В Україні знову дорожчає долар
Чим зумовлено девальваційний настрій гривні?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081125/4214-5-1.jpg)
Вітчизняна валюта продовжує падати. Вчора Національний банк України вперше за весь період існування гривні встановив її офіційній курс по відношенню до долара на рівень 6,1717 гривні. Наприкінці ж минулого тижня в обмінних пунктах «американських президентів» купували по 5,92 — 6,087 гривні, а продавали за 6,085— 6,088 гривні.
Чого чекати від національної валюти: девальвації чи ревальвації? Спантеличені українці не те що не знають, а й не розуміють настроїв рідної валюти. Адже за останні півроку багато з них вже встигли відчути наслідки різкої зміни гривневої температури і вирішили переорієнтуватися на американську валюту. Однак активно включатися в скупку долара населенню не радить Нацбанк.
«Хотів би звернутися до громадян, щоб не поспішали міняти гривні на долари, тому що девальвація може змінитися ревальвацією», — говорить заступник голови Національного банку України Олександр Савченко. На його думку, ця тенденція може змінитися у середині 2009 року. «Долари зараз ідуть у США, а потім почнуть виходити назад, і їх буде дуже багато», — деталізує Савченко. Однак чітких курсових орієнтирів він не зміг назвати. Головними ж причинами курсового неспокою гривні Савченко називає негативну ситуацію з торговим балансом, дефіцит доларів, що спостерігається останнім часом у світі та психологічними очікуваннями населення. Поправити ситуацію у валютно-курсовій сфері можна нормалізувавши сальдо зовнішньої торгівлі.
Опитані ж «Днем» банкіри говорять, що відповідь на девальваційне питання набагато простіша. Спочатку той же Савченко заявляв, що курс гривні рано чи пізно буде плаваючим, «але все-таки з елементами управління». Тепер він говорить про зворотнє. «Найімовірніше, — говорить «Дню» один із банкірів, — що Нацбанк таки дотримуватиметься урядового меморандуму з МВФ, де Фонд рекомендував Україні запровадити режим гнучкого обмінного курсу». На думку експертів МВФ, гнучкий обмінний курс повинен спрацювати, як буфер, захищаючи економіку від зовнішніх шоків, а також надасть більше можливостей для контролю за інфляцією.
«Прорахунки у політиці стримування девальвації гривні, — називає однією з причин курсових каруселей член спостережної ради «Енергобанку» В’ячеслав Юткін і додає: — Несвоєчасне формування політики Нацбанку та брехливі завіряння, що найнадійніші способи збереження заощаджень — це гривня, призвели до того, що Нацбанк і фінансова система України втратили довіру в населення й виникла паніка».
«Наше джерело інформації говорить, що бюджет- 2009 формується з показником 7,4 гривні за долар, а за даними МВФ цей показник дорівнює 7 гривень. Всі бояться різкого збільшення курсу, і тому зараз шалений попит на валюту. Це стосується і корпоративного, і фізичного секторів», — ділиться з «Днем» ще однією причиною курсового неспокою один із банкірів.
Гривневий рецидив спровокували й спекуляції банків з валютою. «Сьогодні банки насправді не працюють як банки, а займаються спекуляцією валюти. Припинення цієї практики зупинить шалену скупку валюти через банки, щоб далі клієнти за неї не платили великі комісійні», — говорить Юткін.
Припинити спекулятивне свавілля на останній зустрічі з банкірами вимагав і Президент України Віктор Ющенко. Запровадження ж банками комісійних зборів з операцій із продажу іноземної валюти необѓрунтовано, а пасивність Національного банку України щодо цього викликає обурення, вважають у комітеті Верховної Ради з питань фінансової й банківської діяльності. «Нерозсудлива політика Нацбанку поточного року об’єктивно йде на користь лише валютним спекулянтам. Разом із тим, для людей вона означає подвійні втрати заощаджень: спочатку від ревальвації гривні (навесні 2008 року — Авт.), потім від її обвальної девальвації (восени 2008 року — Авт.). Але люди ж не повинні оплачувати прорахунки і проблеми банків», — підкреслюється в офіційній заяві комітету.
Шукати винних добре, але цього не досить. Потрібно дивитися ширше на ситуацію. На думку голови правління банку «Хрещатик» Дмитра Гриджука, слід працювати над новою валютною політикою. «Вона повинна мотивуватися так, щоб нацвалюта відповідала всім критеріям і функціям грошей: була засобом платежу, накопичення, збагачення. У даному випадку гривня ці функції у повному обсязі не виконує».
ДО РЕЧI
Національний банк України прийняв рішення прив’язати ціну готівкового долара до його курсу на міжбанківському ринку. Відповідне рішення закріплене ухвалою НБУ, яка набуває чинності з 28 листопада 2008 року. Раніше офіційний курс гривні до долара встановлювався з урахуванням котирувань на міжбанку, інтервенцій Нацбанку, даних про курсові й цінові зміни на міжнародних фінансових і товарних ринках, інших показників.
Таке рішення схвалив міністр фінансів Віктор Пинзеник. «Не може бути двох курсів — це правильне рішення. Це показник, яким буде реально оцінюватися економіка», — сказав він. На його думку, практика останніх місяців, коли різниця між офіційний курсом і курсом на ринку інколи досягала 20%, призводила до неправильної сплати податків.