-міністр економіки Сергій Терьохін переконаний: сьогодні давати прогнози розвитку економіки України навіть в короткостроковій перспективі — справа невдячна. «Щоб робити прогнози по економічному розвитку, або ж стагнації потрібно щонайменше знати, в який бік Україна буде рухатися: в ЄС, тупцюватиме на місці чи в Митний союз», — зауважує екс-мінстр.

«Є така наука як Економетрика. Це — така собі суміш економіки, математики і соціології. Так от ця наука говорить, що для того щоб збудувати хоча б найпростішу прогнозну модель, треба щонайменше знати набір змінних і хоча б одну константу», — зауважує Терьохін. Припустимо, що за константу ми візьмемо те, що Україна буде існувати як незалежна держава протягом наступних n-років. А що брати за змінні? — запитує він. За його словами, будувати прогнози, виходячи з макроекономічних індикаторів, які закладені цього року в бюджет, «собі дорожче». «По-перше, всі вони фіктивні і навіть база, на якій вони розраховувались вийшла фіктивною. Про це свідчать статистичні дані за минулий рік. А по-друге, — дискретні. Цифри за рік навіть тренд не покажуть», — говорить Терьохін.

Підсумовуючи свій коментар «Дню» Терьохін пожартував: з питанням про сценарій розвитку української економіки звертатись до економістів вже не за адресою. Мовляв в сьогоднішній ситуації, його слід ставити психіатрам, або ж ворожкам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати