Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Три смерті та 21 винуватець

Життя гірника в Україні тепер коштує $120 тисяч
24 січня, 12:36
ФОТО РЕЙТЕР

Майже три тижні працювала експертна комісія з розслідування причин аварії на шахті «ДТЕК Комсомолець Донбасу». 3 січня, на своїй першій у новому році зміні там загинуло троє гірників. У вівторок комісія представила свій звіт колективу підприємства. І відразу ж після цього керівництво ДТЕК провело зустріч з журналістами Донецька. Представники столичних ЗМІ спостерігали за цією прес-конференцією з київського офісу компанії по телетрансляції.

Генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко розповів про свою розмову в перші години після аварії з акціонером компанії Рінатом Ахметовим. Власник, зокрема, поставив завдання «провести максимально об’єктивне незалежне розслідування, виявити причини аварії і винних у ній осіб». За результатами розслідування, як сказав Тимченко, слід було вжити заходів як в частині технологічних рішень, змін в системі безпеки праці, так і щодо покарання безпосередніх винуватців трагедії. Але головне, що необхідно було зробити, це врятувати людей, забезпечити всю необхідну підтримку родинам потерпілих і загиблих. Ахметов також наполягав на тому, щоб розслідування аварії велося максимально відкрито і для родин потерпілих та загиблих, і для колективу шахти.

Відповідаючи на запитання журналістів, Тимченко, зокрема, повідомив про компенсацію, яку було виділено родинам постраждалих. «Є виплати відповідно до колективного договору, є виплати фонду соцстраху, є виплати, які призначила компанія ДТЕК, — відзначив він. — Якщо все це разом скласти, то кожна родина отримає більше мільйона гривень». Він також розповів про стан гірника, якому вдалося самостійно вийти на поверхню завдяки тому, що він зумів дотягнутися до саморятівника. «Стан четвертої людини задовільний, вона перебуває в лікарні, — сказав гендиректор.  — У нас ще з ним не було контактів, спочатку це була певна заборона лікарів. Він є учасником розслідування причин аварії. Говорити детально про його стан сьогодні не зможемо». Тимченко також уточнив, що після одужання цей шахтар зможе повернутися на шахту, якщо матиме бажання.

Не забув топ-менеджер і про винних. За його словами, буде звільнено головного інженера шахти, начальника ділянки вентиляції і техніки безпеки, геолога з прогнозу, заступника начальника прохідничої ділянки, начальника ділянки №6 і заступника начальника ділянки з прогнозу. Ще 15 чоловік притягнуть до дисциплінарної відповідальності. Не уникнути стягнень і деяким співробітникам корпоративного центру.

Однією з причин аварії, згідно з висновками експертної комісії, стало порушення технології прогнозування викидонебезпеки вугільних пластів за параметрами акустичного сигналу, внаслідок чого не було припинено роботу в небезпечній зоні. Більш того, як розповів батько одного із загиблих гірників, ще 30 грудня в забої помітили пилову хмару, що свідчило про загазованість. Але цей випадок неправильно класифікували і, в результаті, ділянка не перейшла на роботу буропідривним методом в режимі хитного підривання. «Викид, швидше за все, стався б, натомість у забої не було б людей», — розповідає директор ДТЕК з видобутку вугілля Андрій Смирнов.

Тимченко запевнив, що компанія продовжить удосконалювати гірське устаткування шахт, щоб звести до мінімуму ризик подібних випадків і вплив людського чинника. За його словами, шахтарська праця супроводжується подібними трагедіями. «Я не можу запевняти, що вони ніколи більше не повторяться, — сказав гендиректор. — Але я можу заявити, що ДТЕК робитиме все, щоб з кожним роком їхня вірогідність ставала все меншою». Він переконаний, що компанії необхідно зосередити увагу в техніці безпеки на прогнозування стану гірських мас, на прогноз поточного газовиділення. У планах компанії придбати сучасну німецьку лабораторію для прогнозу викидонебезпеки вугільного пласта при проведенні підготовчих виробок (вартість 200 тисяч євро), впровадити систему контролю метановиділення в гірські виробках. Розглядається можливість придбання прохідничого комплексу для прокладення підготовчих виробок по викидонебезпечних пластах без постійної присутності людей в забої (вартість — мільйон євро). У всіх забоях з’являються автоматизовані системи оперативного диспетчерського управління, куди підключать апаратуру сейсмопрогнозу газодинамічних явищ, що також є на шахті.

«Наша компанія завжди робила кроки, здатні взагалі змінити галузь, зокрема, вугільну, — відзначає Тимченко. — В стандартах охорони праці, в інвестиціях в охорону праці, в системі соціального захисту, в проблемах міст присутності — є там світло на вулицях чи немає... Природно, вугільна галузь не може жити за стандартами, що існували 20 або навіть 10 років тому». І гендиректор розповідає про проект «Вертикаль», що реалізується в компанії і спрямований на те, щоб максимально наблизити корпоративний центр до виробничих підприємств. «У нас стала хронічною проблемою ситуація, коли менеджери в цьому центрі не до кінця розуміють суть проблем, що виникають у трудових колективах», — констатує Тимченко. Завдання максимально налагодити комунікації з людьми, роз’яснювати їм, що таке «Вертикаль», і як вони будуть захищені, за словами Тимченко, виконується погано, що часто дає привід для спекуляцій, наприклад, щодо скорочень. «Люди нам потрібні, — запевняє Тимченко, — і ми не збираємося ні скорочувати їх, ні зменшувати зарплату, ні порушувати свої соціальні зобов’язання».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати