Супермаркет на околиці
Об’єднані підприємці можуть відстоювати свої інтересиВеликі супермаркети, як тільки з’являються, моментально з’їдають всі ятки та маленькі крамнички, що працювали навкруги. Для одних це – нормальна прикмета часу, для інших, зокрема, дрібних підприємців, — загроза.
— Ніхто не буде сперечатися — супермаркети потрібні. Однак вибирати місце для них слід з розумом, щоб і підприємцям не нашкодити, і нову торгівельну споруду звести, — говорить голова спілки підприємців Золочівського району (Львівська область) Олег Москаль. — Приміром, у нас в Золочеві теж хотіли в центрі міста побудувати великий магазин. Він, якщо чесно, не в’язався зі старовинною архітектурою міста та й майданчик надто маленький було для нього надано. А найголовніше – близько 200–250 чоловік могли б втратити робочі місця.
Підприємці Золочева на чолі з Москалем таки відвоювали центр міста для маленьких крамничок і майстерень. Супермаркет же побудували на об’їзній дорозі, на виїзді з міста, як і водиться в цивілізованих країнах.
Спілка підприємців – наймасовіша в районі громадська організація, що об’єднує 1370 дрібних підприємців. А Москаль до того ж — депутат районної ради. І, мабуть, в іншому разі таки зводили б супермаркет в центрі Золочіва. Самі розумієте: великий бізнес — великі гроші, а з ними маленьким людям із маленькими грошима сперечатися важко… Аж поки вони не об’єднаються... Тож з спілкою у районі рахуються. І це ще й тому, що спілка згуртовується дедалі сильніше.
Приміром, чи може підприємець, який ледь собі на життя заробляє, найняти для себе кваліфікованого бухгалтера? Звичайно ж, ні. А якщо гуртом? Так само можна дати собі раду з юридичними проблемами, розробкою проектної документації і іншими аспектами непростого бізнесового життя. Саме за такою схемою вирішили працювати золочівські підприємці. А ще — переймати досвід. Зокрема, Кам’янця-Подільського, де впроваджено цікаву систему кредитування, у якій гарантом виступає місцева влада.
Коли Олег Москаль чотири роки тому став головою спілки підприємців, організація ледь животіла. Нині вона працює, і навіть членські внески стали не потрібними. Засідання ради спілки тепер проходять щотижня, і приходити на них може кожен, хто має проблему або цікаву ідею, або мудру пораду.
— Поле діяльності маємо широчезне, – говорить Москаль. – У світі до малого і середнього бізнесу залучено від 60 до 80% населення, а у нас лише 18 %. Та до зведеного бюджету підприємці району теж зробили свій внесок — 1,8 мільйона гривень. Не так вже й багато, звичайно, але дайте нам час розкрутитися!