Перейти до основного вмісту

Європа хоче жити поруч із процвітаючим сусідом

«ЗВТ з ЄС може діяти рівно стільки, скільки захочуть європейські інституції», — експерт
11 квітня, 19:45
ФОТО REUTERS

Коментуючи результати консультативного референдуму щодо угоди про асоціацію між ЄС та Україною, що відбувся в Голландії, посол США в Києві Джеффрі Пайєтт сказав минулої п’ятниці журналістам: «Звичайно, ми розчаровані результатом. Але ми поважаємо демократичні практики Нідерландів». Разом із тим США, за його словами, продовжують вважати, що асоціація між Україною та ЄС є «гарною справою як для України, так і для Європи, і для США та їхніх інтересів». «Таким чином, ми продовжимо підтримувати реалізацію Угоди про асоціацію України та ЄС, включаючи кроки України в таких критично важливих напрямках, як верховенство права і боротьба з корупцією», — сказав посол.

Нагадаємо, згідно з попередніми результатами референдуму про ратифікацію Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом «за» проголосували 38,1% голландців, які взяли участь у референдумі, «проти» — 61,1%. І зараз багато хто в нашій країні розмірковують над тим, які наслідки матиме це для України.

Голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Василь Філіпчук повідомив «Дню», що референдум у Голландії не матиме істотного негативного впливу на українську європейську інтеграцію, оскільки це рух країни до повноцінного членства в Європейському Союзі. Він зазначає, що європейський вектор було передбачено Стратегією інтеграції в ЄС 1998 року та закріплено у спільних документах з ЄС 2003 року.

Разом із тим колишній дипломат згадує, що під час перемовин про асоціацію 2008 року українська делегація, за вказівкою заступника міністра закордонних справ Костянтина Єлісєєва, що її очолював, офіційно погодила вилучення з усіх складових майбутньої угоди всіх євроінтеграційних елементів, будь-яких згадок про таку мету України, як вступ до ЄС. На думку Філіпчука це було зроблено в обмін на включення до назви угоди слова «асоціація». Експерт вважає, що поширена думка про те, що Угода про асоціацію з ЄС приведе Україну до членства в цьому об’єднанні — це міф, оскільки ця угода не передбачає для України ні найменшої можливості вступу, отриманої свого часу країнами-кандидатами.

Глава МЦПД пам’ятає, що під час перемовин про угоду деякі європейські дипломати говорили нашим «героям євроінтеграції»: «Ви «своїм» так і скажіть, що це асоціація як у Польщі. А ми «своїм» скажемо, що це асоціація як у Марокко» — і всі будуть щасливі, а ми пропетляємо». «Не пропетляли, — з гіркотою зазначає експерт. — На Майдані на підтримку цього міфу загинули люди». «А в Європі, — продовжує Філіпчук, — відповідальні громадяни змусили керівництво Євросоюзу прямо сказати, що в цій угоді йдеться не про вступ, і про нього не буде й мови (за умовами цієї угоди) ще близько 25 років». Він переконаний, що в нинішній своїй формі ця угода вимагає десятиліть, а з такою владою, як нинішня, її практично неможливо виконати.

Філіпчук зазначає, що громадяни України за підсумками референдуму в Голландії з погляду євроінтеграції нашої держави нічого не можуть втратити, оскільки нічого особливого вони й не мали. З іншого боку, він вважає, що результати референдуму взагалі не впливатимуть на важливу для України економічну частину угоди, оскільки вона — компетенція інституцій ЄС, а не країни-члена асоціації.

Зона вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС може, на думку експерта, діяти рівно стільки, скільки цього захоче Єврокомісія, Рада ЄС та Європарламент. А з огляду на падіння вартості української робочої сили до рівня, нижчого за китайський, Філіпчук навіть пророкує істотне зростання торгівлі України з ЄС за два-три роки, в разі, якщо буде подолано нинішній жахливий інвестиційний і бізнесовий режим в Україні.

«Це питання буде предметом дуже пильної уваги всередині Європейського Союзу, й ми очікуємо, що вже більш-менш конкретні пропозиції будуть вимальовуватися, кристалізуватися під час наступного засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яке відбудеться 18 квітня цього року», — таку думку висловив журналістам вищезгаданий пан Єлісєєв, який працює тепер заступником глави Адміністрації Президента. При цьому він спрогнозував можливість появи компромісних варіантів.

«В основі усіх цих варіантів має бути принципова позиція української сторони, яка буде полягати в тому, що угода не повинна зазнавати жодних принципових, кардинальних змін. Її не буде змінено (іноді лунають погляди: давайте ми його розділимо на політичну й торговельно-економічну частини), ця угода є цілісною, зміст її непорушним, і тому ми будемо рухатися далі», — запевнив «єврооптиміст» зі стажем.

Тим часом у Києві українські та закордонні експерти днями обговорювали перші підсумки реалізації Угоди про асоціацію, а також завдання, які стоять, зокрема, перед Україною. «Це апроксимація України до економічного законодавства Європейського Союзу, — зазначив керівник проекту Центру європейських політичних досліджень Майкл Емерсон і продовжив: — Це дуже важлива частина (євроінтеграції), яка йде вглиб економічних реформ у країні». Водночас він зазначив: «Тут є певна гнучкість з погляду реалізації. Політичні принципи не кодифіковані і юридично не є обов’язковими. Але це глибокі політичні зобов’язання, які мають корелюватися з процесом економічних реформ».

«Ми віримо, що (політична) трансформація України може бути підтримана торгівлею з Європою, — сказав посол Швеції в Києві Андреас фон Бекерат, — і зроблене в інших країнах Східної Європи демонструє правильність цього погляду». Він наводить як приклад Латвію, ВВП якої зріс за час незалежності на 340%, тоді як в Україні — лише на 40%. Посол упевнений: успіх Латвії — це результат реформ та інтеграції до ЄС. Він також розповідає про торгівлю з Естонією. Товарообіг із цією маленькою країною у Швеції такий самий, як з Індією, де мільярдне населення.

«Процвітаючі нації хочуть мати поруч процвітаючих сусідів», — каже посол і пояснює цим зацікавленість Швеції в євроінтеграції України на основі Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. Він вважає, що європейські країни, включаючи і Швецію, мають виконувати своє домашнє завдання щодо популяризації того, що Україна може запропонувати Європі на багатьох ринках. «Ми повинні допомогти Україні не втратити потенціал економічного зростання, який вона має, і, я впевнений, Україна разом з Європою досягне успіху», — підкреслив фон Бекерат, висловлюючи свою впевненість у тому, що рух України до Європи не зупинити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати