«Це не належить «Нафтогазу»
Експерти «Дня» — про те, кому з українців дістанеться «прорекламований» Володимиром Путіним дешевий російський газ![](/sites/default/files/main/articles/10102013/6gaz.jpg)
Здається, в Росії змінили гнів на милість до України, або ж, коректніше, — «батіг на пряник». Днями президент РФ Володимир Путін зробив досить несподівану заяву: «Газпром» не без відома російського керівництва пішов на те, щоб допомогти Україні закачати необхідний газ до підземних сховищ зі знижкою — це $260 за тисячу кубів приблизно. Коли ціна на газ для України була зовсім недавно $400, а зараз впала до $380—390, ми зробили знижку для закачування до ПСГ».
Нагадаємо, що перед початком опалювального періоду фокус українсько-російської газової суперечки змістився з ціни на газ на обсяг його необхідного закачування до підземних сховищ України. Наш уряд вважав достатнім 14 мільярдів кубометрів, а «Газпром» наполягав на 19 мільярдах. Лише в цьому випадку, на думку його керівництва, можна було б забезпечити безперебійний транзит газу до країн Євросоюзу. «Незважаючи на те, що дискусія, пов’язана з можливим підписанням Україною договору (про асоціацію з Євросоюзом. — Авт.), відбувається емоційно й бурхливо, — розповідав Путін на прес-конференції за підсумками саміту АТЕС, — наші банки 10 днів тому, звісно не без мого відома, оформили Україні черговий кредит — $750 мільйонів...» «Тобто ми співпрацюємо, допомагаємо нашим українським партнерам, нашим друзям», — запевнив Путін.
Утім російська «добродійність» була розцінена в Україні без великого ентузіазму. Лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив: «Я вважаю, що це взагалі геополітична гра. Спробували натиснути — не пройшло. А тепер спробують гладити, але це також не пройде». «Ми вже багато отримали від росіян. Перше — це заборона на експорт молочної продукції, друге — заборона на експорт тваринницької продукції, третє — заборона на експорт цукерок, четверте — згортання всієї нашої двосторонньої кооперації, що тривала протягом десятиліть. Тому треба дивитися не на заяви, а на реальні дії. А, на жаль, реальні дії залишаються такими ж — Росія тисне на Україну для того, щоб затягнути Україну до Митного союзу й не дати підписати угоду». «Після підписання угоди вони продовжать чинити тиск, і ми маємо бути до цього готові», — завершив свою політичну оцінку того, що відбувається, один з лідерів опозиції.
Думки в експертному співтоваристві з цього питання розділилися. Хоча президент РФ не уточнив, які з компаній, що імпортують російський газ до України, було продано газ за ціною $260, незалежний експерт Валентин ЗЕМЛЯНСЬКИЙ підкреслив у розмові з «Днем», що знижка була надана не Україні, а конкретно Дмитру Фірташу та його бізнес-групі. «Надання знижки НАК «Нафтогаз України» було неможливим з політичних причин, — зазначає Землянський. — Тоді як незалежні трейдери могли заповнити бракуючі обсяги газу в українських ПСГ за зниженими цінами». За оцінкою експерта, після закінчення сезону зберігання власники цього газу зможуть отримати додатковий прибуток, реалізуючи газ на внутрішньому ринку або підвищивши конкурентоспроможність хімічної продукції своїх підприємств.
Глава громадської організації «Комітет енергетичної незалежності» Іван НАДЄЇН у коментарі «Дню» зазначив: «Цей газ не належить «Нафтогазу». Він призначений для групи Фірташа, його хімічних та інших підприємств.
Цього року бізнес запасається газом своїми силами. «Нафтогаз» забезпечує лише потреби населення й теплокомуненерго. Але реальної ціни газу, який купують компанії Фірташа, ми не знаємо. Це їхня домовленість з Росією, з «Газпромом». Ми до кінця ще не знаємо, чим це обернеться для України. Можливо, в обмін на ту ціну, про яку повідомив Путін, було продано півкраїни? Я думаю, що безкоштовно з боку Росії ми вже навряд чи щось колись отримаємо».
Настільки ж різко говорить про російську знижку незалежний експерт Олександр НАРБУТ. «Було б великою несподіванкою, якби Путін зрадив своїй звичайній парадигмі й вирішив зробити щось для України. На відміну від команди Бориса Єльцина, команда Путіна не живе за принципом «подумай з ранку, що ти зробив для України». Для неї характерніший інший підхід: «Що ти наробив для України?» І я б хотів знати, хто в Україні отримав цей дешевий газ. Можливо, він дістався давньому й надійному партнерові російського бізнесу групі Дмитра Фірташа? Офіційної відповіді на це питання поки немає. Але якщо це так, тоді ми точно знатимемо, що одержувачем цього газу точно є не Україна. Швидше за все, таким чином виявляється підтримка тому ж бізнесу, чиї пакети акцій закладені в російських банках. Тоді це зовсім не підтримка України. І якщо навіть виявиться, що частково знижку на кілька мільйонів кубометрів отримав «Нафтогаз», то насправді його й мільярди вже не врятують. Тому що його борги просто несумірні з можливим виграшем від такої знижки. Я б назвав її черговою, добре прорахованою політичною акцією, здійсненою ньюсмейкером Путіним в пику чиновникам Євросоюзу. І найсумніше, що поки на неї немає жодної офіційної реакції української сторони. Вона як завжди запізнюється. Але зрозуміло одне: якщо сир несподівано подешевшав, то слід гарненько роззирнутися довкола: не виключено, що велика мишоловка вже приготована».
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій КОРОЛЬЧУК у розмові з «Днем» був толерантнішим в оцінці операції, здійсненої структурами Фірташа. «Той невеликий обсяг газу, на який поширюється ця знижка (раніше йшлося про п’ять мільярдів кубометрів, а зараз, наскільки мені відомо, це три мільярди), призначено для того, щоб довести наповнення українських підземних сховищ до 19 мільярдів кубометрів. Україна від цього начебто виграє. Вона не бере на себе жодних витрат. Ми, образно кажучи, чисті перед Росією. Але наповнюємо газосховища, а це те, чого вона хотіла. Друге, й це дуже важливо, в майбутньому до нас не може бути претензій у Євросоюзу, якщо в морози доведеться піднімати великі обсяги газу зі сховищ, компенсуючи той ресурс, який ми забиратимемо з труби, — з’являється впевненість, що Україна не підведе Євросоюз. З урахуванням цього можна сказати, що Україна, отримавши знижку, опинилася у виграшній ситуації. Ну а Фірташ є відомим партнером «Газпрому», й не дивно, що саме він має стосунок до знижки».