Як позбутися шахрайства з «віртуальними грошима»
Вітчизняних банкірів закликають перейти на нові правила міжнародної торгівліЗа даними Національного банку, за останні півроку збиток комерційних банків в Україні склав 14,321 мілд. гривень. Фактично, сьогодні на межі банкрутства весь наш банківський сектор, вважають експерти. «Якби тут не було іноземних банків, давно був би колапс всієї української банківської системи», — впевнений директор Інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління Олег Соскін.
Допомогу у подоланні кризових явищ українським фінансистам пропонують міжнародні експерти. Нові принципи торгового фінансування UCP-600, які було обговорено у вересні поточного року на антикризовому самміті країн Великої двадцятки у Пітсбурзі, обіцяють стати інструментарієм вирішення нагальних проблем світової банківської системи. У тому числі, сподіваються іноземці, й української.
Адже проблем у вітчизняної фінансово-кредитної системи більш, ніж удосталь. Потерпають українські банки і від шахрайства з «віртуальними грішми». Коли, укладаючи міжнародний договір торгівлі з імпортером або експортером, натикаються на «шарові» документи. Тобто папери, які засвідчують платоспроможність клієнта, але насправді не підкріплені реальними грошима.
Світова спільнота експертів з міжнародної торгівлі, аби запобігти зловживанням, розробила панацею для банків — UCP-600, Міжнародний стандарт банківської практики. Один із авторів нової редакції цих правил — всесвітньо відомий експерт у галузі документарних операцій, технічний радник комісії Світової організації бізнесу з банківської техніки і практики Гаррі Коллієр, радить українським банкам долучитися до нових умов, оскільки, як він вважає, це допоможе уникнути випадків шахрайства.
Проте самі українські банки стверджують, що вже навчились аналізувати свої помилки і робити висновки щодо здійснення кредитно-валютної політики. «Здоровий глузд — тепер основний критерій у нашій роботі», — стверджує заступник голови правління «Райффайзен Банк Аваль» з питань корпоративного розвитку Віктор Горбачов.
Президент Світової організації бізнесу в Україні Володимир Щелкунов упевнений, що вітчизняній фінансовій системі вдасться подолати проблему, яку світова спільнота охрестила «віртуальними коштами». Першим засобом вирішення такої проблеми він бачить страхування.