Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вікно в Європу

Польська «Huta Czestochowa» в руках українців. Майже
21 травня, 00:00

Переговори з приватизації металургійного комбінату «Huta Czestochowa», ексклюзивне право на які польський уряд надав корпорації «Індустріальний союз Донбасу», в самому розпалі. ІСД, хай би що там було, повинен завершити їх до 17 червня. Інакше підприємство визнають банкротом, майно продадуть із молотка, робітників звільнять, а продукція українських металургів так і надходитиме на ринки Європи в обмеженому обсязі.

«На все нам є чотири тижні», — розповідає віце-президент консорціуму «Індустріальна група» Олександр Пилипенко. За його словами, британсько-індійська компанія Mittal Steel на такі переговори мала 11 тижнів, і вона не встигла їх завершити. «Нам відвели гранично ризиковий час, щоб завершити угоду, — пояснює Пилипенко. — Якщо ми це зробимо, це буде більший успіх, ніж сама перемога в тендері».

У ІСД в основі роботи з цим об’єктом «інший філософський камінь», ніж у Mittal Steel. Щоб підприємство працювало та приносило прибуток, Mittal Steel довелося б звільнити три тисячі осіб. На підприємстві з неповним виробничим циклом (електросталеплавильні потужності окремо, коксохім — окремо), це робиться дуже швидко та просто. Тому, можливо, «Huta Czestochowa» й була дуже цікава для такого великого концерну, як Mittal Steel. Проте і для міста, де розташований меткомбінат, та й для всієї Польщі це був би серйозний удар.

У цих умовах вища ціна, запропонована британсько-індійським концерном, не допомогла йому в переговорах. Українці запропонували менше (903 мільйони злотих), але кредитори підприємства, яким і підуть ці гроші, дали свою згоду на таку ціну. Отже, «все, що вище — це від лукавого», зазначає Пилипенко. Він вважає, що головний козир ІСД у тому, що на «Huta Czestochowa» треба відтворити робочі місця. Сьогодні це підприємство, на жаль, гірше в країнах Європи з вироблення сталі на одного робітника. Швидше за все, тому українців підтримує і трудовий колектив, і уряд Польщі. Останньому інвестори пообіцяли довгостроковий контракт із польськими верф’ями та стабільні ціни на металевий лист. У результаті стало можливим створення певного концерну на базі підприємств Вітковіце та «Huta Czestochowa», що є основними постачальниками листа на верфі країни. Як сказав Пилипенко, такого потужного металургійного об’єднання немає сьогодні ні в Польщі, ні в Чехії.

Тим часом ІСД усерйоз стурбований пошуком нових ринків збуту своєї продукції. І не дивно, адже чаша китайського ринку, яку наповнювали російські й українські металурги, давно переповнена. «Триває дуже жорстка конкурентна боротьба, — каже експерт, — якщо пошуком ринків не займатися, то виявиться, що продукція підприємств буде не запитана. Тому й Mittal Steel має намір захопити плацдарм у Центральній Європі та зайти в Україну».

Основна перевага України, яку вона отримує одночасно з покупкою «Huta Czestochowa», в тому, що вітчизняні напівфабрикати перероблятимуть на «Huta Czestochowa», а лист піде до ЄС повз усі квотні обмеження.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати