Тарифні таємниці
Експерт: у позовів проти монополістів позитивна судова перспективаПоки українці чекають «теплових» платіжок за січень, НКРЕКП збирається розглядати питання про нове підвищення тарифу на теплову енергію. Зокрема, «Київенерго» просить підняти його ще на 8,5% — до 712,8 гривні за Гкал. «Коли «Київенерго» передало регулювальникові документи, що нібито обгрунтовують необхідність підвищення тарифу на тепло, виникло питання, а чим це викликано, — говорить глава комісії Київради з питань ЖКГ і паливно-енергетичного комплексу Володимир Бондаренко. — У нас знову подорожчав газ? Чи поліпшилися послуги, чи, можливо, змінилися якісь інші обставини? Ні, вони заявили і вважається, що для цього є якісь підстави».
Натомість, за словами Бондаренка, заступник київського мера Петро Пантелєєв у своєму листі депутатам Київради поінформував про дослідження, під час якого порівнювалося використання тепла в 12 парах будинків різних серій. У кожній парі однакових будинків перший був з лічильником, другий — без нього. І вони, звісно, платили за тепло по-різному. Тим, у кого лічильника не було, тепло обходилося майже на третину дорожче. Бондаренко обіцяє, що його комісія захистить киян. В усякому разі вона вже добилася від «Київенерго» обіцянки встановити лічильники тепла в усіх будинках.
«У монополіста, яким є «Київенерго», немає іншого джерела доходів, окрім тарифу, — говорить екс-міністр ЖКГ, голова Спілки власників житла України Олексій Кучеренко, — і тому йде колосальна боротьба за відповідні фінансові потоки. У кожному рахунку, який ми отримуємо, грошей не так уже й багато, але струмочок з мільйона київських домогосподарств перетворюється на повноводну річку. А якщо взяти обсяг усього ринку, то це сотні мільярдів гривень». Кучеренко вважає, що встановлювати тарифи — це дуже вигідний бізнес. А оскільки його процедура кулуарна, то тариф — «це, по суті, предмет таємної домовленості монополіста й регулювальника», зазначає експерт і додає: «Я бачу там можливість для корупційної змови, а простіше кажучи, для «відкатів». Кожен додатковий відсоток у тарифі може бути оцінений відповідним чином».
«Є й іще багато тарифних таємниць, пов’язаних з нормами споживання, з відсутністю систем обліку, з маніпулюванням чисельністю й зарплатою працівників та іншими параметрами, які потім вставляються у формулу, щоб сказати нам: ось це тепер прозорий тариф, — констатує «головний власник житла» й додає: — Формула дійсно прозора, а от те, що в неї вставляється, каламутне. Там зариті основні фінансові потоки». Невипадково, всупереч коаліційній угоді, що передбачала ухвалення закону про НКРЕКП ще 2014 року, його немає й досі, зазначає Кучеренко й підкреслює, що Нацкомісія нелегітимна, як і рішення про тарифи, що приймаються нею. На його думку, це дає громадянам, які бажають оскаржити несправедливі тарифи, «добру судову перспективу»
Кучеренко розповідає, що раніше тарифи на комунальні послуги, зокрема тепло й гарячу воду, встановлювали органи місцевого самоврядування. Але з квітня 2014 року цей процес «перетягнули» на центральний рівень і оголосили, що лише регулювальник, лише Нацкомісія може це робити. «Чому це робилося? — запитує Кучеренко, — Тому що до того часу регулювальник підпорядковувався Кабміну. Але потім сталися «конституційні зміни», й Президент своїм указом ліквідував старого регулювальника, а нового підпорядкував собі. Адже це він його створив, створив нелегітимно й у неконституційний спосіб».
Аналітик громадської організації «Публічний аудит» Тарас Галайда звертається до конкретних цифр. Згідно з даними «Київенерго», тариф на тепло на 72% складається з вартості газу, зазначає він. Решта — електроенергія, оплата праці, адміністративні витрати, банківські й інші послуги. Згідно з постановою НКРЕКП від березня 2015 року, продовжує аналітик, теплогенеруючі підприємства купують газ (з ПДВ і транспортними витратами) по 2994,3 гривні за тисячу кубометрів. Але, за даними «Нафтогазу України», теплотворення нашого газу таке, що з кубометра газу можна виробити як мінімум 8 Гкал, отже, для 1 Гкал треба 125 кубометрів, які коштують підприємству 374,3 гривні. І це дійсно 72% від нинішнього тарифу, констатує Галайда. У цьому випадку всього витрат на одну гігакалорію потрібно 519,9 гривні. З ПДВ собівартість тепла в середньому в Україні становить 623,8 гривні за гігакалорію.
Але лише 24% підприємств теплокомуненерго країни укладаються в цю суму, зазначає аналітик. Середній тариф на тепло становить в Україні 668,8 гривні, а звідси 17,88 гривні за квадратний метр опалювальної площі. Вищі за інші міста тарифи в Дніпропетровську (720 грн за Гкал і 19,3 грн за квадратний метр), у Черкасах (734 грн), у Чернігові (740 грн), у Рівному (764 грн), у Сумах (773 грн), у Херсоні (781 грн). А рекордсменом є Харків з ціною 905 гривень за Гкал і 26,06 гривні за квадратний метр. «На цьому тлі навіть з урахуванням майбутнього підвищення на 8,5% Київ ще й непогано виглядає, — зазначає Галайда й запитує: — Якщо ціна газу для всіх міст однакова, то чому у них такі різні тарифи?»
Відповідаючи на своє запитання, аналітик звинувачує державу в тому, що вона формує тарифи індивідуально для кожного підприємства за формулою: всі витрати плюс прибуток, ділені на обсяг споживання. При цьому держава не встановлює для монополістів якоїсь планки. Згідно з нещодавно ухваленим законом, монополіст має право закладати у витрати все що завгодно. «Завдяки цьому тарифи у нас зростатимуть і зростатимуть», — прогнозує експерт і, посилаючись на всі наші уряди, стверджує, що вся річ у тому, що за 25 років відповідні підприємства не модернізувалися, не отримували інвестицій, а тому збиткові. «Це — безгосподарність, але уряд чомусь перекладає її на плечі населення, — підкреслює Галайда і додає: — Я як споживач з цим абсолютно не згоден».
«День» попросив прес-службу «Київенерго» прокоментувати ситуацію з тарифами на тепло в Києві, але там не взялися зробити це швидко. Читач чекає.