Висхідні координати
Український IT-ринок напередодні реструктуризаціїСередні темпи зростання українського IT-ринку залишаються найвищими серед країн Центральної та Східної Європи, і, як вважають фахівці, така тенденція збережеться найближчими роками. Ця обставина, а також зростаючий інтерес до вітчизняного хай-теку з боку провідних закордонних компаній підштовхнули міжнародну аналітичну компанію IDC відкрити в 2005 році свій офіс у Києві. За словами голови представництва IDC в Росії та країнах СНД Роберта Фаріша, це сприятиме створенню системи координат IT ринку в Україні.
У 2006 році український IT-ринок виросте ще на 14— 16%. Такий прогноз дав регіональний менеджер IDC в Україні та Білорусі Володимир Поздняков під час «Тижня цифрових технологій-2006», що проходив у Києві. За його словами, в 2005 році український ринок продемонстрував 15-відсоткове зростання — до $1,5 млрд. (у 2004 році — $1,3 млрд.). Тим часом уповільнення темпів зростання ВВП у країні, на думку експерта, не могло пройти безслідно: IT-витрати на душу населення становлять сьогодні лише $32, і в українського хай-теку ще є великий потенціал для розвитку.
За даними IDC, минулого року в Україні було реалізовано 928 тис. десктопів, 13,4 тис. серверів і 782 тис. пристроїв друку (71% — принтери, 25% — багатофункціональні пристрої, 4% — копіри). Провідна десятка вітчизняних компаній зробила в 2005 році 315 тис. комп’ютерів, зайнявши 34% ринку. В обсягах продажу вдвічі зросла частка домашніх користувачів, 20% комп’ютерів реалізовано через роздрібну мережу. У 2006 році, «враховуючи політичні моменти» року, експерти чекають, що обсяг реалізації комп’ютерів становитиме 1,3 млн.
Найбільш динамічним сегментом у минулому році були ноутбуки: на ринок поставлено 143 тисячі пристроїв, що забезпечило 174% зростання. Тут тон задають п’ять світових брендів, які контролюють 76% ринку. У 2006 році прогнозується зростання цього сегменту ринку на 53% — до 220 тисяч.
Обсяг ринку принтерів минулого року дещо скоротився через збільшений на 18% попит на багатофункціональні пристрої (принтер — сканер — копір). IDC прогнозує в поточному році зростання ринку серверів на 17%.
Вітчизняний ринок програмного забезпечення IDC досліджувала тільки в частині систем управління підприємствами. Сумарний обсяг проданих ліцензій на цей вид ПО (без урахування додаткових IT-послуг) у 2004 році становив $17,6 млн. У минулому році, як оцінюють експерти, обсяг реалізації ліцензій перевищив $20 млн.
Оцінюючи український IT ринок загалом, Поздняковвідзначив, що порівняння структури IT-витрат в Україні з країнами Центральної та Східної Європи свідчить про те, що в нас досі використовується апаратно-орієнтована модель. В Україні на частку IT обладнання припадає понад53% витрат, а на послуги — лише 10%. Водночас у європейських країнах частка IT послуг перевищує 24%.«Ми думаємо, що в найближчі п’ять років український IT-ринок поступово мінятиметься в бік збільшення частки IT-послуг», — вважає Поздняков.