Тарифи як агенти впливу
У НБУ вважають, що їх підвищення не позначиться на інфляції. Експерт упевнений, що цього року вона досягне 25%
Заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб вважає, що рішення уряду щодо ціни на газ для населення та промислових споживачів не матиме істотного впливу на інфляцію. Водночас, за оцінками того самого НБУ, підвищення цього року ціни на газ для населення до ринкового рівня (хто і як його підрахував, якщо в країні немає ринку газу) призведе до зростання середньої ціни на газ на 42% і 22% 2016-го та 2017-го відповідно. «Ми підтримуємо таке рішення уряду, — зазначає Сологуб, — оскільки це важливо для оздоровлення балансу НАК «Нафтогаз» і не буде мати істотного впливу на інфляцію».
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів нещодавно, виконуючи меморандум з МВФ, що передбачає підвищення з 1 квітня 2016 ціни на газ для населення в рамках соціальної норми +1200 кубометрів у опалювальний сезон до рівня 75% від імпортного паритету, встановив єдину ціну на газ для населення і промисловості — 6,879 тисячі гривень за тисячу кубометрів.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко, до якого «День» звернувся за коментарем із цього приводу, не поділяє оптимізму співробітника Наталії Гонтаревої. За його словами, 2015 року саме підвищення енергетичних тарифів, поряд із девальвацією національної валюти, стало головним драйвером інфляції в Україні. Те саме, як вважає експерт, буде і цього року. З тією лише різницею, що підвищення цін на газ, а також похідних від нього тарифів — на тепло і гарячу воду — зараз не буде дуже помітним, оскільки обігрівати будинки немає необхідності, а гарячу воду в цей період у більшості міст просто відключають нібито для підготовки систем до опалювального сезону.
Восени все люди відчують ці підвищення — і на газ, і на тепло, і на електроенергію, і на воду, впевнений Охрименко. На його думку, про порівняно помірне зростання інфляції на 12%, як передбачено бюджетом, можна забути. Експерт вважає, що відчуватиметься ще й відкладена інфляція, викликана девальвацією гривні. Якби не було нового підвищення енергетичних тарифів, то інфляція склала б 20%. А з ними, прогнозує аналітик, до кінця року вона досягне 25%.
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка