Перейти до основного вмісту

У Вашингтоні мають рішення щодо подальшої співпраці з Україною

Статут МВФ: «Єдина країна, яка може самотужки заблокувати транш, — це США»
13 вересня, 18:27
ФОТО REUTERS

Рада директорів Міжнародного валютного фонду розгляне питання щодо виділення чергового траншу для України в рамках програми співпраці EFF. І, відповідно до інформації з джерел «Дня», рішення для нас буде позитивним. Принаймні так було станом на початок цього тижня, коли стаф Фонду погоджував текст проекту рішення.

Схоже, що українській владі вдалось переконати Фонд, що, якщо траншу не буде, економіка України зайде в зону небезпечної турбулентності.

Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня НБУ фактично розписався в тому, що навряд чи зможе втримати гривню від падіння без траншу МВФ. «Важливим фактором для зменшення валютних коливань стане відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом, який ми очікуємо найближчим часом. Це і забезпечить ріст міжнародних резервів, і послабить психологічний тиск на курс гривні», — заявив заступник голови НБУ Олег ЧУРІЙ. Як відомо, з кінця серпня гривня щодо долара щодня дешевшала на 5—10 копійок.

Донедавна питання України не стояло у порядку денному зібрання Ради директорів Фонду 14 вересня. За планом МВФ мали обговорити лише подальшу співпрацю з Йорданією, Екваторіальною Гвінеєю і Сербією. Але на минулому тижні на сайті Фонду з’явився оновлений порядок денний засідання Ради директорів. І в ньому вже була Україна. Вже лише цей факт можна було б розцінювати як знак того, що рішення може бути позитивним.

Та, як стало відомо «Дню» з достовірних джерел, наближених до правління Фонду, МВФ справді збирався відзначити позитивні зрушення в Україні. Йшлося зокрема про те, що в Україні таки відреагували на лист з Вашингтону, і, хоч і через пень-колоду, але таки запровадили електронне декларування. Схвально відгукуються у Фонді і про створення НАБУ та підняття тарифів на комунальні послуги.

Тож, станом на початок цього тижня практично з 100%-ю упевненістю можна було стверджувати, що транш ми таки отримаємо.

До речі, йдеться про фінансову допомогу у 1,7 мільярда доларів. Але це ще не все. Адже, як повідомив заступник голови НБУ Олег Чурій, слідом за траншем від МВФ Україна отримає 1 млрд доларів держгарантій від уряду США та 600 млн від Єврокомісії, які також прив’язані до програми з МВФ.

ПРО ФАКТОР РОСІЇ

Однак у понеділок міністр фінансів Російської Федерації Антон Силуанов заявив, що РФ буде блокувати рішення МВФ видати транш Україні.

«У висновку МВФ (по Україні) йдеться, що всі умови для отримання траншу були виконані. Таке твердження, на наш погляд, є безпідставним і створює умови для таких прецедентів у подальшому», — сказав Силуанов. За його словами, Україна так і не почала переговори з Росією про реструктуризацію зовнішнього боргу на 3 млрд доларів. Відповідну позицію, за словами Силуанова, Мінфін Росії направить керівництву МВФ Крістін Лагард. Крім того, відомство вже дало розпорядження своєму представникові в Раді директорів Фонду не голосувати за позитивне для України рішення на засіданні 14 вересня.

Міністр фінансів України Олександр Данилюк вже заявив, що Росія ніяк не зможе перешкодити МВФ надати 1,7 мільярда доларів. Він пояснив, що Росія ніколи не підтримувала надання Фондом грошей державі, втім відомство вже ухвалювало такі рішення двічі, попри незгоду країни-агресора.

І міністр справді має рацію. Адже, відповідно до статуту МВФ, єдина якраїна, яка має можливість самотужки заблокувати рішення Ради директорів Фонду, — це США. Саме її представник має сьогодні найпотужнішу вагу голосу на голосуванні — трохи більше 16%. Єдиний варіант, який може провернути РФ, щоб зірвати транш для України — це підговорити представників інших країн проголосувати проти. Для того, щоб рішення було прийнято, мусить у сумі зібратися 85% голосів. У Росії є трохи більше 2%. Тобто теоретично їй потрібно знайти союзників ще на 14% відсотків. Джерела «Дня» стверджують, що це малоймовірний сценарій. Єдина група країн, лідери яких відкрито заявляють про те, що поділяють політику Кремля — це БРІКС. Та сукупно вони мають лише 11,07% голосів у Раді директорів МВФ.

Хоча голос Росії і справді не є визначальним для прийняття рішень МВФ, у Фонді все ж помітно незадоволені такою позицією РФ. По суті за два дні нам не вдалось отримати жодного офіційного коментаря щодо того, яким буде рішення Ради директорів Фонду, якщо представник Росії голосуватиме проти. Чи може це заблокувати транш для України? І яка в такому випадку доля подальшої співпраці? Єдине, що ми дізнались, і то не під запис, це те, що це право Росії так голосувати, але на рішення Ради це не матиме впливу. Фонд бачить позитивні зрушення в Україні, і буде її підтримувати на цьому трансформаційному шляху, хоча у Фонді все ще дуже невдоволені ситуацією в банківській та фінансовій сфері.

МВФ РОЗГЛЯДАЄ ВАРІАНТ ДРУГОГО ТРАНШУ ДЛЯ УКРАЇНИ У 2016-му

До речі, у МВФ і справді розглядають можливість виділення ще одного траншу для України вже цього року, про що в ЗМІ повідомляли представники НБУ. Як стало відомо «Дню»,відповідне рішення готується на грудень. Всього цього року Нацбанк прогнозував отримання двох траншів від МВФ на 2,3 млрд доларів. У МВФ суму не коментують.

Нагадаємо, восени 2015 року Київ мав пройти другий перегляд програми й отримати третій транш у розмірі 1,7 мільярда доларів, проте Фонд призупинив співпрацю з Україною спершу через суперечки навколо податкової реформи і формування бюджету, а потім — через політичну кризу і зміну уряду. Ще однією з причин неотримання нового траншу цього року експерти називали невдалу спробу приватизації Одеського припортового заводу та інших активів, через що бюджет недоотримав майже 17 мільярдів гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати