ЄБРР «рятуватиме» підприємництво в Україні
Банк має намір подвоїти консалтингову підтримку малого і середнього бізнесу
«2015 року інтерес малого і середнього бізнесу України до консалтингових проектів Європейського банку реконструкції та розвитку істотно зріс, — заявила журналістам менеджер групи підтримки малого бізнесу банку Катерина Рігг. — Цього року ми підтримали втричі більше проектів, ніж 2010-го, коли починали цю роботу». Якщо 2015 року ЄБРР виділив на грантову підтримку малого і середнього бізнесу 1,5 мільйона євро, то наступного він планує збільшити її вдвічі.
«2014 року у нас було 95 таких проектів, а нинішнього, продовжувала керівник групи, — 130». Проекти ЄБРР з українським бізнесом допомагають йому, розповідає Рігг, у побудові маркетингової стратегії, ребрендингу та просуванні товарів і послуг, дослідженні ринку збуту, впровадженні систем менеджменту якості, розробки інтернет-порталів іноземними мовами. Особливо актуальною, за словами Рігг, є програма просування експорту на ринки ЄС, США, Канади, Близького Сходу. Вона зазначила, що зараз в Україні все частіше по підтримку звертаються підприємці і компанії з невеликих міст — на них припадає понад 70% консалтингових проектів ЄБРР.
За п’ять років з початку дії програми підтримки малого бізнесу в Україні банк працював з 530 підприємствами. Сто з них отримали консультації міжнародних експертів-практиків, які є, за словами Рігг, «охоронцями найкращого досвіду», решта — висококваліфікованих українських фахівців. Середня сума гранту на один проект, реалізований із залученням українських консультантів, перевищує 6 тисяч євро. Природно, що вартість послуг зарубіжних консультантів вища — 58 тисяч євро. Рігг не без гордості повідомила, що в результаті реалізації проектів понад 70% клієнтів ЄБРР збільшили обіг більш ніж на 40%, продуктивність праці — на 27%, обсяги експортних постачань — на 18%. Починаючи з 2010 року, в Україні малим і середнім бізнесом за допомогою ЄБРР створено понад 1,5 тисячі нових робочих місць.
«У першому півріччі 2016 року ми розраховуємо відкрити два нові регіональні офіси підтримки середнього і малого бізнесу в східному і південному регіонах України, в Харкові і Одесі, — розповів старший радник банку Антон Усов, — аналогічні до того, який працює з минулого року у Львові». «Практика показує, що працює він успішно», — додає Усов. «Слід чекати на активізацію нашої роботи з бізнесом через системні українські банки-партнери ЄБРР — «Укрсиббанк» і «Райффайзенбанк Аваль», — продовжує він і нагадує про проблему. Річ у тім, що малий бізнес і банки-партнери не дуже й хочуть мати справу з валютними кредитами, тобто брати на себе валютні ризики, особливо в тому випадкові, якщо в позичальника немає валютної виручки. Радник розповідає про намір банку випустити облігації, деноміновані в національній валюті, що дозволить спрямувати отримані від їхнього розміщення ресурси на кредитування бізнесу в гривнях.
Окрім того, за словами Усова, банком буде розгорнуто роботу з кредитування енергозберігаючих проектів середнього і малого бізнесу, а також ОСББ. При цьому він не зміг назвати дані про обсяги кредитування. «Щоб випускати цінні папери, потрібний певний клімат, потрібні рейтинги, а зараз, на жаль, нічого цього немає і навіть у тому випадкові, якщо буде завершено гармонізацію європейського та українського законодавства, то в країні має бути сприятлива макроекономічна ситуація. Ми погіршили прогноз на цей рік. Але вважаємо, що наступного року буде відносне поліпшення, ВВП виросте на 2%. А для того, щоб випустити облігації, всі чинники мають динамічно розвиватися».
«День» поцікавився відсотковими ставками, під які можуть видаватися кредити на підвищення енергоефективності. «Все залежить від банку, — відповів Усов. — Враховуватиметься ризик проекту, ризик сектора і фінансове становище банків, бо ми даватимемо їм гроші різної вартості. Єдине, що я можу сказати: відсотки залежатимуть від співвідношення обсягу кредиту та терміну його погашення. Зараз українські банки видають кредити під великі відсотки і на вкрай короткі терміни. Ми видаватимемо їх на декілька років, і там буде передбачено пільговий період, коли тіло кредиту не погашається — виплачується лише відсоткова ставка. Виходячи з того, що база фондування у нас більша, ніж в українських банків, ми можемо подовжити термін кредитування — воно буде цікавим для бізнесу».