Уряд призначив головного лобіста експортерів
Експерти: «Валерію П’ятницькому треба терміново знайти, куди продавати 30% української продукції»Кабмін призначив торговельним представником України урядового уповноваженого з питань євроінтеграції Валерія П’ятницького. Головного лобіста експортерів обрали в середу на засіданні уряду. Але офіційно представили тільки вчора. «Це основний адвокат і прокурор українського бізнесу. Адвокат бізнесу і прокурор проти тих країн і компаній, які не даватимуть можливості українському бізнесу розвиватися й експортувати продукцію за межі України», — заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. За його словами, ця посада створювалася за аналогією з американським досвідом, де саме офіс торговельного представника — один із ключових елементів зовнішньоекономічної політики. Тож Яценюк сподівається, що торговельний представник буде ключовою рушійною силою з просування українських товарів у світі і захисту українського економічного інтересу.
Як розповів «Дню» П’ятницький, його головним завданням буде проведення торгової політики та представлення економічних інтересів України на зовнішніх ринках. Додаткові кошти з держбюджету на створення цієї посади не потрібні.
Що ж, завдання амбітне. І, мабуть, не випадково саме П’ятницького призначили на цю посаду. Адже саме він проводив переговори про вступ України до Світової організації торгівлі, а також керував переговорною групою, що займалася розробкою економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Учора в Кабміні сталася ще одна важлива кадрова ротація: у відставку подав міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета. За його словами, він пішов, бо «не може працювати з учорашніми людьми». «Шість місяців я намагався боротися зі вчорашніми людьми, і вчора було пройдено низку червоних ліній, на що я не можу не реагувати», — написав він на своїй сторінці у «Фейсбуці» після засідання КМУ, на якому призначили П’ятницького. Приводом, щоби піти, стало «порушення управлінських принципів і постанови про те, що міністр сам вносить кандидатури своїх заступників», а на останньому засіданні КМУ торгового представника, який отримав статус заступника міністра економіки, призначили без згоди Шеремети.
«Думаю, що призначення П’ятницького — це тільки привід для відставки Шеремети. Його міністерство вже давно піддавалося не безпідставній критиці. Від нього самого очікували у нинішній час підготовки всіх документів для ратифікації Угоди про ЗВТ з ЄС, а також — реформ. Тому це не основна причина відставки», — висловлюється в коментарі «Дню» голова парламентського підкомітету з питань державної економічної політики Дмитро Шлемко. Заява про відставку є, але відставити його може хіба що парламент за поданням голови КМУ, пояснив депутат. За словами Шлемка, тривають перемовини про зміну виборчого законодавства, які спробують провести на позачерговому засіданні Ради вже наступного тижня. Депутати звільнять Шеремету, але чи призначать нового очільника — це ще питання, резюмує він. Кандидатура може і бути, але не факт чи вистачить голосів. У парламентських колах сумніваються що вистачить, бо це знову предмет торгу між різними фракціями. Тому радше за все номінально керувати економікою буде Валерій П’ятницький.
Чи справдиться такий прогноз покаже наступний тиждень.
На думку Шлемка для П’ятницького зараз важливо не просто отримати високу посаду, а реально створити спеціальну інституцію, яка надавала б допомогу з виходу на зовнішні ринки новітнім експортерам. «До цього часу ринок експорту залишається монополізований. І потрапити на нього можна давши хабара. А ще є проблема складнощів адаптації до нових незвичних умов, особливо, європейського ринку. Тому завдання П’ятницького — створити можливості безболісного виходу на зовнішні ринки не тільки для великого, а й для середнього та малого бізнесу. Чим швидше він це зробить, тим швидше почне зменшуватися залежність від Росії», — говорить він.
Однак не всі експерти схвалюють появу торгового представника. «Я не розумію суті такої посади, бо у нас уже є Міністерство економіки і торгівлі, багато галузевих міністерств, віце-прем’єри. Не розумію функціональних можливостей цієї посади, крім того, щоб видавати чергові дозволи, щось погоджувати», — каже «Дню» голова «Комітету економістів України» Андрій Новак. У США є Торговельно-промислова палата, деталізує він. Але ця структура створювала не один десяток років. А ми замахуємося створити нову структуру, говорить він, забуваючи при цьому про діючу, робота якої ніким не контролюється, а відтак — і результат її не задовільний. На думку Новака, щоби допомагати українському бізнесу виходити на зовнішні ринки, не треба придумувати велосипеда. «Діє розвинена мережа посольств з економічними департаментами. Тому можна робити це через посольства, а не придумувати нової посади з повноваженнями, які важко уявити в строгій вертикалі влади. Хто йому буде підзвітний? Міністри? Віце-прем’єри? Не треба плодити неефективність. Краще давати завдання посольствам скільки продукції продавати на зовні, обсяг залучення інвестицій на рік і контролювати це», — пропонує він. Однак якщо вже уряд пішов на такий крок, продовжує Новак, то тепер треба проаналізувати структуру вітчизняного експорту та імпорту, намітити нові експортні ринки та «пробивати» їх. «Найперше, слід компенсувати втрати експортерів (металургів, хіміків, машинобудівників) від російського ринку, бо третина української продукції ішла туди. Оскільки якість такої продукції ще бажає кращого, то треба дивитися в напрямку азійського, африканського, південноамериканського та китайського ринків», — підсумовує він.