Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна – на 76-му місці в рейтингу глобальної конкурентоспроможності

Експерт: Це розуміння того, що в міжнародному просторі ми рухаємося у потрібному напрямку
05 вересня, 11:29

Вже цього місяця Україна може вийти на міжнародний ринок суверенного боргу. Ця новина для платників податків країни, здавалося б, не дуже приємна хоча б тому, що гроші потрібні для покриття дефіциту в зовнішньому фінансуванні. Як наголошується в матеріалах Міжнародного валютного фонду, цей дефіцит оцінюється приблизно в $1,1 мільярда в найближчих 12 місяців. 2015 року, ближче до його закінчення, підрахували в МВФ, додаткова потреба в зовнішньому фінансуванні України становитиме $2,4 мільярда.

У матеріалах технічного меморандуму МВФ пояснюється, що дефіцит поточного року в порівнянні з попередніми розрахунками, зробленими в ході роботи над програмою  stand by для України, виникнув через проблеми з фінансуванням з боку Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та Європейського банку реконструкції і розвитку. Їх вклад істотно зменшився, так само як і країн-донорів (в останніх він скоротився до $100 мільйонів замість спершу очікуваних $300 мільйонів).

Нагадаємо, що останнім часом міжнародні ринки запозичень були практично закриті для нашої країни. Але в середині травня Україна все ж таки розмістила п’ятирічні єврооблігації на $1 мільярд під дуже низький відсоток 1,844% річних (завдяки гарантії США). Якщо і вересневу позику буде розміщено під такі ж умови, то це буде чудово. Адже в світі широко відомо про величезні економічні втрати, заподіяні нашій країні в результаті війни на Донбасі.

У той же час вчора світ отримав також і позитивний сигнал про ситуацію в нашій країні, що може посприяти успіхові вересневої позики. Якщо рік тому Україна  опустилася на 11 позицій у Індексі глобальної конкурентоспроможності (Global Competitiveness Index, GCI) Всесвітнього економічного форуму, то цього року ми змогли відіграти вісім позицій і посісти 76 місце з 144 країн (рік тому 84 місце серед 148).

Автори відповідного дослідження зазначають, що таке піднесення, можливо, відбиває очікування, пов’язані з приходом нового уряду після Євромайдану. На їхню думку, поступ було досягнуто за рахунок більш позитивного сприймання інституцій та ефективності ринків, а також кращих результатів у освіті. Але при цьому вони уточнюють, що конфлікт у східній частині країни і в Криму мало вплинув на результати, оскільки до того часу дані вже було зібрано. «На момент написання, відновлення миру в східній Україні, поза сумнівом, найвищий пріоритет країни, — підкреслюють автори звіту, — Проте, реформи, які йдуть далеко, необхідні для того, щоб перевести економічне зростання на стійку основу».

Чи вдасться Україні розмістити на світовому фінансовому ринку вересневу позику? Відповідаючи на це запитання, член наглядової ради Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), Надзвичайний і Повноважний Посол України Віктор Маштабей сказав «Дню»: «Вихід України на ринок міжнародних запозичень — очікувана міра. За допомогою третіх сторін, зокрема США, шанси на успіх цього розміщення у нас, звичайно, є. Але якщо мислити категоріями котирувань нашого бізнесу, скажімо, на біржах Варшави чи Лондона, то ситуація не настільки сприятлива. Отже, якщо гарантії будуть, то чом би й не взяти такий кредит під низький відсоток. Тим паче, що абсолютно зрозуміло: ми його потребуємо. А поліпшення конкурентоспроможності, вірніше, відповідного рейтингу, це більш абстрактна річ. Швейцарія та Сінгапур вічно в ньому на перших місцях. Але потрібно розуміти, що це стабільні економіки. А те, що ми дещо поліпшили свої позиції, дає нам, звичайно, моральне задоволення і розуміння того, що в міжнародному просторі ми рухаємося в потрібному напрямку. Але для кредиторів більш серйозне питання — це дефіцит торговельного балансу...»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати