Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Тест на стійкість

Експерт: Цього року не очікується зростання прибутковості сільського господарства
29 травня, 12:12
ФОТО РЕЙТЕР

Кожне четверте сільськогосподарське підприємство торік стало збитковим. Невтішну статистику підрахували в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). В асоціації з’ясували, що 2013 року 24% всіх аграрних компаній закінчили зі збитками. У порівнянні з 2012 роком цей показник збільшився на 5,1 пункту. В грошовому вираженні сума збитку зросла майже на 3 мільярди гривень, або на 73,3%, і становила 7 мільярдів гривень.

Ця негативна тенденція виникла через несприятливу загальну економічну ситуацію та великий врожай в Україні та світі, які призвели до зменшень закупівельних цін. Тож знову аграрії стали жертвою великого врожаю. Підприємства, зайняті виробництвом харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів, також показали негативні тенденції.

«Причиною зменшення прибутковості стали, в основному, негативні цінові тенденції в групі зернових та зернобобових культур, які займають найбільшу частку в структурі виторгу від реалізації, — 39,4% від виторгу рослинницької та тваринницької галузей, або 51,8% від виторгу рослинницької галузі за результатами 2013 року. Рентабельність цієї групи культур зменшилася до історичного мінімуму, який становить 1,7%, що на 13,5 пункту менше, ніж 2012 року», — розповідає деталі експерт аграрних ринків УКАБ Ігор Остапчук.

Чи буде легше працювати цього року? Навряд чи, кажуть експерти.

За даними Державної служби статистики України, рівень рентабельності сільського господарства, зокрема рослинництва, 2013 року був 11,3%, що на 8,7 пункту менше, ніж 2012 року. В УКАБ підрахували, що збільшення інвестицій в аграрне виробництво минулого року дозволило підвищити урожайність сільгоспкультур в середньому на 8,63 ц/га, або на 26,3%. Завдяки цьому селянам вдалося зменшити собівартість виробництва зернових і зернобобових культур на 12,1% — до 1065,7 гривні на тонну порівняно з попереднім роком. Однак, попри зменшення витрат, прибутковість вирощування зернових і зернобобових 2013 року все ж знизилася до 1,7%. Це — мінімальний показника за всю історію України. Найбільш «збитковими» регіонами з виробництва зернових і зернобобових культур стали: Автономна Республіка Крим, Івано-Франківська та Львівська області з показниками, відповідно —17,7%, 12,2% та 10,4%. А найбільш «прибутковими» — Миколаївська, Волинська та Одеська області — 10,1%, 8,1% та 7,4%. Загалом, за даними аграрної асоціації, із позитивною рентабельністю закінчили 2013 рік 12 областей, що виробили 63% від валового збору врожаю. А що ж цього року?

«Зважаючи на девальвацію гривні в період посівної кампанії, а відповідно, і зростання вартості основних виробничих засобів, витрати на весняно-польові роботи цього року ще більше зростуть. Тому 2014 року не доводиться розраховувати на суттєве зростання рентабельності виробництва зернових і зернобобових культур», — прогнозує Остапчук.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати